Korunja, najbogatiji grad Galicije i španski grad stakla

0

Kada pričamo o Španiji, krajnje nepravedno zaboravljamo najbogatiji grad Galicije, eklektičnu Korunju koju mnogi zbog atmosfere ali i položaja zovu i „malim Rio de Žaneirom“, navodi Travel Magazine.

Korunja se nalazi na samom sjeverozapadnom špicu Pirenejskog poluostrva, uz obalu Atlantskog okeana što joj nerijetko donosi jake olujne vetrove sa vode.

Lučki grad prepun šarma

Glavni trg u Korunji je Trg Marije Pite (Praza de Maria Pita). Ovaj veličanstveni trg je srce grada koje je stalno živahno te savršeno mjesto za početak istraživanja.

Ali prije nego što to učinite, zaustavite se na kafi na jednoj od terasa kafića i divite se impresivnoj arhitekturi Gradske kuće, modernističke zgrade sagrađene početkom 20. vijeka.

Bićete okruženi arkadnim zgradama okrunjenim prelijepim galerijama tipičnim za grad. Najvažnija karakteristika trga je statua Marije Pite.

Marija Pita je bila lokalna heroina koja se u 16. vijeku borila protiv invazije engleske armade koju je predvodio ser Frensis Drejk ili, kako je lokalno poznat, gusar Drejk.

Stari grad – savršen za istraživanje strit art scene grada

Korunja se nalazi na krajnjem sjeverozapadnom vrhu Španije, u autonomnoj regiji Galisija.

Najstariji dio grada, poznat kao Cidade Vella ili Stari grad, izgrađen je na mjestu drevnog gradića koji je bio naseljen do 2. vijeka, kada su Rimljani stigli i preuzeli vlast.

Naš topao savjet je da se izgubite u uskim ulicama Starog grada koji će vam otkriti neizmjeran broj spomenika, ali i neobičnu street art scenu.

Granitom obloženi pločnici i zgrade daju tom području sumorni vazduh i atmosferu, što je pogoršano surovim vremenom po kome je ovaj dio Španije poznat.

Grad stakla

Nastavak istraživanja grada rezervišite za šetnju uz obalu. Tu se nalazi famozna Avenida de la Marina i red kuća sa zastakljenim balkonima koje su gradu dale nadimak „Grad stakla“.,

Ovi balkoni čine jednu od najvećih grupa staklenih konstrukcija na svijetu i jedna su od najpoznatijih slika grada.

Prvobitno su ribari živeli u tim zgradama, a čamce su držali pod arkadama. I danas možete vidjeti neke prstenove kojima su vezivali čamce.

Glavna fasada zgrada okrenuta je prema Trgu Marije Pite, a fasade okrenute ka moru zapravo su bile zadnji dio zgrada. Tokom modernog perioda početkom 20. vijeka zastakljeni balkoni su postali vrlo popularni.
To je bio način da maksimizirate količinu svijetlosti i uživate u pogledu dok istovremeno dobijate zaštitu od oštrog galisijskog vremena.

Pridružite se lokalnom stanovništvu na tapas druženjima

Regija Galisija poznata je po hrani, posebno morskim plodovima. I zaista ne možete da posjetite Španiju, a da ne isprobate tapase – male porcije lokalnih specijaliteta koje se služe kao aperitiv.

Najbolji tapas barovi nalaze se u Starom gradu. Naša preporuka je bar La Bombilla – institucija u gradu, prema riječima lokalaca.
Ovdje možete da probate caldo gallego (tradicionalnu supu od povrća u Galisiji), chorizo con patatas (prženu kobasicu sa krompirom), špansku tortilju (čuveno jelo od jaja i krompira koje često nazivaju i španski omlet) i calamares a la romana (pržene lignje na starorimski način).

Najstariji rimski svjetionik na svijetu

Dok ste u Korunji, obavezno posjetite najstariji svjetionik na svijetu koji još uvek radi! Torre de Hercules je simbol grada koji se nalazi na rtu s pogledom na Atlantik.

Sagradili su ga Rimljani u 2. vijeku i zaista je nevjerovatno da je još uvijek u funkciji. Svjetionik se nalazi na Svjetskoj baštini UNESCO-a.

Šetnja od grada uz obalu do rta prelijepa je prilika da uživate u pogledima na pješčanu plažu Orzan.

Sam svjetionik je lijep, ali izgleda vrlo moderno za rimske uslove. To je zato jer je restauriran u 17. i 18. vijeku, a nedavno je opet obnovljen, što ipak ne umanjuje njegovu ljepotu.

Ovdje se nalazi i ogroman spomenik Breoganu. Legenda kaže da je Breogan bio keltski kralj koji je osnovao Kraljevinu Galisiju. Smatra se jednim od najcjenjenijih heroja Galisije.

(DDL)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.