Mučenje „ajkula“ sa autsajderom: Lazović spasio minimalac protiv Gruzije

0

Mnogo teže od očekivanog, vaterpolisti Crne Gore su savladali Gruziju 10:9 (4:1, 0:3, 4:3, 2:2) u drugom kolu grupe A na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj.

Kada su izabranici Vladimira Gojkovića prvu četvrtini riješili u svoju korist rezultatom 4:1, činilo se da će se ispuniti očekivanje da će duel sa Gruzinima, uz onaj u poslednjem kolu protiv Brazila, biti dvije najdosadnije utakmice za „crvene” u Budimpešti. Međutim, razbranio se u drugoj četvrtini bivši golman Primorca, Nikoloz Šubladze, a njegovi saigrači su sa tri vezana gola šokirali Crnu Goru (4:4).

Uroš Vučurović, prvim golom na Svjetskom prvenstvu, te Bogdan Đurđić sa dva pogotka, na kratko su primili Stanojevićevu ekipu (7:4). Pogodio je kasnije i Vasilije Radović za 8:5. Nakon toga „crveni“ nisu iskoristili tri napada da igračem više, imali su prazan hod od 6,17 minuta. Legija iskusnih vaterpolista sa prostora SFR Jugoslavije, pojačana Italijanom Baraldijem je to iskoristila da veže tri gola i izjednači na 8:8 na startu poslednje četvrtine. Đurđić je iz kontranapada, svojim četvrtim golom, prekinuo crni niz, a kada je Vasilije Radović, na polovini četvrtog kvartala povisio na 10:8, lakše se disalo u taboru „ajkula“. Andria Bitadze je međutim, već u sledećem napadu smanjio na 9:10.

Ispostavilo se da je to konačan rezultat utakmice, pošto obje selekcije nisu iskoristile tri poslednja napada.

Gruzini su imali šansu da stignu do remija u finišu. Udarac Vasića iz izgledne pozicije je izblokirao Đurđić, da bi Dejan Lazović, koji je u drugoj četvrtini zamijenio povrijeđenog Petra Tešanovića, odbranio šut Marka Jelače sa dva metra.

Dugi meč na budimpeštanskom bazenu „Alfred Hajoš”, nakon poraza u prvom kolu od Mađarske, mora itekako da zabrine Gojkovića jer nakon utakmice sa Brazilom u subotu, njegovi puleni više neće imati pravo na popravni.

MVP utakmice bio je Đurđić, sa četiri gola. Po dva puta su pogodili Vasilije Radović i Dušan Matković, a po jednom Uroš Vučurović i Marko Petković.

U legiji stranaca iz Gruzije, Vasić je upisao het-trik. Dva puta se u listu strijelaca upisao Bitadze, a po jednom Šušijašvili, Imnaišvili, Vapenski i bivši crnogorski reprezentativac Jovan Sarić.