„Delfini“ miljenici Fortune: Srpski omladinci u finalu Evropskog prvenstva

0

„Delfini“ su miljenici Fortune. Nakon što su u četvrtfinalu boljim izvođenjem peteraca izbacili Italiju, vaterpolisti Srbije su na isti način savladali Mađarsku u polufinalu Evropskog prvenstva za omladince u Podgorici – 18:17 (4:5, 3:4, 4:2, 3:3 – 4:3). Izabranici Uroša Stevanovića će se za trofej boriti sa pobjednikom meča između Španije i Grčke.

Srbija se nije uplašila snage rivala i odigrala je najbolji meč na šampionatu. Ova generacija, pojačana Martinovićem i Baucalom, željela je revanš za poraz u finalu Svjetskog prvenstva u Beogradu, takođe na peterce.

Počeli su „delfini“ odlično i već poslije tri minuta sa dva gola Martinovića i jednim Uroševića poveli 3:1. Tada su Mađari pokazali klasu, krenuli u seriju od četiri pogotka koju je krajem četvrtine prekinuo trećim golom Martinović. Poslije izjednačenja Uroševića, Mađari su ponovo napravili seriju, sa tri gola imali bezbjednih 8:5. Držali su prednost do poluvremena (9:7), a pet golova je postigao sjajni kapiten Martinović za kojeg protivnici nisu imali rešenje.

U trećem dijelu se igralo gol za gol, ali je Srbija bila ta koja je diktirala. Gavrilović za 8:9, Kojić za 9:10, Baucalo za 10:11 i konačno izjednačenje preko Kovačevića 11:11 pred ulazak u poslednju četvrtinu. U tom dijelu nije bilo Vasilija Martinovića koji je isključen zbog tri lične greše krajem trećeg dijela. Mađari su ponovo dva puta imali gol viška ali su Kojić i Urošević držali rezultat da bi Dimitrijević poslije sjajne akcije 45 sekundi prije kraja donio prednost Srbiji 14:13, prvi put poslije onog vođstva u prvoj četvrtini. Ipak sedam sekundi pre kraja Vigvari je sa igračem više izborio peterce.

U penal ruletu je branio Pajković. Prve dvije serije su donijele golove, za Srbiju Kovačević i Kojić. Pajković je zatim odbranio udarac Mesaroša ali je Urošević to poništio pogodivši prečku. Potom je Pajković zaustavio šut Lakatoša. Prednost je donio Jauković, izjednačio je Molnar a gol za pobjedu postigao je Petar Stanić.

MAĐARSKA – SRBIJA 17:18 (5:4, 4:3, 2:4, 3:3 – 3:4)

Bazen: SC „Morača“. Sudije: Ulig (Njemačka) i Copić (Hrvatska). Igrač više: Mađarska 13 (8), Srbija 11 (5). Peterci: Srbija 1 (1).

MAĐARSKA: Danka, Tatrai 4 (1), Molnar 3 (1), Lakatoš 1, Salaj, Peto 1, Mesaroš 4, Nađi, Klar 1, Vigvari 3 (1), Vismeg, Nađi, Kovač.

SRBIJA: Pajković, Maraš, Dimitrijević 1, Baucalo 1, Kojić 3 (1), Gavrilović 1, Jauković 1 (1), Urošević 3 (1), Martinović 5 (1), Brešćanski, Stanić 1 (1), Kovačević 2 (1), Virijević