Crvena potjernica mrtvo slovo na papiru: Velika Britanija ignoriše zahtjev za izručenje Duška Kneževića!

0

Ni nakon skoro dva mjeseca od kada je Crna Gora raspisala crvenu Interpolovu potjernicu za Duškom Kneževićem, Velika Britanije je uopšte nije uzela u razmatranje. Prema proceduri, nakon što Velika Britanija locira gdje se Knežević nalazi, dužna je da o tome obavijesti Crnu Goru, nakon čega Ministarstvo pravde Crne Gore šalje zamolnicu o izručenju Kneževića.

Prema našim saznanjima, Velika Britanija za sve ovo vrijeme uopšte nije kontaktirala Crnu Goru po ovom pitanju, što je dovoljan pokazatelj kako tretiraju pomenutu potjernicu.

Crnogorska vlast se godinama hvali kako ima dobru saradnju sa Velikom Britanijom, ali ovaj slučaj pokazuje da to nije baš tako.

Da podsjetimo javnost, crnogorske vlasti i ministarstvo pravde već skoro dva mjeseca i ne pominju potjernicu, jer je izgleda i njima jasno, da Knežević neće biti izručen.

Po Evropskoj konvenciji o ekstradiciji, u slučaju da država uhapsi traženu osobu – crnogorski organi imaju rok 18 dana da dostave dokumentaciju i najave da su spremni da traže izručenje, a 40 dana da dostave kompletnu dokumentaciju i pošalju zamolnicu za izručenje. Nakon toga, britanski sud odlučuje po molbi iz Podgorice.

Da bi neko bio isporučen Crnoj Gori potrebno je da o tome donesu odluku državni sekretar Ujedinjenog Kraljevstva i sudovi koji su teritorijalno nadležni za ekstradiciju.

Prije nego što zahtjev uopšte dođe do državnog sekretara on se podnosi i Jedinici za međunarodnu kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Britanije. Eventualnom postupku izručenja slijede ove procedure:

„Zahtjev za izručenje se upućuje državnom sekretaru, zatim državni sekretar odlučuje da li će potvrditi zahtjev. Ako sekretar potvrdi zahtjev sudija nadležnog suda odlučuje da li će izdati nalog za hapšenje, navodi se na zvaničnom sajtu britanske Vlade. Nakon ovih početnih uslova, traženo lice se privodi i izvodi pred sud gdje slijedi preliminarno saslušanje, zatim saslušanje o izručenju nakon čega Državni sekretar odlučuje da li će narediti izručenje. Državni sekretar može da odbije izručenje ako smatra da za to postoje razlozi. Osim osnovnih kriterijuma, treba dodati sudijsko uvjerenje da su ispunjeni proceduralni zahtjevi, mišljenje Državnog sekretara, žalbe traženog lica Visokom sudu na prethodnu odluku, žalbe na potencijalno izručenje, žalbe Vrhovnom sudu Velike Britanije“, navodi se, između ostalog, na internet stranici britanske Vlade.

Bilo kako bilo, za skoro dva mjeseca, od kad je raspisana potjernica, Velika Britanija nije preduzela ni jedan korak da bi Crnoj Gori izručila Kneževića, čime je poslala jasnu poruku vlastima, da od ekstradicije nema ništa.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.