Jači od umora: Nole u dva seta eliminisao Frica i zakazao finale Završnog turnira

0

Vjerovatno se u drugom setu Amerikanac Tejlor Fric ponadao da bi mogao da iznenadi i upiše prvu pobjedu protiv Novaka Đokovića, ali je Srbin brzo okrenuo stvari u svoju korist, slavio i u šestom njihovom međusobnom duelu i plasirao se u finale Završnog mastersa u Torinu  – 2:0 (7:6, 7:6). Nole će se za pehar boriti sa pobjednikom duela između Kaspera Ruda i Andreja Rubljova. Norvežanin i Rus se sastaju večeras od 21 sat.

Iako umoran od duela sa Medvedevim, Džoker je na volšeban način našao snage i slavio u dramatičnoj borbi za odličnim Amerikancem. Prvi set je Đoković osvojio poslije neizvesnog taj-brejka, da bi u drugom konstatno bio u zaostatku od jednog brejka. Fric je drugi set odlično otvorio i već u prvom gemu je napravio brejk. Kada se činilo da će uspjeti da uvede ovo polufinale u treći set, dozvolio je da ga neko sa tribina poremeti a Novak je došao do brejka i potpuno se vratio (5:5), a nešto kasnije poslije još jednog taj-brejka – slavio nakon sat i 56 minuta igre.

Srbinu će ovo biti osmo finale Završnog turnira, na kojem je puta trijumfovao, poslednji 2015. godine.

Nije viđen pretjerano lijep tenis u prvom setu, uglavnom se sve rešavalo servis vinerima ili greškama igrača. Sve je to bila posledica Novakovog umora, od meča sa Medvedevim u petak, koji je trajao više od tri sata, dok je stegnutost kod Amerikanca sigurno bila zbog pritiska i velike pozornice. Ono što je bilo lajtmotiv ovog seta jeste činjenica da Novak nije uspijevao da potvrdi stečenu prednost, kako u gemovima, tako i u poenima u taj-brejku. Đoković je u gotovo svakom gemu na servis rivala osvojio bar dva poena, ali je jedine brejk lopte, tri vezane imao u petom gemu. Iskoristio je odmah prvu i poveo. Ipak, već u narednom je uslijedio ribrejk. Nije Novaka služio servis, a neiznuđene greške srpskog tenisera su samo pogurale Amera ka izjednačenju. Set je morao da bude odlučen poslije taj-brejka, u kojem je prvi do mini-brejka došao Nole, u petom poenu. Odmah je uzvratio momak koji je u Torino došao kao zamjena za povrijeđenog Karlosa Alkaraza. Najvažniji poen bio je na 5:5, koji je Đoković riješio odličnim napadima iz forhenda, da bi mu isti udarac donio i čitav set, riješen poslije 56 minuta igre – 7:6(5).

Između dva seta Novak je morao da napravi pauzu i ode u svlačionicu zbog neprijatne infekcije oka, koja ga muči. Vratio se na teren, ali evidentno ispao iz ritma, što je teniser iz SAD iskoristio, napravivši brejk odmah na startu. Obojica su potom ekspresno rešavali svoje servis gemove, ne dozvoljavajući riternerima ni promil šanse, zahvaljujući odličnim početnim udarcima. Najbliži brejk lopti bio je Fric u sedmom gemu kada je bilo 30:30, da bi već u narednom Novak stigao do 0:30. To je, nažalost, bilo sve, pošto je Amerikanac vezao četiri poena. To je, ipak, bio nagovještaj nečeg dobrog, pošto je Novak u 10. gemu, u kojem je morao da napravio brejk, to i učinio. Sačekao je dvije greške Frica iz bekhenda i ostao u drugom setu.

Ubrzo se ušlo u taj-brejk, koji je obilovao uzbuđenjima i lijepim poenima, da bi Novak iskoristio drugu meč loptu i ostvario veliki trijumf, nad umorom i nad Fricom.