Još jedan neuspješan pohod Vesprema: Kielce u finalu Lige šampiona

0

Prvi finalista ovogodišnje edicije fajnal-fora EHF Lige šampiona je Lomza Vive Kielce! Poljski prvak je fantastičnom igrom u drugom poluvremenu bio bolji od Vesprema 37:35 (16:18) i zaradio svoje drugo pojavljivanje u završnoj predstavi elitnog takmičenja, nakon 2016, kada su osvojili trofej.

Ekipa Talanta Dujšebaeva će se za trofej boriti protiv boljeg iz polufinalnog duela Barselone i Kila.

Baš kao što se očekivalo, od samog početka nadmetale su se napadačke kreacije dva tima, kojih je bilo više nego dovoljno za potpuni užitak. Uzrok prednosti Vesprema u prvom poluvremenu je jasan – bolji golmanski učinak Rodriga Koralesa (10), u odnosu na Volfa i Korneckog koji su zajedno sakupili četiri.

Prednost od tri gola uspostavljenu sredinom prvog dijela, donio je ulazak Petra Nenadića, koji je još jednom zablistao punim sjajem protiv Kielca, baš kao 2019. kada im je dao 13 golova. Sa par golova i asistencija, srpski maestro je podigao preimućstvo crvenih na viši nivo, međutim, disciplinovani tim Talanta Dujšebaeva nije dozvolio da potone.

Jako česte promjene napadačke postave dale su rezultata, prije svega umješnom igrom na pivotmena ali poljski šampion nije uspio da, bez adekvatne golmanske podrške, odradi dobar posao u defanzivi. Kada se najvažniji statistički parametri uzmu u obzir, može se zaključiti da je Vesprem lako mogao i ubedljivije da vodi na poluvremenu.

Međutim, za manje od 60 sekundi, momci u žutim dresovima vratili su se u egal. Za to su bile dvije odbrane Volfa, žestoko kritikovanog od strane Dujšebaeva na poluvremenu. Nakon direktnog crvenog kartona Blagotinšeka u 35. minutu, uslijedio je preokret preko nepogrešivog Morita na desnom krilu (21:20).

Nakon tog poteza Slovenca, kola su potpuno krenula nizbrdo po ekipu Momira Ilića. Napad je stao, Kielce u momentumu vodi 23:20 u 40. minutu. Ulazak Trastarsona i Branka Vujovića dodatno je uvećao kvalitet igre Poljaka – Crnogorac pogađa iz kontre za maksimalnih 25:21 u 42. minutu. Momir Ilić traži tajm-aut, Cupara prvi put staje na gol.

Povratak na teren Nenadića konsolidovao je Vespremov napad, ali odbrana nije uspjela da se izbori. Igrom gol za gol, dugo i sa igračem više, Lomza Vive Kielce održavalo je prednost od četiri gola sve do 49. minuta, kada su Jahija i Nenadić smanjili na 27:29.

Uslijedio je najduži, a možda i najvažniji napad na utakmici. Vesprem se dugo branio poslije diskutabilnog isključenja Makede, ali je bomba Kuleša skratila muke Kielceu (30:27) na ulasku u poslednjih deset minuta.

Imao je poljski tim i puno sreće. Njegova karakteristika jeste da uvijek ima više šuteva od rivala, ali je ovoga puta to bila posledica sreće, jer im se skoro svaki odbitak vraćao u ruke. Ulagao je Vesprem maksimalne napore u odbrani, ali je, i kada je djelovao da će se odbraniti, dva puta zablistao Igor Karačić. Brzopletost pri brzom centru iskoristio je Šićko i vratio maksimalu (34:30), šest minuta prije kraja.

Momir Ilić je pozvao minut odmora i dogovora, za pet sekundi postignut je gol, ali je Makeda napravio veliku grešku skrivivši novo isključenje. Šićko pogađa, a Volf brani Nenadiću i stavlja utakmicu van dometa protivnika. Minut prije kraja, Morito je nakon sjajne akcije ugasio poslednju nadu Vesprema.

VESPREM – LOMZA VIVE KIELCE 35:37  (18:16)

Dvorana: „Lankses arena“ u Kelnu. Sudije: Hansen, Madsen (Danska). Isključenja: Vesprem 16, Lomza Vive Kielce 20 minuta. Sedmerci: Vesprem 5 (4), Lomza Vive Kielce 3 (3).

VESPREM: Cupara, Korales (12 odbrana), Mae 1, Jahija 4, Lauge 8, Štrlek 7, Marguč 6, Blagotinšek 1, Nilson 1, Nenadić 6, Ligetvari, Ilić, Makeda 1, Lekai, Lukaš, Šipoš.

LOMZA VIVE KIELCE: Volf (10 odbrana), Kornecki (dvije odbrane), Nai, Gebala, Pačkovski, Trastarson 1, Dani Dujšebaev 3, Migaljon, Vujović 2, Kuleš 4, Turna 4, Aleksa Dujšebaev 4, Šićko 2, Karalek, Karačić 5, Morito 8.

SEMAFOR: 1:0, 2:3, 3:4, 4:5, 7:5, 10:8, 10:10, 14:11, 14:13, 17:14, 18:15, 18:18, 20:19, 20:23, 21:25, 22:26, 25:29, 27:29, 29:31, 30:34, 31:35, 33:35, 33:36