Američki reper i muzički producent Jay-Z optužen je u građanskoj parnici za silovanje 13-godišnjakinje zajedno sa hip-hop zvijezdom Šon “Diddy” Kombsom 2000. godine, pokazuju sudski dokumenti, što je tvrdnja koju je on oštro odbacio.
Ažurirana građanska tužba podnesena u nedjelju navodi da su Jay-Z, čije je pravo ime Šoun Karter, kao i Kombs, silovali djevojku na zabavi nakon dodjele nagrada MTV Video Music Awards u septembru 2000. godine.
“Još jedna slavna osoba stajala je sa strane i gledala kako Kombs i Karter naizmjenično napadaju maloljetnicu. Mnogi drugi su bili prisutni na after-partIju, ali nisu učinili ništa da zaustave napad”, stoji u tužbi.
Jaz-Z se obrušio na advokata
“Karter je bio s Kombsom tokom mnogih takvih slučajeva koji su ovdje opisani. Oba počinitelja moraju se suočiti s pravdom.”
Kombs, koji je takođe poznat kao Diddy, trenutno je u zatvoru zbog optužbi za seksualnu trgovinu i reketiranje.
Jay-Z je izvorno identifikovan u tužbi protiv Kombsa kao “Celebrity A”, navodi se u dopunjenoj tužbi, u kojoj se kaže da je Karter podnio “neozbiljnu” protivtužbu.
Jay-Z se obrušio na advokata koji je pokrenuo slučaj, optužujući ga da je “neozbiljan čovjek”.
“Moj advokat ucijenjen je od ‘advokata’ po imenu Toni Bazbi. Ono što je on mislio je da će me pažnja javnosti zbog prirode opružbi natjerati da se nagodim. Ne gospodine, imalo je suprotan učinak! To me natjeralo da razotkrijem prevaranta kakav si ti” – stoji u izjavi koju je na „X“-u objavila Jay-Z-jeva produkcija Roc Nation.
“Ovi navodi su toliko gnusni da vas molim da podnesete krivičnu prijavu, a ne građansku! Onaj ko bi počinio takav zločin nad maloljetnom osobom trebao bi biti zatvoren, slažete li se? Ove navodne žrtve bi zasluživale pravu pravdu da je tako.”
Karter (55) je milijarder, producent i poduzetnik koji je počeo kao reper, a sada je oženjen superzvijezdom Beyonce.
Tražila ‘samo povjerljivo posredovanje’
“Slučaj govori sam za sebe. Ovo je vrlo ozbiljna stvar koja će se raspraviti na sudu“, rekao je novinskoj agenciji AFP Bazbi, advokat koji je pokrenio tužbu protiv Jay-Z-ja.
Bazbi je, takođe, rekao da navodna žrtva silovanja koju zastupa “nikada nije tražila niti peni” od Jay-Z-ja, napisavši da je “samo tražila povjerljivo posredovanje”.
Savezni tužioci tvrde da je Kombs seksualno zlostavljao žene i tjerao ih na seksualne zabave podstaknute drogom, koristeći prijetnje i nasilje.
Kombs se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, a početak suđenja zakazan mu je za 5. maj 2025. godine.
Takođe se suočio s velikim valom tužbi, dok je teksaški advokat Bazbi u oktobru rekao da više od sto navodnih žrtava planira pravni postupak protiv njega.
