Domaćinima ni utješna medalja: Španci u drugom poluvremenu okrenuli Šveđane

0

Nisu Šveđani ništa mogli da urade protiv Francuza u polufinalu bez pomoći povrijeđenog Jima Gotfridsona, a šampion Evrope je ostao i bez utješne bronze koja je otišla na Iberijsko poluostrvo. Rukometaši Španije su osvojili treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u Poljskoj i Švedskoj poslije pobjede u Stokholmu nad domaćinom sa 39:36 (18:22).

Mirisalo je na odličje za tim Glena Solberga poslije prvih 30 minuta, ali u nastavku uporni Španci zaigrali su kao u transu. Već u prvih 10 minuta nastavka meča su stigli i prestigli prednost Švedske od četiti gola (22:18) iz prvog poluvremena. Razigrali su se bekovi Đoan Kaneljas i Aleks Dujšebajev, dok je na crti sjajan bio pivotmen Šartra Adrija Figueres.

Imala je Furija pred poslednjih desetak minuta meča dva do tri gola razlike. Pokušali su domaćini preko raspoloženog Lagergena i Vanea da učine meč zanimljivim, ali je tim Đordija Ribere bio sjajan u napadu, a blistao je Aleks Dujšebajev koji nije dozvolio šampionu Evrope da uvede meč u neizvjesnu završnicu. Nije išlo ni Andreasa Paličku, koji je briljirao u većem dijelu šampionata. S druge strane odličan kada se lomilo bio je golmana Vesprema Rodrigo Korales, dok je ključan penal u 53. minutu kod vođstva Furije od 33:30 odbranio Gonzalo Perez de Vargas. Golom Anhela Fernandeza za 35:32, pet minut prije kraja sa igračem manje, i u narendom napadu odbranom Koralesa,Furija je utišala punu Tele 2 Arenu i riješila pitanje pobjednika.

U pobjedničkom timu najefikasniji je bio pivotmen Adrija Figueras sa devet golova, Aleks Dujšebajev je postigao sedam, Đoan Kaneljas šest, a Anhel Fernandez pet. Kod Šveđana, najbolja su bila krila Hampus Vane sa devet i Niklas Ekberg sa sedam pogodaka.

Njemačka je napravila odličnan uvod pred naredno Evropsko prvenstvo gdje je domaćin. Četa Alfreda Gislasona je osvojila peto mjesto pobjedom nad Norveškom sa 28:24. Po šet golova su postigli Kaj Hefner, Johanes Gola i Luka Vicke, dok je kod Vikinga Magnus Gulerud bio najbolji sa šest pogodaka.

Sedmi je Egipat, najbolji tim van Starog kontinenta. Faraoni su poslije produžetaka dobili Mađarsku sa 36:35. Blistao je bek Dinama iz Bukurešta Ali Zejn sa 12 pogodaka, dok su kod Mađara najbolji bili Rikard Bodo i Mate Lekai sa po sedam golova.