Mitropolit crnogorsko primorski Joanikije izjavio je za RTCG da u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj nikada nije bilo riječi o njenom odvajanju od Srpske pravoslavne crkve SPC.
-To su očekivali ljudi iz vlasti da, na takav način, polako i sada se o tome govori kako je u nekom smislu već bilo krenulo to odvajanje- izjavio je Mitropolit, a prenosi Portal RTCG.
-Apsolutno ne, nikada. Ne može Mitropolija da obriše svoju istoriju, svoj identitet, vjekovni svetosavski, hrišćanski. Dakle, ja kao mitropolit i svaki mitropolit, dužan je da njeguje jedinstvo crkve i da poštuje kanonsku jurisdikciju-eksplicitan je Mitropolit Joanikije.
Temeljni ugovor između Srpske pravoslavne crkve i Vlade Crne Gore trebalo bi da bude razmatran danas na sjednici Sinoda.
