Ministar finansija Republike Srbije Siniša Mali izjavio je da su rezultati primene novog sistema e-fiskalizacije od 1. maja više nego dobri i istakao da je cilj novog modela da se uvede red u poresku upravu i da se što više suzbije siva ekonomija.
Mali je za TV Pink rekao da je novi sistem e-fiskalizacije jeftiniji za privredu, transparentniji i brži i da znači bolju kontrolu poreske uprave.
„Kontrola poreske je već na terenu, nećemo praviti kompromise kada je u pitanju primena tog sistema“, rekao je Mali i apelovao da se ne posluje u zoni sive ekonomije.
Mali je primetio da nikada nije bila veća ekonomska kriza u svetu i da je treća godina krize, a da je Srbija i dalje stabilna, da pomaže građanima i da nije zaustavljena nijedna investicija.
„Da bismo sve to uspeli, mora da postoji korektan i transparentan sistem fiskalizacije. Moramo da uzmemo svaki fiskalni račun jer deo tog poreza ide u budžet iz kojeg se finansira pomoć građanima, privredi, investicije“, rekao je Mali.
Naveo je i da e-fakture funkcionišu besprekorno i da ih koristi više od 10.500 javnih preduzeća i korisnika javnih sredstava što je, rekao je, mnogo transparentnije, brže i jeftinije, posebno za privredu.
Mali je rekao da se država pokazala odgovornom u poslednje tri godine i da je preuzela najveći teret krize, počev od isplate pomoći 100 evra građanima, nabavke vakcina, izgradnje kovid bolnica, auto-puteva, kliničkih centara.
„Pokazali smo se odgovornim, ali država ne može sama, bez učešća svih građana u borbi protiv sive ekonomije“, naglasio je Mali.
Mali je ukazao da je suština ekonomske politike na rastu i dodao da je u prvom kvartalu 4,3 odsto rast BDP, a da se u drugom očekuje rast od 3,7 odsto.
Kako je rekao, mnogo razvijenije zemlje se suočavaju sa nestašicom hrane, recesijom, otpuštanjem radnika, a cilj Srbije je da do kraja 2026. godine prosečna plata bude 1.000 evra, a prosečna penzija 500 evra.
„Prosečna plata 2011. i 2012.godine bila je 331 evro, danas je 610 evra. Kada pogledate dinamiku rasta plata i penzija, apsolutno je moguće da ostvarimo cilj koji smo zacrtali“, rekao je Mali.
Podsetio je da je početkom godine isplaćena jednokratna pomoć penzionerima od 20.00 dinara, prosvetarima skoro 10.000 dinara i zaposlenima u zdravstvu 10.000 dinara.
Mali je dodao da su povećane subvencije za poljoprivrednike na 8.000 dinara po hektaru kako bi im olakšali setvu.
Mali je rekao da je za prva tri meseca deficit u budžetu 72 milijarde dinara, a da je planiran deficit od 82 milijarde dinara.
„U međuvremenu smo isplatili i poljoprivrednike, penzionere, prosvetare, zdravstvene radnike, isplatili 100 evra mladima i vratili 188 milijardi dinara starih dugova“, rekao je Mali.
Prijava od 16. maja, isplata i onima koji su napunili 30 godina
Mali je izjavio da u ponedeljak 16. maja počinje novi krug prijave za jednokratnu pomoć mladima u iznosu od 100 evra i naveo da će pomoć biti isplaćena 1, 2. i 3. juna.
Prijava traje do 31. maja na portalu Uprave za trezor, a pravo na prijavu imaju mladi od 16 do 29 godina koji se nisu prijavili u prvom krugu, a oni koji su se već prijavili ne moraju to ponovo da čine.
„Oni koji su u međuvremenu napunili 30 godina dobiće pomoć zato što se iz prvog kruga automatski prebacuju prijave za drugi krug. Takođe, neki su u međuvremenu napunili 16 godina, dobili prebivalište u Srbiji i njih pozivamo da se prijave“, rekao je Mali.
Mali je naveo da je u prvom krugu pomoć isplaćena za 1.059.425 prijavljenih.
