Gost „Slobodne zone“ na Prvoj televiziji je bio predsjednik košarkaškog kluba Crvene Zvezde Nebojšom Čovićem koji je pričao nakon pobjede protiv Budućnosti u ABA ligi o aktuelnim temama kako u košarci tako i na političkoj sceni u Srbiji i Crnoj Gori.
On je osvrnuvši se na pobjedu u ABA ligi kazao da su u ovoj sezoni neobičnoj po mnogo čemu uspjeli da pobijede mnoga zla sa kojima su se susreli u njoj.
„Naš stručni štab, igrači, kompletna uprava i menadžment je odradila ogoroman posao ali život ide dalje nas u ponedeljak čeka već utakmica Superlige gdje isto imamo ambicije za pobjedu u ovoj sezoni, to bi nam bila trostruka kruna“, precizirao je Čović.
Osvrnuvši se na sporna suđenja na utakmicama u Podgorici je kazao da nije iznenađen i da je donekle očekivao to ali da je mislio da su ljudi mudriji i da su naučili neke lekcije.
„Ali kad imate na drugoj strani bahate ljude koji su na svakakve načine došli do moći uvjerio sam se da su takvi nepopravljivi misleći prvenstveno na čelne ljude u Budućnosti. Iskoristiću priliku i da pohvalim stručni dio tog tima i igrače“, istakao je Čović.
On je kazao da je interesantno da su se utakmice uvijek igrale na važne datume, prošli put u vrijeme predsjedničkih izbora, gdje je kako je kazao zahvaljujući pobjedi Budućnosti Đukanović dobio od 3 do 5 odsto glasova za koje se nikad nije zahvalio, a sada za Dan nezavisnosti Crne Gore protiv kojeg kako je kazao nije imao ništa jer i on Crnu Goru smatra samostalnom državom.
Čović je poručio da je jedini krivac suđenja u „Morači“ Bokan koji vuče sve konce.
Takođe je kazao da je njegov klub zahvalan predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji je u mnogome pomogao Zvezdi ali i državi Srbiji.
Čović je poručio da je sport ogledalo političke situacije i da mu je srce bilo puno na kraju utakmice u Beogradu kada je cijela hala pjevala „Srbija i Crna Gora to je jedna familija“.
Na pitanje da li će ostati na čelu Crvene Zvezde je kazao da će razmisliti i da ne može sa sigurnošću da kaže šta će se desiti jer je sopstveni život i sebe samog zapostavio zbog sportskog života.
U drugom dijelu emisije je pričao o političkoj situaciji u Srbiji jer je on pored sportske karijere poznat i kao političar čija je karijera započela kao gradonačelnika grada Beograda.
Čović je istakao da je na političkoj sceni bio aktivan sve do njegovog isključenja iz SPS-a 14.januara na dan njegove slave svetog Vasilija zbog toga što kao tadašnji gradonačelnik nije htjeo da potpiše rezultate, kako on ističe izborne krađe kada su izgubili izbore u Beogradu kao SPS.
Milošević bio okružen pogrešnim ljudima
On je kazao da je krivac tome Milošević kojem je još u to vrijeme govorio šta je realnost i da mu je u njegovoj kući 96. godine rekao da talas koji se diže pogrešnim pristupom će skinuti njegovu glavu i odnijeti je u Hagu.
Na pitanje kako pamti Slobodana Milošević Čović je rekao da je to čovjek koji je politički opremljen ali je vremenom dozvoljavao da bude okružen pogrešnim ljudima kao saradnicima kao i da je na njega ogroman uticaj imala njegova supruga koja, kako on ističe, nije mnogo odbjegla od Brozovog vremena.
„Ona je mislila da je Milošević Tito posle Tita“, precizirao je on i dodao, „napravio je ogromne greške koje su i on i njegova porodica platili ali Boga mi i mi smo ih platili“.
Na pitanje o Kosovu i Metohiji on je kazao da što se tiče Slobodana Miloševića da je i tu uticaj imala njegova žena jer je on dva puta posle 5.oktobra imao ponudu da se povuče iz zemlje a da on to nije htjeo iz prostog razloga što je postojao veliki pritisak vezan za Hag gdje je Srbiji obećano mnogo toga.
„Mislim da je napravio grešku, znamo već pod čijim uticajem, a on je bio racionalan čovjek koji je trebao da zna pošao ili ne u Hag za njega pravde nema. On je bio oličenje vremena preko koga su htjeli da operu ruke mnogi zlikovci poput Klntona, Blera…“ precizirao je Čović, i dodao, „sada su neka druga vremena, sad su drugačiji prostori i kad vodite politiku morate da vodite računa o tome“.
On je kazao da je za izručenje Miloševića bio svako na čelu sa premijerom Đinđićem kao da ni on nije bio ni za ni protiv kao i da ništa nije radio da bi to sprečavao.
Čović je smatrao da je najpravičnije bilo da se Miloševiću sudilo u državi.
Jugoslavija nije odgovarala velikim silama, njen raspad bio planiran unaprijed
Čović je kazao da neke stvari nisu mogle da se izbjegnu kao i da je raspad zemlje bio planiran unaprijed jer Jugoslavija nije odgovarala spoljnjim silama.
