Niko kao Ronaldo: Portugal savladao Ganu

1

Fudbaleri Portugala pobijedili su Ganu sa 3:2 u prvom kolu grupe H Mundijala u Kataru i odmah preuzeli prvo mjesto na tabeli, jer su Urugvaj i Južna Koreja ranije danas remizirali bez golova.

Strijelci za Portugal bili su Kristijano Ronaldo iz penala, Žoao Feliks i Rafael Leao, a za Ganu Andre Aju i Osman Bukari, fudbaler Crvene zvezde.

Do 65. minuta loš meč na stadionu „974“ u Dohi, a poslije toga prava eksplozija i čak pet golova.

U prvom poluvremenu nismo vidjeli bukvalno ništa. Fernando Santoš je po svom starom dobrom običaju iznenadio sa startnom postavom i u nju nije uvrstio Rafaela Leaa, čovjeka koji se nalazi u strahovito dobroj formi i verovatno spada u red vodećih svjetskih igrača u ovom trenutku.

Njegov kolega Oto Ado je promijenio formaciju za ovaj meč, zaigrao sa petoricom pozadi i u prvih 45 minuta u potpunosti zatvorio sve prilaze svom golu.

Imali su Portugalci posed, kružili su oko bloka Gane, ali nije bilo završnog pasa kojim bi ga probili.

Jedina situacija vrijedna pomena desila se u 20. minutu, kada je Ronaldo loše primio loptu u situaciji kada je mogao da zapreti golmanu Ati Zigiju.

Drugo poluvrijeme krenulo je u istom ritmu, Gana se dobro branila, Portugal bio bezopasan, a onda je došao 62. minut i prilično kontroverzan momenat.

Kristijano Ronaldo je u kaznenom prostoru Gane pao u duelu Salisuom, bilo je blagog kontakta, a sudija Ismail Elfat je odmah pokazao na bijelu tačku. Ovo je takozvani „soft penal“, bilo je elemenata, ali ne svira se svakom (vidjeli smo to već na ovom šampionatu).

Odgovornost je naravno preuzeo Ronaldo i u 65. minutu matirao Zigija sa 11 metara, za 1:0. Bio je to 118. pogodak u dresu Portugala za ubjedljivo najboljeg strijelca u istoriji reprezentativnog fudbala. Ronaldo je ujedno postao prvi fudbaler koji je postizao golove na pet svjetskih šampionata.

Nakon ovog penala gledali smo sjajan meč.

Gana se odmah po primljenom golu otvorila, prvi opasan napad joj nije upalio, ali jeste drugi. Baba je u 73. minutu sjajno uposlio Kudusa po lijevoj strani, ovaj iz šesnaesterca odigrao u peterac, lopta je prošla kroz noge Danilu, a na pravom mestu bio je Andre Aju i izjednačio na 1:1.

Portugalci su trebali da prime pogodak, da bi svijet vidio kako brutalnom snagom raspolažu u fazi napada.

Igrao se 78. minut kada je Karvaljo osvojio loptu na sredini terena, odložio je za Bruna Fernandeša, a ovaj idelanim pasom u prazan prostor spojio sa golom Feliksa, koji je samo izvršio rutinsku egzekuciju, za 2:1.

Spomenuti Rafael Leao u igru je ušao u 77. minutu i trebalo mu je samo 180 sekundi da pokaže kakva je klasa. Bruno Fernandeš je još jednom briljantno asistirao, Leao kao „brzi voz“ utrčao sa lijeve strane i pogodio dalji ugao, za 3:1.

Tu nije bio kraj. Gana je odbijala da se preda, pa je u 89. minutu Rahman Baba centrirao sa lijeve strane, Danilo još jednom bio očajno postavljen, a fudbaler Crvene zvezde Osman Bukari dočekao poklon i glavom sa pet metara zatresao mrežu, za 3:2.

U sudijskoj nadoknadi vremena je afrički tim pokušao da dođe do boda, Bukari je još jednom zaprijetio, golman Košta umalo nije napravio tragičnu grešku u 99. minutu, kada mu je Injaki Vilijams ukrao loptu iza leđa. Napadač Bilbaoa se okliznuo u odsudnom trenutku, pa je favorit ipak uspio da upiše tri boda.