„Polaganjem vijenca kod biste učesnika Podgoričke skupštine Nikole Kovačevića, Klub mladih Nove srpske demokratije – Nikšić obilježio je 103 godine od donošenja istorijske odluke o ujedinjenju dvije srpske kraljevine, Srbije i Crne Gore.“ saopšteno je iz Nove srpske demokratije.

„Velika narodna skupština srpskog naroda u Crnoj Gori, čiju godišnjicu danas obilježavamo, imala je za cilj da izvrši istorijsku obavezu etničkog ujedinjenja srpskog naroda. Tog 26. novembra 1918. godine narod je preplavio ulice Podgorice, a ono što su oni jedino željeli jeste ispunjenje vjekovnog sna njihovih predaka, konačna odluka o dugo čekanoj jedinstvenoj srpskoj kraljevini.“

Iz NSDa su kazali da je u toj odluci Podgoričke skupštine, između ostalog, je pisalo: „Srpski narod u Crnoj Gori jedne je krvi, jezika i težnje, jedne vjere i običaja s narodom koji živi u Srbiji i drugim srpskim krajevima; zajednička im je slavna prošlost kojom se oduševljavaju, zajednički ideali, zajednički narodni junaci, zajednička patnja, zajedničko sve što jedan narod čini narodom.“

„Mi, mladi Nove srpske demokratije, čuvamo i njegujemo sjećanja na monumentalne trenutke naše slavne istorije kroz koju su naši preci ostvarivali vjekovnu težnju za slobodom i jedinstvom srpskog naroda.“

„Politika ujedinjenja srpskog naroda najuzvišenija je i neprolazna politička ideja koju nijedno vrijeme, ni okolnosti kroz godine i vjekove nisu porazili. Naša dužnost i obaveza je da slijedimo tu politiku i put koji su trasirali naši preci.“, zaključili su iz Kluba mladih NSD Nikšić.

 

Tagovi