Božović: Režim želi da zbriše sve tragove srpskog identitetskog elementa iz života i istorije ovog podneblja!

2

Matica srpska u Crnoj Gori ove godine obilježava deceniju postojanja. Predsjednik Izvršnog odbora Matice profesor Vladimir Božović ocjenjuje za Radio Beograd, da nije ni lako ni jednostavno baviti se srpskim identitetskim temama u Crnoj Gori.

Božović se osvrnuo i na Zakon o slobodi vjeroispovesti, koji je, kako kaže u stvari zakon o otimanju imovine SPC:

„To je njegova osnovna intencija. Potpuno je jasno da se radi o brutalnom nasilju nad SPC u želji da se zbrišu svi tragovi srpskog identitetskog elementa iz života i istorije ovog podneblja”, zaključio je Božović.

Srpski narod u Crnoj Gori, zadnjih dvadesetak godina, trpi pritiske od izuzetno agresivnog režima, što se može vidjeti i iz statistike koja je često frizirana, ali i u takvim brojkama, da u državnim organima ima, 4% Srba, dok ih u stanovništvu ima oko 30%, kazao je Božović i istakao da se i po tim statističkim parametrima vidi kakav je život srpskog naroda u Crnoj Gori.

„Ono što je primjetno, bez obzira što su Srbi izbačeni iz sistema, što se nalaze na neki način na marginama društvene stvarnosti, mislim da ih je to na kraju ojačalo, i mislim da su pronašli sopstvene sisteme odbrane, i da su postali vitalniji”, ocijenio je prof. Božović i dodao:

Tako da taj naš borbeni duh, duh otpora, on je prisutan i ovih dana, vi to vidite kroz ove slike, koje se odašilju iz Crne Gore, i mislim da je to jedna velika pobjeda tog duha otpora, naglasio je Božović.

Nakon što je slušaocima Radio Beograda, približio stanje stvari u Crnoj Gori, novinarku je zanimalo, gdje prof. Božović vidi luču u bolje sjutra.

„Vratio bih se na jedan istorijski događaj, koji se desio krajem 17. vijeka, jedan od crnogorskih mitropolita, kad je faktički turska okupaciona snaga već bila blizu da pokori sve, kada smo bili na izmaku svih snaga, on se povukao u jedan manastir blizu Cetinja. I tada je po nekom sopstvenom poslušanju, prepisivao je neko od jevanđelja. Na kraju kad je završio, kako mi to možemo da zamislimo, uz neku luču slabe svijeće, zapisao je: ovo Jevanđelje prepisa poslednji Mitropolit crnogorski. Takav je njegov utisak bio u tom trenutku, Turci su bili pred Bečom, nigdje ni zračka svjetlosti oko njega. Međutim, kao što se zna, posle tog događaja sa kraja 17. vijeka, desila se renesansa u svakom pogledu, desio je jedan snažan pokret otpora, došli smo do nekih ideala”, ispričao je slikovito taj događaj Božović i povukao paralalu sa današnjim vremenom.

Kada djeluje najmračnije, a sada zbilja tako djeluje u Crnoj Gori, kazao je, ima nade, računajući ovo iskustvo, a ima nade i koristeći se onom vanvremenskom narodnom mudrošću, da je pred zoru najmračnije.

Profesor Božović se u prvom dijelu emisije na Radio Beogradu, osvrnuo na rad Matice srpske u Crnoj Gori, na doprinos ove institucije u njegovanju srpskog identiteta.

„Matica srpska koja u svojoj agendi ima njegovanje srpske kulture i pismenosti stalno je na tapetu, da ne kažem na nišanu vrlo represivnog režima u Crnoj Gori. Režim to radi u pokušaju da društvenu zbilju očisti od srpskih elemenata. Samim tim, svaki naš rad i postupak u javnosti je specifično tretiran i opterećen represivnim mehanizmima”, kaže Božović za Radio Beograd.

On je, u emisiji „Večeras zajedno“ koju vodi Ana Tomašević, ocijenio da Matica, uprkos tome uspješno radi na širenju i negovanju i čuvanju srpske kulture i baštine.

„Imamo bogatu izdavačku djelatnost, kulturnu i naučnu publicistiku, organizujemo tribine u divnom prostoru u centru Podgorice, gde je i čitaonica. Dolaze mladi i studenti i učestvuju u životu Matice”, pojašnjava Božović i dodaje da su veze sa Beogradom i Maticom srpskom u Novom Sadu prirodne i čvrste.

„Čast nam je i zadovoljstvo što smo prvo odjeljenje Matice formirano van teritorije Srbije, slično postoji u Banja Luci. Veze su jake, sarađujemo na brojnim poljima”, rekao je Božović.

„Međutim, u crnogorskoj javnosti, bar što se tiče mejnstrim medija, Matice nema. Tu postoji jedan disciplinovan bojkot svega što Matica radi, što je nama dokaz da to čime se bavimo ima težinu i vrijednost. Na primjer, Matica srpska organizuje obilježavanje godišnjice rođenja Borislava Pekića, koji je inače rođen u Podgorici i samim tim bilo bi potpuno prirodno da taj događaj bude prisutan u crnogorskoj javnosti i medijima. Mi smo organizovali veliki naučni skup ali taj događaj u medijima je ostao bez traga.”

2 Comments
  1. Minja komentariše

    Svaka cast Vladimire, cestitke Matici Srpskoj na jubileju. Vi ste jedan od rijetkih profesora UCG koji je ostao na braniku nasih duhovnih i tradicionalnih vrijednosti, ponosni smo na Vas i vasu borbu.
    Hvala od srca i puna podrska.

  2. Natasa komentariše

    E, da je srece da je ovaj covjek na vaznoj funkciji! Obrazovan, hiperinteligentan, mudar, prije svega cestit i privrzen tradiciji i istinskim vrijednostima

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.