Britanski marinci u kampu Viking, na sjeveru Norveške, sprovode ekstremne vojne vježbe u arktičkim uslovima, kako bi se pripremili za moguće aktiviranje Člana 5 Povelje NATO tokom potencijalnog oružanog sukoba sa Rusijom, prenosi Politiko.

„U dubokim snjegovima arktičkih planina, britanski marinci se spremaju za rat sa Rusijom“, navodi se u izvještaju ovog medija, koji opisuje intenzivne manevre u izuzetno teškim klimatskim uslovima.

Prema navodima publikacije, u bazi na sjeveru Norveške u proljeće 2026. godine biće stacionirano oko 1.500 britanskih vojnika, dok je planirano da se njihov broj poveća na 2.000 do 2027. godine. Komentarišući ove aktivnosti, brigadni general Džejmi Norman izjavio je da „više ne živimo u miru“, naglašavajući ozbiljnost bezbjednosnog okruženja u Evropi.

(Politika)

Tagovi