Hrvatski predsjednik Zoran Milanović izjavio je danas da će, kako kaže, Srbiju koštati optužnica koja je podignuta protiv četiri visoka oficira Hrvatske vojske i naveo da zbog „neinteligenotnog ponašanja“ rukovodstva Srbija nikada neće uspjeti da uđe u Evropsku uniju.
Povodom nedavno objavljenog dokumenta Hrvatske akademije nauka i umjetnosti, kojim se od Srbije traži da prestane da podstiče neprijateljstva prema Hrvatskoj i progon hrvatskih državljana, da se odrekne velikosrpske propagande i da poštuje obaveze iz potpisanih sporazuma i dogovora, kao što su zaštita recipročnih prava hrvatske manjine, te osiguranje Hrvatima slobodno političko i kulturno organiziranje kao što Hrvatska osigurava srpskoj manjini, Milanović kaže da nije potrebno „iživljavanje“ nad Srbijom.
– Mi moramo u svom odnosu sa Srbijom biti jasni i pravedni, artikulisani što i od njih očekujemo. I tu su dvije, tri stvari… Tražiti da se odreknu mita o Jasenovcu, Stepincu, da pređu na katoličku vjeru, da se krste s dva prsta, to je iživljavanje. Treba znati gdje je granica – rekao je Milanović novinarima u Zagrebu.
Kada je riječ o optužnicama srpskog Tužilaštva za ratne zločine protiv četvorice visokih oficira Hrvatske vojske, koja ih tereti da su naredili raketiranje kolone izbjeglica tokom hrvatske vojno-policijske akcije Oluja 7. i 8. avgusta 1995. na Petrovačkoj cesti kod Bosanskog Petrovca i u mjestu Svodna kod Novog Grada, Milanović kaže:
– Ove optužnice su se dogodile uprkos našim višegodišnjim nastojanjima da ih uvjerimo da se ne igraju s vatrom i da će ih to koštati. Ne mogu biti pristojniji, nadam se da me slušaju. Maknite se od toga ljudi, u protivnom neka ih ne iznenađuju reakcije desničarskih zastupnika u Saboru. Problem je u tome što tako misli većina ljudi u Hrvatskoj – rekao je Milanović novinarima u Zagrebu.
Milanović je, kako prenosi Hina, pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića “da to ne rade”.
– Ja mogu do određene mjere stvari retorički držati pod kontrolom. Ali da onda dođe ovo iz Beograda i kako da onda objasnim da vodimo dobronamjernu politiku? – upitao je Milanović.
Smatra da su ovi potezi Srbije, kako navodi, “neinteligentno ponašanje” države koja je “osiromašena i degradirana” i nema nigdje riješen status.
– U NATO ne žele, u redu. Neće nikad ući u Evropsku uniju na ovakav način. Kome ovo treba, ko vodi tu politiku, kojim građanima se to tužilaštvo tamo obraća? (…) Onda mi idemo da dignemo optužnicu ne znam, protiv zločina u Buči – rekao je Milanović.
Uvjeren je, kaže, da bi 75 posto hrvatskih građana podržalo zajednički stav njega i premijera o Hrvatima u BiH te da isto toliko ljudi u Hrvatskoj smatra da bi “hrvatski organi gonjenja trebalo da pokrenu postupak protiv Vučića“.
Navodi da tu optužnicu ipak ne bi trebalo pokrenuti, jer, kako kaže, Vučić “taktizira”. “I onda slušamo o tome kako niko tu nikoga nije ubijao, nego su Hrvati ubijali Srbe”, dodao je.
– Žao mi je za svakog Srbina koji je poginuo, nije trebalo da pogine, ali ogromna većina Srba je pobjegla odmah, istog trena. To je činjenica, to je čak i sud u Hagu utvrdio kad se (general Ante) Gotovina izvukao za dlaku – rekao je Milanović.
– Braćo Srbi, pamet u glavu”, poručio je hrvatski predsjednik, primijetivši da će ga sada vjerovatni proglasiti za „ustašu“ – kao što je prošle sedmice bio proglašen Srbinom.
(Tanjug)

Daj boze hvala ti blokiraj Nas molim te
I ne zelimo!:***