Kako se približava 21. maj, u medijima se sve više govori o danu „obnove nezavisnosti“. Takav dan, međutim, ne postoji — ni ustavno, ni zakonski. Po Ustavu, Crna Gora ima Dan državnosti (13. jul), a zakonom je propisan Dan nezavisnosti (21. maj).
Otkud onda novi narativ da se 21. maja slavi „Dan obnove nezavisnosti“? Kakva je i koja je to obnova? Razmislimo šta se time hoće poručiti. Otprilike ovako: mi smo davno postali nezavisna država (nezavisnost nam je priznata na Berlinskom kongresu 1878. godine), ali smo državu i nezavisnost „izgubili“ 1918, pa smo ih „obnovili“ 2006. godine?
Na Berlinskom kongresu priznata nam je nezavisnost države, a ne država; država je postojala i prije tog priznanja, a u domaćem pravnom saobraćaju, sve do Berlina, zvala se Crna Gora i Brda.
Ipak, mi smo 13. jul proglasili Danom državnosti, a ne nezavisnosti, pa ne može biti jasno o kakvoj obnovi nezavisnosti govorimo 21. maja. Na Berlinskom kongresu, prije 138 godina, priznata je nezavisnost Crnoj Gori, Srbiji, Rumuniji i djelimično Bugarskoj. Samo Crna Gora slavi taj datum. Druge zemlje bi smatrale uvredom da jedna administrativna odluka bude vrijedna slavlja, a da se zaborave žrtve, bitke i narod koji je natjerao velike sile da konstatuju činjenicu nezavisnosti.
Francuska slavi 14. jul — pad Bastilje i početak Revolucije 1789, a ne datum međunarodnog priznanja Francuske. Grčka slavi 25. mart 1821 — početak ustanka protiv Osmanskog carstva, a ne Londonski protokol iz 1830. kojim joj je priznata nezavisnost. Srbija slavi Sretenje — Prvi srpski ustanak i Sretenjski ustav, a ne Berlinski kongres 1878. Bugarska slavi 3. mart i Sanstefanski mir, odnosno oslobođenje od Osmanlija, a ne odluke Berlinskog kongresa. Norveška slavi Dan ustava (17. maj 1814), a Portugalija čak nema klasičan Dan nezavisnosti, već 10. jun — dan Luiša de Kamoeša, pjesnika i simbola portugalske kulture i trajanja.
Stare, ali i neke nove evropske države, svoje praznike redom vezuju za istorijske lomove, narodne ustanke, ustave, revolucije i duhovne simbole, a ne za administrativne datume i birokratske formulacije.
Crna Gora pod DPS-om i Đukanovićem nije se sjetila svojih pobjeda na Martinićima ili Krusima s kraja osamnaestog vijeka, gdje su Crnogorci i Brđani zajedno vojevali bitke sa Osmanlijama. Samo da podsjetimo: te bitke odigrale su se skoro vijek prije Berlinskog kongresa, a da ne govorimo o Boju na Carevom Lazu iz 1712. godine.
Zapravo, znali su za te i ostale datume, ali nijesu smjeli da ih uzdignu na nivo velikih državnih praznika — a svi znamo i zašto.
Đukanović se, ipak, samoživo nagurao u „istorijske čitanke“ kao tvoritelj države i državne nezavisnosti. Uradio je to bez obzira na činjenicu da su Petrovići, zaključno sa Nikolom I, stvarali savremenu Crnu Goru kroz bitke, glad i krv, kroz pet generacija vladika, jednog knjaza i potonjeg knjaza i kralja, kroz ukupno sedam pasova velike i svete srpske dinastije sa Njeguša.
Pride, slavu i datum priznanja nezavisnosti Crnoj Gori — 13. jul — Petrovići su morali da podijele sa Trinaestojulskim ustankom iz 1941. godine. Niko od ustanika tada nije imao u vidu odluku Berlinskog kongresa, nego se reagovalo na stvaranje „Nezavisne Crne Gore“ pod patronatom italijanskih fašista, koji su je proglasili dan ranije na Cetinju.
