Saopštenje za javnost Mitropolije Crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve:

“Povodom najnovijih polemika koje su izazvale neke crkvene aktivnosti i prikazivanja istih, podsjećamo javnost da su vrata Crkve, kao i uvjek do sada, otvorena za sve dobronamjerne goste, vjernike i poštovaoce, – ali nakon prošlogodišnjih zbivanja u zemlji, više ne postoji kontekst u kom bi se Crkva opredjeljivala izmedju stranaka i partija, niti taj u kome bi ona svoju podršku nekome davala a nekom uskraćivala – kada se radi o takmičenju izmedju stranaka, a pogotovo ne u toku predizbornih kampanja.

Naše očinsko gostoljublje činimo prema svima, pa i prema političarima i vršiocima državnih funkcija – i to uvjek sa vjerom da se ono neće upotrebljavati u svrhe stranačkih i predizbornih kampanja. Isto tako, smatramo neprimjerenim svakodnevno prozivanje Crkve u vezi tema „kome je ona naklonjena“ , „kome je odala priznanje“ „a kome nije“. Bog vidi, narod zna da cijeni, a Crkva neće propustiti da pohvali i blagosilja svačije zasluge u pokretanju, održavanju i pobjedi svenarodnog litijskog pokreta koji je donio bolji i pravedniji Zakon o slobodi vjeroispovjesti i odbranio Crkvu od nesvakidašnjeg napada na njenu imovinu i integritet.

Onaj zalog svenarodnog jedinstva, bratske sloge i gradjanskog razumjevanja projavljenog na litijama treba čuvati, jer jedino njim možemo graditi bolju i ljepšu budućnost.”

Tagovi