Od 1. jula cigarete skuplje 50 centi

0

Vladin Predlog Zakona o budžetu Crne Gore za 2021. u ponedjeljak će se naći pred skupštinskim Odborom za ekonomiju, finansije i budžet. Ova, prva tačka dnevnog reda i dalje izaziva oštre polemike u javnosti i to zbog Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama koji je sastavni dio budžetskog plana za 2021, a kojim se najavljuju poskupljenja duvanskih proizvoda, alkoholnih i gaziranih pića i proizvoda poput čokolada, slatkiša i sladoleda.

Ovakav, novi plan povećanja akciza je drugi udarac za džep građana Crne Gore, jer će primjenom novih mjera od 1. jula samo cigarete poskupjeti u prosjeku pola eura po paklici, što je najveće povećanje cigareta ikada u Crnoj Gori.

To znači da cigarete poskupljuju po drugi put od početka ove godine. Nakon januarskih 10 centi sad poskupljuju još 50 centi. Ukoliko se ovaj predlog usvoji, cigarete u Crnoj Gori biće značajno skuplje u odnosu na zemlje okruženja – Srbiju, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, kao i Kosovo što po običaju povećava nelegalnu trgovinu duvanskim proizvodima.

Iskustvo sa povećanjem akciza na cigarete građani Crne Gore već su osjetili 2018. kada je u samo prva četiri mjeseca došlo do pada legalne prodaje za 25,6 odsto. To potvrđuju i zvanični podaci Uprave carina, gdje se još navodi da je “ovo ostvarenje daleko ispod prihoda predviđenih planom fiskalne konsolidacije i izmjenama Zakona o akcizama, koji su predviđali rast prihoda od akcize na duvanske proizvode od preko 30 odsto u odnosu na 2017”.

“Tada je tržištu cigareta trebalo skoro godinu da se oporavi od takvih mjera, i da se prodaja vrati u legalne tokove i to tek nakon smanjenja uvećanih akciza”, objasnili su iz Privredne komore komentarišući ranije ovaj predlog.

Procjenjuje se da je trenutno učešće nelegalnog prometa na tržištu cigareta na oko čak 40 odsto ukupnog tržišta, što Crnu Goru stavlja među neslavne evropske rekordere u Evropi.

Ukoliko se ovaj predlog usvoji postoji opasnost da Crna Gora postane i “neslavni šampion” po veličini nelegalne trgovine cigaretama u cijeloj Evropi.

Sa druge strane, Evropska unija nema zajedničku politiku oporezivanja akcizom proizvoda poput gaziranih pića, slatkiša ili sladoleda. Kod duvanskih proizvoda, postoje minimalni kriterijumi u direktivi Evropske unije, ali Crna Gora nema obavezu hitnog usaglašavanja sa istom direktivom odnosno potpunog usaglašavanja prije punopravnog članstva u EU. Većina primjera zemalja koje su ušle u EU pokazuju upravo suprotno – potpuna harmonizacija se dešava tek nekoliko godina nakon punopravnog članstva u EU. Na primjer, Hrvatska je prihvatila period od četiri godine nakon pristupanja EU za usaglašavanje sa minimalnim kritetijumima iz direktive EU o duvanskim proizvodima.

Najave poskupljenja dolaze u trenutku kada se domaća privreda i cjelokupno društvo sporo i teško oporavljaju od udarca pandemije koronavirusa i nezapamćenog pada turističkog prometa u prošloj godini kao i upitnih prognoza za ovo ljeto.

Na negativne posljedice mogućeg usvajanja Predloga zakona o akcizama upozoravali su Unija poslodavaca Crne Gore, Privredna komora, ali i proizvođači, uvoznici i distributeri duvanskih proizvoda u Crnoj Gori zabrinuti za budućnost legalnog tržišta.

“Predloženi budžet daje rješenje koje podsjeća na ono od prije par godina kojem se Udruženje poslodavaca tada jasno usprotivilo i ukazalo da se radi o mjeri koja može uticati na održivost preduzeća, očuvanje radnih mjesta i stabilnost javnih finansija. Iako nadležno ministarstvo u početku nije imalo sluha za naša argumentovana upozorenja i procjene o očekivanom rastu sive ekonomije koju će, pritom, biti teško i pratiti i kontrolisati, svjedoci smo da je Vlada Crne Gore kasnije ipak revidirala ovu odluku”, kazali su iz UPCG u saopštenju.

Kada je Vlada Crne Gore posljednji put povećala akcize na cigarete i druge duvanske proizvode, pored pada prihoda samo u toj godini za 30 odsto, u isto vrijeme eksplodiralo je sivo tržište, odnosno roba iz šverca.

Iako je država pojačala kontrole i proširila ovlašćenja određenim institucijama, šverceri cigareta su se i dalje mogli naći na mnogim mjestima slobodne prodaje u Crnoj Gori – pijacama, otvorenim tržnim centrima, pa čak i kioscima. Iako je Crna Gora kasnije vratila akcize na pređašnji nivo, a tržište krenulo da se oporavlja, i danas se gotovo u svakom gradu mogu naći cigarete bez akciznih markica koje su znatno jeftinije od onih sa akciznim markicama.

Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2021. kritikovale su opozicione i dio partija koje čine vlast, upozoravajući da država može mnogo više da izgubi novim povećanjem akciza na cigarete.

“Ovakva odluka Vlade samo će povećati prihode švercerima cigareta koji decenijama kontrolišu šverc cigareta na domaćem tržištu, tako i kada je u pitanju tranzit”, rekao je predsjednik mladih Pokreta za promjene Boban Stanišić.

Dodaje da se akcize ne smiju povećavati dok dok država Crna Gora ne krene u ozbiljnu borbu sa švercom cigareta. Procjene su da se potrošnja cigareta u Crnoj Gori kreće između 500 i 600 tona godišnje.

On je podsjetio da je 2017. i 2018. tržištu trebalo skoro cijela 2019. da se oporavi i da se prodaja vrati u pređašnje legalne tokove, i to tek nakon smanjenja uvećanih akciza.

Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević smatra da se nije dao odgovor na ključna pitanja – nezaposlenost i kako pomoći privredu.

“Nema odgovora na pitanje kako pomoći crnogorsku privredu koja još od marta, aprila prošle godine funkcioniše u uslovima COVID krize. Dakle, vi ovdje nemate nikakvu ozbiljnu podršku likvidnosti crnogorskoj privredi. Ne mislim da ona treba da bude iz budžeta direktno, da me neko pogrešno ne shvati, ali budžet treba da kreira osnovu da bi se napravili određeni modeli koji će pomoći crnogorskoj privredi”, rekao je ranije Konjević za RTCG.

Povećanje akciza na duvan i duvanske proizvode najavljena je kao jedna od mjera poreske politike koja će se primjenjivati od 1. jula. Pored toga, dodatno će se, prema nacrtu Budžeta Crne Gore za 2021. oporezovati gazirana pića sa dodatkom šećera ili drugim sredstvima za zaslađivanje ili aromatizaciju. Uvešće se akcize i na proizvode od šećera, kakaoa i sladoleda, povećaće se akciza na alkohol i alkoholna pića i markiranje mineralnih ulja (nafte) i njihovih derivata.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.