Crvena furija: Sedam komada, Kostarika nije šutnula na gol!

0

Najubjedljiviji trijumf u dosadašnjem toku šampionata Svijeta ostvarila je Španija, koja je do nogu potukla selekciju Kostarike – 7:0 (3:0).

Od starta meča između Španije i Kostarike vidljiva je bila razlika u kvalitetu. Vrlo lako je Crvena furija probijala “linije” selekcije iz Srednje Amerike, vrlo lako je ekipa koju sa klupe predvodi Luis Enrike dolazila do šansi, a dobar broj njih je i koristila.

Već u petom minutu Španci su imali sjajnu priliku, Pedri je ubacio loptu, a Dani Olmo natjerao na nju i sa pet metara šutirao, ali zamalo pored gola Kejlora Navasa. Četiri minuta kasnije odlična prilika za Marka Asensia, ali je vrlo loše zahvatio loptu iz sjajne pozicije, sa 14 metara, čak je i tada malo nedostajaloda pogodi.

Ovo je samo bila najava onoga što će se događati do kraja prvog poluvremena. U 11. minutu Španija je povela, Olmo je idealno primio loptu poslije odličnog dodavanja kroz sredinu, oslobodio se čuvara, izašao sam pred Navasa kojeg je potom rutinski savladao sa sedam metara – 1:0.

Deset minuta kasnije Španija je duplirala prednost. Lako je Furija ulazila u šanse, a poslije odlične akcije i dodavanja Đordija Albe iz prve je šutirao Asensio, Navas je još jednom bio nemoćan – 2:0. Kostarikanci su bili prilično rastrzani, pa je Duarte u 30. minutu naivno oborio Đordija Albu u svom šesnaestercu, a Feran Tores je lagano realizovao najstrožiju kaznu – 3:0.

U finišu prvog poluvremena, u petom minutu nadoknade, Pedri je odlično pronašao Asensija, koji je šutirao, ali ga je u poslednji čas izblokirao Duarte. U nastavku slična slika na terenu, apsolutna dominacija Španije, koja je iz posjeda dolazila i do brojnih prilika.

Već u 54. minutu Feran Tores je pogodio i drugi put, lako je primio loptu leđima okrenut golu Kostarikanaca, ali mu ni to nije predstavljalo problem, lako je šutirao iz okreta i poslije jedanaesterca pogodio je i iz igre – 4:0. Rezultat je dozvoljavao Luisu Enrikeu da čak od 64. minuta u igru uvede debitanta za reprezentaciju Španije, 19-godišnjeg Alehandra Baldea, prvotimca Barselone.

Očekivano, opao je ritam meča, ali je Enrike znao šta mu je činiti. Na teren je poslao petoricu novih igrača, oni su unijeli svježinu, a Španija je došla i do petog gola. I taj pogodak bio je prelijep, Morata je centrirao sa lijeve strane, gavi natrčao i zahvatio volej, a lopta se od stative odbila u gol nemoćnih Kostarikanaca – 5:0.

I nisu se Španci na tome zaustavili, u 89. minutu pogodio je i Soler, poslije intervencije Navasa ostao je usamljen na šest-sedam metara od gola Kostarike, snažnim udarcem zakucao je loptu u mrežu rivala. Već u 90+2. kladioničarskim rječnikom „sedam plus“, loptu je u mrežu ubacio i Morata.

Kostarikanci za 90 minuta nisu šutnuli na gol!