Milo Đukanović je prigrabio za sebe 21. maj, poistovjetivši se sa nezavisnošću, iako je na referendumu 1992, samo četrnaest godina ranije, bio jedan od dvojice predvodnika pokreta za očuvanje zajedničke države sa Srbijom.
Ako su u 13. jul morali da se „naguraju“ slavni Petrovići i svenarodni ustanak iz 1941, Đukanović je sebi omogućio da se istorijski razmahne sam nasred 21. maja.
Toga datuma, međutim, nije bilo nikakve obnove; naprotiv — 21. maj 2006. godine predstavlja, i simbolički, dan diskontinuiteta sa istorijom Crne Gore.
Da se zaista ikada radilo o „obnovi nezavisnosti“, obnovili bismo i istorijsko sjećanje na vrijeme kada su Crnogorci bili srpski vitezovi, a Crna Gora srpska Sparta. Da je bilo obnove, obnovila bi se Kraljeva zastava i himna, „obnovio“ bi se Danilov zakonik, Njegošev zavjet, crnogorsko i brdsko junaštvo, sloga i Stega kojima je Sveti Petar posvetio život. Sjetili bismo se njegovih poslanica Crnogorcima i Brđanima, kletvi i zaklinjanja, sjetili bismo se Vasilija i Save, a na kraju i Danila I Petrovića, Četvorojevanđelja i njegove titule „vojevodič srpskoj zemlji“.
Najveći problem naših političkih elita, bez obzira na to da li se radi o komunističkim, depesovskim ili postdepesovskim, jeste samoporicanje — kompleks niže vrijednosti, strah od istine i laganje iz koristoljublja koje podstiče autodestrukciju.
Neka svako slavi šta i koga hoće, ali je žalosno institucionalno krivotvorenje istorije koja je, onakva kakva je bila, najljepši ukras slobodarstva u ovom dijelu svijeta.
Ipak, i u vremenu nečitanja i konzumerizma svega i svačega, postoje — i sve ih je više — mladi ljudi koji se ne stide veličanstvene prošlosti Crne Gore i Brda.

Uzivajte posrbice, u nasoj suverenoj i vjecnoj Cg, pa zar vi nijeste Njegosevi Crnogorci😅🤣😂a Njegos je bio vladika suverene Cg i vladika Cpc kako kaze u pismu Rajacicu 1832!
Neka vi je na ponos sa „ljudinom“ koja vam je donijela nezavisnost,milom i cuvarom vase neprikosnovene cpc sa velikim poglavarom mirasem!!!Bjelice,zavidim ti
Hahahahahahahagahahahahahhaha
Meni najvise smeta u svemu ovome.Berlin odlucuje sta i kako.Pitamo venecijansku organizaciju za pravne akte.pa da li je moguce ljudi da najveci zlotvori svijeta se pitaju za sve i svasta sto nema nikakve veze sa njima??!!O cemu se radi uopste????jesu li ti pjudi popili svu pamet svijeta pa oni odlucuju o svemu.iz ovih razloga volio bih da Putin zajedno i sa nasom zemljom sravni cijelu Evropu i Englesku sa svim ljudima na toj teritoriji,zajedno samnom i cijelom mojom familijom ako treba.Samo da nestanu ti nacisti i da se zaboravi na Vatikan i izmisljenu religiju katolicanstvo!!!!!Smrt svima!!!!!!!
Sto se vise potencira i dokazuju forme tipa drzavnost,suverenost,drevna proslost i poreklo,toga je sve manje.
MORAJU MNEUUSUUPKOVICI STO CESCE SEBE DA UBJEDJUJU DA NIJESU SRBI KAO STO SU IM PRECI BILI PA BI MOZDA JOS DVA PUTA GODISNJE TREBALI UBACITI KAKVO SLAVLJE NEZAVISNOST NEBI LI POBJEGLI OD SVOG SRPSKOG INDETITETA NEGO NAJGORE OD SVEGA JE STO OVI KOJE SU SRBI I SRPSKA CRKVA DOVELI NA VLAST SLAVE JACE OD OVIH ODPADNIKA
NEKA JE VJECAN MALI PROTEKTORAT NESAMOSTALNI MNEUUSUUPAK
NEKA JE VJECNA SAMOSTALNA I NEZAVISNA SRPSKA BOKA