Loš start Svjetskog prvenstva: Kanada slavila u prvom kolu protiv košarkašica Srbije

1

Kanada slavila u 1. kolu – 67:60

Može u košarci da se bude bolji u skoku, agresivniji, da se igra bolja odbrana, ali da se pobedi bez šuta – to se ne događa.

Košarkašice Srbije su u svim segmentima igre bile dobre na premijeri Svetskog prvenstva protiv Kanade: bile su sjajne u skoku, agresivne po celom terenu, igrale dobru odbranu, ali su ceo meč odigrale bez šuta i to ih je odvelo u poraz koji komplikuje borbu za prolaz u drugi krug – 67:60 (15:16, 23:12, 16:13, 13:19).

One od kojih se očekivalo da budu udarne igle u šutu, imale su očajan dan: Jovana Nogić je iz igre šutirala 0/5, uz četiri izgubljene lopte, a Nevena Jovanović 2/9, dok je tim u igri držala sa distance jedino Ivon Anderson, sa 18 poena najefikasnija uz kapitenku Tinu Krajišnik (17 poena).

Ukupno gledano, Srbija je za dva poena šutirala, a za tri. Preslabo za bolji rezultat. Nije ni Kanada blistala, veliki deo vremena je to bila stihijska igra, jurnjava po terenu umesto organizovane igre, ali su devojke u belim dresovima imale mirne ruke i to im je donelo trijumf.

Iznenadila je Srbija Kanadu na početku utakmice. Presing po celom terenu, velika agresivnost i sjajan skok, pogotovo u napadu, paralisali su rivalke, koje iz zbunjenosti nikako nisu uspevale da se snađu po terenu. Sve je funkcionisalo dobro u timu Marine Maljković osim – šuta.

Svi preduslovi da se odmah napravi osetnija razlika bili su tu, ali uzalud kada srpski tim nije mogao ništa da ubaci, ni za dva, a pogotovo za tri poena. U jednom napadu se desilo da naš tim ima četiri šuta, izborena skokovima u napadu, ali na kraju nije bilo poena.

Prvu trojku pogodila je Saša Čađo za vođstvo 16:11, a to je bila i jedina trojka u prvom poluvremenu za Srbiju, kao i najubedljivija prednost.

Kanade se posle početnog iznenađenja presabrala između dve četvrtine i preuzela je konce igre. Fizički moćnije košarkašice sa severnoameričkog kontinenta zagospodarile su u oba reketa, zatvorile potpuno prilaz košu, a kako šut sa distance nije išao Srbiji, tim Marine Maljković našao se u velikim problemima.

Mnogo puta se šutiralo u poslednjim sekundama napada, bilo je i nekih srećnih poena, ali bilo je upadljivo da Srbija nema rešenje u napadu, dok je počela da popušta i u odbrani. Kanada je povela 27:22, pa polako počela da još diže prednost, koja je na kraju poluvremena iznosila deset razlike – 38:28.

Sve se nastavilo u istom ritmu i posle odmora. Srbija je često srljala iz nemoći, gubila lopte, promašivala, a Kanada održavala razliku, povremeno bežeći i do „plus 14“. A, imale su mnogo šansi Krajišnik, Anderson i ekipa da se rezultatski vrate u igru, da smanje zaostatak na šest poena, ali nijedna od tih prilika nije iskorišćena.

Poslednja ofanziva Srbije desila se tri minuta pre kraja kada je posle šest vezanih poena Tine Krajišnik razlika u tri navrata bila „minus sedam“, ali nije se moglo dalje od toga.