Orlovima malo i plus 16: Fontekio ugasio uplašenu Srbiju

0

Košarkaši Srbije su imali 16 poena prednost 14 minuta prije kraja utakmice, ali su poraženi od Italije 76:78 u prvom kolu I grupe glavne runde.

Loše su „orlovi“ ušli u utakmicu, ponovo im je, kao na prošlogodišnjem Evropskom prvenstvu velike glavobolje zadavao Marko Spisu. U prvoj četvrtini je ubacio 10 poena. „Azuri“ su bili perfektni van linije 6,75, pogodili su prvih pet trojki iz isto toliko pokušaja, pa je u sedmom minutu tim Svetislava Pešića zaostajao 10 poena (10:20).

Zaigrali su tada „plavi“ mnogo bolje u odbrani, brže su završavali napade, krenuo ih je šut, pa su serijom 19:5 u trećem minutu druge četvrtine preokrenuli na 29:25.

Nastavili su međutim Srbi da igraju sa puno oscilacija, a nisu imali rješenja za Simonea Fontekija, koga je Đanmarko Poceko vratio u igru čim stvari nisu išle dobro za njegovu ekipu. Fontekio je odmah po ulasku sa klupe ubacio pet poena, iznudio dva faula i košarkaši sa Apenina su serijom 12:2 preokrenuli sa 26:31 na 38:33.

Finiš poluvremena je pripao Srbiji, koja je trojkom Bogdana Bogdanovića iz okreta, nakon auta u poslednjoj sekundi otišla na veliki odmor sa prednošću (42:40). Bila je to prva trojka košarkaša Atlante iz petog pokušaja – ispostaviće se jedina na meču.

Problem za Srbiju je bila treća lična greška Nikole Milutinova u drugom minutu treće četvrtine. Pešić je odlučio da centra Olimpijakosa drži u igri. „Orlovi“ su bili agresivniji u odbrani, Milutinov dominantan pod svojim košem, dok je u napadu razvio pik-en-rol igru sa Stefanom Jovićem,  pa je u 24. minutu na semaforu pisalo plus 13 – 55:42.  Najvećih 16 poena razlike, Srbija je je imala nakon trojke Nikole Jovića u 26. minutu (60:44).

Milutinov je u 27. minutu imao dabl-dabl učinak (13 poena i 10 skokova). Pešić je tada, kao prošle godine na Evropskom prvenstvu u duelu sa Italijom u osmini finala odlučio da izvuče sa parketa najboljeg igrača (tada Jokića, sada Milutinova) i igra Srbije se raspala! Odbrana je bila meka, stao je protok lopte u napadu, sve se svelo na šuteve Bogdanovića iz teških pozicija, koji su se završavali promašajima.

Odbili su Italijani Srbe od koša, a Fontekio ušao u ritam, a onda je Điđi Datome i košarkaši sa “čizme” su serijom 17:2 prišli na 62:61  već u 20 sekundi poslednje četvtrine.

Milutinov je u 34. minutu zardio četvrtu ličnu grešku, Italija preokrenula na 67:64 sredinom poslednje četvrtine. Fontekio je nastavio da igra simultanku sa odbranom Srbije i spasa nije bilo, „orlovi“ će u poslednjem kolu juriti pobjedu protiv Dominikanske Republike i plasman u četvrtfinale. Za prvo mjesto i izbjegavanje SAD u četvrtfinalu potreban je trijumf od najmanje četiri poena.

Danas i pored velikog vođstva u trećoj četvrtini momci u bijelim dresovima više nisu ni zaslužili, jer jednostavno nisu postojali u napadu u tih poslendjih 14 minuta, bili su uplašeni, niko, osim inidisponiranog kapitena nije želio da preuzme odgovornost. Sve se svelo na šuteve Bogdana Bogdanovića, a kapitena nije išlo. U finišu čak nisu mogli ni da uvedu loptu u igru, nije Davidovac mogao da ubaci ni penale.

Poslednji napad za eventualnu pobjedu možda i najbolje oslikava stanje u reprezentaciji Srbije. Trojku je šutirao Stefan Jović, sigurno najlošiji šuter od svih igrača na spoljnim pozicijama u nacionalnom timu.

Bogdan Bogdanović je bio najefikasniji u reprezentaciji Srbije sa 18 poena, ali uz šut iz igre 25 posto (4/16). Za tri poena je šutirao 1/13. Ognjen Dobrić je ubacio 15, Nikola Milutinov 14 poena.

Fontekio je sa 30 poena pokazao kako se ekipa nosi na svojim plećima. Marko Spisu je dodao 14, Datome 10 poena.