Nosilac izborne liste „Za budućnost Nikšića“ Marko Kovačević novi je predsjednik Opštine Nikšić, odlučeno je na sjednici lokalnog parlamenta.
Za Kovačevića glasalo je 22 odbornika od 41.
Prethodno je Milutin Simović podnio ostavku na tu funkciju.
Kovačević se zahvalio građanima koji su ih glasali 14. marta, kao i partnerima u vlasti za korektan odnos u postizbornim pregovorima koje su vodili.
„Mislim da smo zajedno svojim odgovornim ponašanjem bez nepotrebnog izletanja pred medije uspjeli da postignemo dogovor o formiranju vlasti koji će biti osnov našeg uspjeha. To je bio nastavak korektrnog odnosa u predizbornoj kampanji. Satisfakciju za budući rad predstavljaju i glasovi protiv i riječi koje su prethodile od kolega iz nove opozicije u Nikšiću“, naveo je on.
Prema njegovim riječima, evidentno je da kolege iz opozicije svoj poraz žele da predstave kao društveni poraz.
„Kao da u ovom društvu nije živjelo dovoljno ljudi koji su bili unaprijed poraženi i nijesu mogli da učestvuju u bilo kakvoj društvenoj akciji. Ti ljudi su se ustali i pobijedili su, sad je došlo njihovo vrijeme. Ne da oni nametnu drugima svoju priču i svoj pogled na svijet, nego da prosto budu zastupljeni da učestvuju u akciji. U fanatizmu koji zastupaju neki predstavnici bivšeg režima, a koja više liči na narkotičku opijenost nego na neko proljeće narodnog života, crnogorsko ili ma kakvo drugo u želji da drugom i drugačijem ugase odlike i dovedu ga do obesličenja oni zaboravljaju i uvijek su zaboravljali na onaj osnovni most koji čini krvotok našeg društva- na građanina“, kazao je Kovaćević.
Citirao je svog sunarodnika i, kako je kazao, jednog od najboljih političara Svetozar Miletić koji je boreći se za prava našeg naroda u austrougarskoj monarhiji neprestano je ponavljao „Ja sam Srbin, ali i građanin“.
„Što je značilo da sva prava koja pripadaju svim građanima pripadaju i njemu i njegovim sunarodnicima. Ova rečenica za svaki narod i za svaku zajednicu što ovdje postoji treba da bude posebno naznačena ovdje u Nikšiću i u Crnoj Gori. Zbog toga nam je neophodno razumijevanje koje ćemo štiteći jedni druge kao građane ustvari najbolje štititi suverenitet ove zemlje, koju svi, iako ne na isti način, volimo“, dodao je on.
Kovačević je istakao da upravo taj princip traženja mostova su primijenili praveći novu vladajuću većinu u Nikšiću.
„Vidjeli da će nam mnogi programski ciljevi i projekti za oporavak grada podudaraju, pronašli smo se u želji da ponudimo bolji život za sve građane Nikšića bez izuzetka. Da nova radna mjesta koja budemo otvarali pripadaju svim građanima Nikšića, a ne samo izabranima. Mi nećemo stvarati autsajdere, nećemo uskraćivati već otvarati prostor.Jačaćemo građanina Nikšića i kroz to suverenitet ove zemlje“, uvjerava on.
Kako je istakao, ne treba objašnjavati kakva je pustoš ostala iza DPS-a.
„Postavlja se pitanje da li će fakture za njihove poslove stići nama na naplatu ili su pare već odnešene. Na nama je da dovedemo investitore i otvorimo nova radna mjesta. Politika je služenje, a ne karijera. Nismo i nećemo obećavati previše ali ćemo se uvijek truditi da ispunimo više nego što smo obećali. U ovim danima pobjede Nikšić je pečatirao svoju. Dobili smo veliku čast da upravljamo našom opštinom, dobili smo odgovornost da posle zlih gospodara budemo dobre sluge građanima Nikšića, potrudićemo se da tako bude“, naglasio je prvi čovjek Nikšića.
Marko Kovačević, rođen u Nikšiću 9. maj 1988. godine, srpski je političar, sadašnji poslanik u Skupštini od 23. septembra 2020. godine i portparol Nove srpske demokratije (NSD).
Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore.
Za vrijeme protesta u Crnoj Gori 2019—2020. uhapšen je nakon što je držao srpsku trobojsku na stepeništu Saborne crkve u Nikšiću.
Kovačević je dobio 22. mjesto na izbornoj listi koalicije Za budućnost Crne Gore za parlamentarne izbore 2020.
Po potvrđivanju poslaničkog mandata, Kovačević je izabran za predsjednika Zakonodavnog odbora, člana Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport i člana Odbora za antikorupciju.
Podsjetimo, na sjednici koja je održana u petak, za predsjednika Skupštine opštine Nikšić izabran je Nemanja Vuković sa liste “Mir je naša nacija – Ne damo Nikšić”, za koga su glasala 22 odbornika od 41 koliko ih je u lokalnom parlamentu.
