Holandija i Hrvatska prvi učesnici fajnal-fora Lige nacija

0

Hrvatska i Holandija su prvi učesnici finalnog turnira Lige nacija, koji će biti na programu od 14. do 18. juna 2023. godine.

„Vatreni“ su demonstrirali silu protiv Austrije u Beču (3:1).

Ekipa Zlatka Dalića je pred mečeve poslednjeg, šestog kola Grupe 1 A divizije Lige nacija imala sve u svojim rukama. Pobjeda na „Ernest Hapel” stadionu garantovala im je prvu poziciju i plasman na finalni turnir najmlađeg reprezentativnog takmičenja na Starom kontinentu.

U Beču je krenulo sjajno po „kockaste“, u šestom minutu na asistenciju Nikole Vlašića, Luka Modrić je pogodio i donio veliko slavlje brojnim hrvatskim navijačima. To slavlje potrajalo je svega tri minuta, do momenta kad je Sabicer pronašao Baumgartnera, a ovaj uspio da savlada Livakovića za izjednačenje.

Imala je Austrija sjajne prilike da načini potpuni preokret, ali su sjajne prilike propustili Baumgartner i Arnautović. Selekcija Hrvatske je to znala da kazni. Najprije je u 69. minutu Perišić odlično centrirao, a Livaja je glavom matirao Lindera. Inače, napadač Hajduka je u igru ušao samo sedam minuta ranije.

A potom je na dodavanje Majera, takođe glavom, loptu u mrežu Austrijanaca poslao Lovren u 72. minutu. Samo koji minut kasnije Perišić je pogodio prečku, ali nisu Hrvati mnogo marili za to, s obzirom da su mirno priveli susret kraju i izbacili Austrijance u B diviziiju.

Danci su uz perfektnu igru u prvom poluvremenu stigli su do Pirove pobjede protiv Francuske – 2:0. Najprije je u 34. minutu pogodio Dolberg, pet minuta kasnije Areolu je savladao i Skov Olsen. Pobjeda Danaca dobija na značaju zbog činjenice da su „trikolori“ igrali u prilično jakom sastavu sa Mbapeom, Grizmanom, Žiruom

Na finalnom turniru Lige nacija igraće i Holandija. Doduše, „lale” je samo čudo moglo da eliminiše, a to čudo bila bi pobjeda Belgijanaca od četiri gola razlike. I sve je išlo na ruku domaćih, na „Johan Krojf” areni u Amsterdamu mreže su dugo ostale mirne, sve do gola Van Dajka u 73. minutu – 1:0.

Vels i Poljska su se u direktnom okršaju borili za opstanak u A diviziji. U sjajnoj atmosferi u Kardifu radovala se gostujuća selekcija, kojoj je bio dovoljan i remi. Poljaci su do trijumfa došli golom Šviderskog u 58. minutu, ovoga puta Levandovski je bio u ulozi asistenta.