„Ne mogu nam oprostiti ni prvi ni drugi svjetski rat jer smo stalno bili neka brana koja zaustavlja njihove planove i ogromne interese što se dobrim dijelom i sada nastavlja“, istakao je on.
Čović je kazao da je sada neko drugo vrijeme da je demokratija da je sada sve upakovano, pliva, i da je sve sad nekako slatko.
Apsolutna je neistina da sam opljačkao novac sa Kosmeta, Ćoki nije moj pseudonim
Na pitanje da li je istina da je opljačkao novac na Kosovo i donio ga u Srbiju je kazao da je to apsolutna neistina i da je bio i provjeravan i to je sve pokušano da mu se napakuju i da ga diskredituju.
Čović je takođe istakao da on nije osoba pod pseudonimom Ćoki koji se optužuje da je izvršio atentat na premijera Đinđića kao i da taj Ćoki i dalje krije i da ne zna zasigurno ali da misli da sumnja ko je i da je to još jedan pokušaj napada na njega.
U trećem i poslednjem dijelu emisije Čović je pričao o političkoh sceni i dešavanjima u Crnoj Gori.
Đukanovićeve radikalne promjene stavova dejstvo bolesti ili ucjena sa strane
On je za predsjednika Đukanovića kojeg zna od 90. godina kazao da je on pretrpio ogromne promjene za koje misli ili da je bolest ili interes gdje drugi o njemu pune fioke i ucjenjuju ga tim.
Čović je istakao da je Đukanović imao udijela u Srebrenici, učešće o protjerivanju muslimana, učešće u Dubrovniku, švercu cigara, narkotika itd…
Kazao je da ga je posebno razočarala doza licemjerja kod Đukanovića, bogaćenje, bahatost i gluma cara Mila malog i kretanje na brisanje srpstva i na Srpsku pravoslavnu crkvu.
„A na talasu Srpstva je došao gdje je i imate sve njegove izjave oko Hrvatske, muslimana, Bošnjaka i kad sve to stavite u kontekst da ne povjerujete da je to isti čovjek“, precizan je Čović.
Milo je imao razrađen sistem u podzemlju i nadzemlju Srbije
Na pitanje da li je Đukanović uticao na izbore za predsjednike Srbije, on je kazao da je Milo imao razrađen sistem i u podzemlju i nadzemlju Srbije i u svim strukturama ali da je to mnogo manje sada jer je po njegovom mišljenju Đukanoviću istekao rok.
Nelogično je da DF nije dio izvršne vlasti u Crnoj Gori
Čović je kazao da nije normalno ni logično nije da partije koje su pobjednici na izborima u Crnoj Gori nisu dio izvršne vlasti i da se to sve radi zbog toga što su pobjednici srpski blok misleći prvenstveno na Demokraski front.
„Griješe oni koji misle da će graditi svoju političku karijeru na odlascima u stranim ambasadama, jako griješe, a mislim da je to ovdje glavni problem“, ističe Čović.
On je takođe naveo da premijera Krivokapića zna iz školskih dana i da ga nikad nije vidio kao političara niti ga smatra za političara.
Drago mi je što se vladika Joanikije ogradio od Krivokapića
Što se tiče poteza Krivokapića oko temeljnog ugovora sa SPC, Čović je istakao da je to jako neiskusno i nesmotreno urađeno kao i da je to trebalo da bude prvo što je premijer trebao da uradi kad je stupio na tu funkciju.
„Na talasu litija je došlo do promjene vlasti a to još uvijek nije urađeno. Prvo, ljudi koji se nalaze u vlasti ne treba da se miješaju u poslove crkve, drugo drago mi je što se vladika Joanikije ogradio od toga i nije mi jasno zašto je to Zdravko uradio. Nije moje da se miješam u unutrašnju politiku Crne Gore osim ako mogu nekako da pomognem ali sam vjernik SPC-a“, istakao je on.
Čović je poručio svom kolegi Krivokapiću da se vrati inženjerskim razmišljanjima kad je politika u pitanju.
„Inženjeri razmišljaju matematički, a ovdje da ste primijenili matematiku ne bi napravili grešku“, ocijenio je on i dodao, “ a drugo da nema taj stepen projenljivosti. Ne možete biti od čovjeka koji je išao u litije i pričao jedno doći do ovog“.
Politiku Crne Gore ne mogu da vode britanski i američki ambasadori
Takođe je kazao da će biti direktan i reći da smatra da politiku Crne Gore ne mogu da vode britanski i američki ambasadori.
Za kraj ove emisije se vratio na košarku i kazao da mu je san da sa Zvezdom dođe do Evrolige i da igra fajnl four ali da za to treba prije svega veliki budžet od preko deset miliona evra koji trenutno ne vidi.
„Meni je život takmičenje, ja se ne bojim sposobnih ljudi, sposobnijih od mene, ja sam spreman da učim od njih ali ne volim folirante“, precizirao je on i zaključio rekavši „kod mene su se četnici i komunisti davno pomirili jer mi je otac prvoborac a majka mi je ravnogorka iz četničke porodice“.
