„Barakude” uspješnije od „delfina”: Srbija poražena u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva

0

Vaterpolisti Srbije poraženi su od Hrvatske 12:14 (1:1, 3:4, 5:5, 3:4) u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Budimpešti i igraće u petak sa poraženim iz duela između Crne Gore i Španije za plasman od petog do osmog mjesta.

Bio je to duel selekcija koje su pretrpjele najviše promjena u odnosu na Olimpijske igre u Tokiju. Srbija je ostala bez sedam prvotimaca. Povukli su se članovi „zlatne” generacije: Gojko i Duško Pijetlović, Filip Filipović, Andrija Prlainović, Milan Aleksić i Stefan Mitrović, kao i Nikola Dedović. „Kockasti” u Budimpešti nastupaju bez osam igrača sa Olmpijskih igara. To su: Marcelić, Garsija, Joković, Bušlje, Lončar, Macan, Obradović i Miloš.

Mnogo su griješile obje ekipe na startu, pogotovo Srbi. Realizacija igrača više je bila katastrofalna, mnoštvo promašenih zicera. Mada je odličan na golu Hrvatske bio Toni Popadić. Nisu Branislav Mitrović i drugovi imali rješenja za centre „barakuda”, pogotovo snažnog Josipa Vrlića. Činilo se da je svaki napad izabranika Ivice Tucka sa igračem više.

Olimpijski šampioni ni jednom nisu vodili. Igralo se gol za gol do starta treće četvrtine, kada su Ante Vukičević, Ivan Krapić i Josip Vrlić u napadima sa igračem više, za samo dva minuta i šest sekundi vezali tri gola i stekli kapitalnu prednost (8:5).

Dejan Savić je tada tražio tajm-aut, održao bukvicu svojim pulenima, rekao da praktično ništa ne valja u njihovoj igri.

Dušan Mandić, koji je do tada šutirao 4/0, se probudio. Vezao je Kotoranin tri gola i doveo Srbiju na minus jedan (8:9). Prilazila je nova generacija srpskih vaterpolista na minimalan zaostatak još nakon spektakularne parabole Strahinje Rašovića u finišu trećeg kvartala i pogotka njegovog brata Viktora u drugom minutu poslednje dionice (10:11), ali za nešto više je falilo koncentracije i hrabrosti. Brzopleti su bili Savićevi puleni, u napadu je u finišu samo Mandić preuzimao odgovornost. Znali su to Hrvati da iskoriste. Marko Žuvela i Andrija Bašić su u napadima sa igračem više odveli svoju selekciju na plus tri (13:10), na 4,45 minuta do kraja. Tokom tog perioda su „kockasti” znali da sačuvaju stečenu zalihu.

Dušan Mandić bio je najefikasniji u srpskom timu sa četiri gola, dok su se Viktor Rašović i Nikola Jakšić po dva puta upisali u strijelce. Mrežu Popadića su pogodili još Nemanja Vico, Gavril Subotić i Marko Radulović i Strahinja Rašović.

U redovima Hrvatske su po dva gola postigli Franko Lazić, Marko Žuvela, Jerko Marinić-Kragić i Josip Vrlić. Po jednom su mrežu zatresli Loren Fatović, Ivan Krapić, Luka Bukić, Ante Vukičević, Andrija Bašić i Konstantin Harkov.

SRBIJA – HRVATSKA 12:14 (1:1, 3:4, 5:5, 3:4)

Bazen: „Alfred Hajoš” u Budimpešti. Gledalaca: 600. Sudije: Stavridis (Grčka) i Kun (Mađarska). Igrač više: Srbija 15 (4), Hrvatska 15 (6). Dva igrača više: Hrvatska 1 (1). Peterci: Srbija 1 (1), Hrvatska 1 (1).

SRBIJA: Dobožanov, Mandić 4 (1), Subotić 1, Ranđelović, Lazić, Vico 1, S. Rašović 1, Lukić, Jakšić 2, Radulović 1, Drašović, V. Rašović 2, Mitrović (osam odbrana).

HRVATSKA: Bijač, Burić (nije igrao zbog kazne), Fatović 1, Krapić 1, Lazić 2, Bukić 1, Vukićević 1, Žuvela 2, Marinić Kragić 2 Vrlić 2, Bašić 1, Harkov 1 (1), Popadić (13 odbrana).