„Srbija i Crna Gora – dvije bratske zemlje, dvije najbliže zemlje u našem dijelu Evrope, imaju viševjekovne prijateljske odnose i Vojvodina želi da napravi okvir koji će omogućiti dodatno intenziviranje saradnje i uspostavljanje odnosa koji će biti na ponos obje države“, izjavio je predsjednik Pokrajinske vlade Igor Mirović nakon sastanka s parlamentarno-privrednom delegacijom Crne Gore, koji je organizovao jedan od lidera DF-a Andrija Mandić.
On je istakao da su razgovarali o važnim temama od zajedničkog interesa, te da su ocijenili da je turizam privredna grana u kojoj postoji najveći prostor za produbljivanje saradnje, ali su tu i oblasti kulture i nauke.
„Sve zajedničke teme koje su od interesa za oba naroda treba razvijati u budućnosti – očuvanje crkvene baštine, jezika, pisma, tradicije i svega onoga što baštinimo iz našeg odnosa minulih decenija i vijekova“, naveo je predsjednik Mirović, naglasivši da je saradnja sa Crnom Gorom za Pokrajinu veoma značajna jer je ona među prvih deset zemalja u koje Vojvodina izvozi poljoprivredne proizvode.
Predsjednik Mirović rekao je da nijedna politika ne može da poremeti odnose običnih ljudi u Srbiji i Crnoj Gori i dva naroda koja – kako je naveo – vežu prijateljstvo i bratstvo u čije su temelje mnogi položili svoju žrtvu.
„Očekujem da današnji susret bude poziv za sve da idemo trasom politike koja će omogućiti još bolju saradnju dvije zemlje, jer to traže građani, privreda, turizam, ali i sve druge oblasti društvenog života i rada i u Srbiji i u Crnoj Gori“, naveo je predsjednik Mirović.
On je tom prilikom uputio poziv građanima Srbije da – ukoliko ne ljetuju u Srbiji – odmore provedu u Crnoj Gori jer će tako pomoći i naš narod koji tamo živi.
„Ove godine ću kratak odmor provesti u Herceg Novom, jer ljudi u njemu zaslužuju poštovanje i podršku“, izjavio je predsjednik Mirović.

Poslanica Skupštine Crne Gore Simonida Kordić, koja je predvodila delegaciju DF-a i koalicije “Za budućnost Herceg Novog i Boke”, zahvalila je na prijemu predsjedniku Miroviću, ocjenivši današnji sastanak kao veoma dobar za jačanje, prije svega, privrednih veza i kao priliku da pozove sve građane Srbije da tokom ljeta posjete tu zemlju.
„Utvrdili smo prve korake saradnje između Privredne komore Vojvodine, Turističke organizacije Vojvodine i preduzeća Morsko dobro, što je veoma bitno za građane jer se u toj oblasti stvaraju dodatna vrijednost, ali i mogućnosti za dalje jačanje veza koje veoma dugo postoje između Srbije i Crne Gore u drugim oblastima“, izjavila je Kordićeva.
Sastanku u Pokrajinskoj vladi prisustvovali su i pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević, predsjednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević, direktorka Turističke organizacije Vojvodine Nataša Pavlović, dok su delegaciju Crne Gore činili i poslanice Maja Vukićević i Danijela Đurović, direktor JP Morsko dobro Mladen Mikijelj i sekretar sekretarijata za kulturu i obrazovanje Herceg Novog Ana Zambelić Pištalo.


