“Očekujem da moj predlog izmjena izbornog zakona bude ravnopravno tretiran kao i onaj DPS-a”

0

Očekujem da moj prrdlog izmjena izbornog zakona bude ravnopravno tretiran kao onaj koji je predložila DPS i da nakon više od dvije godine bude uvršten u dnevni red, a raspravljati možemo objedinjeno o oba prijedloga – kazao je za Pobjedu Aleksandar Damjanović, nezavisni poslanik, piše Pobjeda.

Damjanović je još 23. marta 2018. godine podnio Skupštini prijedlog izmjena Zakona o izboru odbornika i poslanika, kojim se, između ostalog, uvode otvorene liste i individualne kandidature. Damjanović je prijedlog podnosio parlamentu nekoliko puta, ali ga predsjednik Skupštine Ivan Brajović nikada nije uvrstio u dnevni red, niti je parlamenatrana većina glasala za to, piše Pobjeda.

„DPS je prije petnaestak dana podnijela ponovo u proceduru prijedlog Zakona o izboru odbornika i psolanika. Očekujem da moj prijedlog ima ravnopravan tretman i da nema diskriminacije u odnosu na ustavno pravo poslanika da predlažu zakone“, kazao je Damjanović.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi oba predložena zakona imala ravnopravan tretman, to bi značilo da će poslanici, kako je kazao, konačno, nakon više od dvije godine, raspravljati o njegovom prijedlogu izmjena izbornog zakona.

„Možemo čak i objedinjeno raspravljati o ta dva prijedloga“, dodao je Damjanović.

Damjanovićev predlog potpisali su poslanici Demokrata, Demokratskog fronta i Ure, što je od njih tražio nezavisni odbornik u Budvi Stevan Džaković. DF je obavijestio Brajovića da podržava Damjanovićev prijedlog i podsjetio da je do sada na sedam sjednica parlamenta glasao za proširenje dnevnog reda, kako bi bio uvršten i taj prijedlog i kako bi se o njemu raspravljalo.

Sada je, međutim, u skupštinskoj proceduri, drugi put, Predlog zakona o izboru odbornika i poslanika. Taj tekst radila je Radna grupa 1 Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog i drugog zakonodavsta. Vladajuća koalicija prvi put ga je Skupštini predložila u decembru prošle godine, ali je povučen iz procedure jer nije bilo dvotrećinske većine za njegovo usvajanje. U tom obliku vlast ga je nudila opoziciji kao platformu za nastavak dijaloga, a krajem maja ga ponovo procesuirala parlamentu.

Predlog novog „krovnog“ izbornog zakona predviđa punu profesionalizaciju Državne i opštinskih izbornih komisija, mogućnost individualnih kandidatura, 40 odsto žena na izbornim listama…

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.