Umio je Luis Enrike da iznenadi i kombinuje, ali uoči puta za Katar ostao je vjeran principima da se uglavnom osloni na provjerene snage. Selektor Španije objavio je spisak od 26 fudbalera na koje računa za Mundijal i mahom su u pitanju igrači koji su iznijeli teret u kvalifikacijama i bili tu na prethodnim spiskovima, sa pokojim sastojkom.

Enrike je nastavio proces podmlađivanje selekcije, što se najbolje vidi po izboru napadača. Odličio je da u Katar povede Alvara Moratu koji sa 30 godina izgleda kao „tata“ ostatku navalnog reda, koji čine „dječica”, poput Ansua Fatija, Ferana Toresa, Nika Vilijamsa, ali i Jeremija Pina.

Možda se malim iznenađenjem mogu smatrati poslednja dvojica, ali kad se zna da je krilni napadač Atletik Bilbaa jedno od otkrovenja sezone i da je pozvan za septembarski ciklus utakmica u Ligi nacija, kao i da je Pino u prošloj sezoni zablistao u dresu Viljareala jasno je zašto su se našli pod zastavaom.

U odnosu na neke ranije spiskove nema Markosa Alonsa iz Barselone, mada Luis Enrike nije želio da rizikuje sa njim zbog problematične istorije i nepovjerenja španske javnosti. Nadali su se pozivu Injigo Martinez (Atletik Bilbao) i Dijego Ljorente (Lids), međutim, nije bilo realno da se nađu u kombinaciji. Prednost je dobio Ugo Giljamon, mladi fudbaler Valensije koga selektor koristi kao štopera, iako ga Đenaro Gatuzo koristi na sredini terena, a dobro je odigrao odlučujuću utakmicu u Portugalu kad je Španija izborila plasman na završni turnir Lige nacija. Pozvan je i njegov saigrač, Hoze Gaja kako bi bio alternativa Đordiju Albi na poziciji desnog beka.

Možda su neki očekivali Tijaga Alkantaru, ali vezista Liverpula od Prvenstva Evrope nije dobijao pozive. Na tom dijelu terena selektor se odlučio za provjerene snage i iznenađenja nije bilo.

U napadu uglavnom poletarci, sa Vilijamsom, Pinom, Feranom, Ansu Fatijem (bez obzira na probleme sa povredama), ali i momcima koje Luis Enrike obožava iako nisu glavni protagonosti u klubovima, poput Marka Asensija ili Pabla Sarabije. Selektoru su bitni.

Luis Enrike je uradio ono što se šuškalo danima, pa i nedjeljama unazad. Na spisak nije uvrstio golmana Mančester Junajteda, Davida DeHeu, ali ni čuvara mreže Čelsija, Kepu, svojevremeno najskuplje čuvare mreže na planeti.

Španci su smješteni u Grupi E, prvi rival biće im Kostarika (23. novembra), Njemačka (27.11) i Japan (1. decembar).

Na spisku su golmani: Robert Sančez (Brajton), David Raja (Brentford) i Unai Simon (Atletik Bilbao); defanzivci: Dani Karvahal (Real Madrid), Sesar Aspilikueta (Čelsi), Pau Tores (Viljareal), Erik Garsija (Barselona), Ugo Giljamon (Valensija), Ajmerik Laport (Mančester Siti), Đordi Alba (Barselona), Hose Gaja (Valensija); vezisti: Serhio Buskets (Barselona), Koke (Atletiko), Gavi (Barselona), Rodri (Mančester Siti), Karlos Soler (PSŽ), Pedri (Barselona), Markos Ljorente (Atletiko); napadači Pablo Sarabia (PSŽ), Alvaro Morata (Atletiko), Ansu Fati (Barselona), Feran Tores (Barselona), Marko Asensio (Real), Dani Olmo (Lajpcig), Jeremi Pino (Viljareal) i Niko Vilijams (Bilbao).

Tagovi