ASK uputio Raičeviću mišljenje o nespojivosti funkcija: Ne može biti i poslanik i predsjednik opštine

0

Dušan Raičević, prvi čovjek Bara i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) u crnogorskom parlamentu, treba da se odrekne jedne od tih funkcija prema novom Zakonu o sprečavanju korupcije zbog nespojivosti funkcija. To piše u mišljenju koje je Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) dostavila Raičeviću 23. jula.

Zakon o sprečavanju korupcije, koji je stupio na snagu u junu, članom 14 predviđa da “javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika”.

Nakon što je Raičevića ASK krajem juna obavijestio da će shodno novom Zakonu morati da bira jednu od dvije funkcije, on je zatražio pravno tumačenje o tome da li se ova odluka može donijeti retroaktivno budući da je ASK u septembru prošle godine utvrdio da on nije u sukobu interesa.

Agencija mu je poslala mišljenje u kojem piše da javni funkcioner predsjednik opštine Bar na koju funkciju je prvo izabran i to 11. januara 2023. godine, ne može obavljati funkciju poslanika u Skupštini Crne Gore, na koju je izabran 27. jula 2023. godine.

Raičević je kazao da mu ovaj dokument još nije zvanično dostavljen.

ASK navodi da prema članu 14 i stavu 3 Zakona o sprečavanju korupcije javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika.

“Dodatno, imenovani je dužan da podnese ostavku na javnu funkciju u roku od 30 dana od prijema citiranog obavještenja Agencije od 20.06.2024. godine i obavijesti Agenciju o navedenom”, navodi se u dokumentu koji potpisuje direktorica ASK-a, Jelena Perović.

U dopisu koji je poslala Raičeviću ona se pozvala na novi Zakon koji članom 30 stavom 1 propisuje je da “kad posumnja da je u situaciji u kojoj postoji sukob interesa ili ograničenje u vršenju javne funkcije, javni funkcioner je dužan da preduzme mjere radi rešavanja sukoba interesa ili poštovanja ograničenja u skladu sa zakonom, kao i da Agenciji prijavi sumnju podnošenjem zahjeva za davanje mišljenja o postojanju sukoba interesa ili ograničenja u vršenju javne funkcije”.

“Članom 15 navedenog Zakona propisano je da javni funkcioner koji u toku vršenja javne funkcije prihvati da obavlja drugu dužnost, odnosno funkciju iz člana 13 ili člana 14 st. 1 i 3 ovog zakona, dužan je da, u roku od 30 dana od početka vršenja druge funkcije, odnosno dužnosti, podnese ostavku na javnu funkciju”, ističe se u dopisu.

Piše i da ako javni funkcioner u slučaju iz stava 1 ovog člana ne podnese ostavku, smatra se da je javnom funkcioneru prestala funkcija danom početka vršenja druge funkcije.

Objašnjava se da je prethodno mišljenje kojim je utvrđeno da on nema sukob interesa bilo u skladu sa tada važećim zakonom, a prema novom Zakonu o sprečavanju korupcije, javne funkcije koje imenovani obavlja kao predsjednik opštine i poslanik su nespojive.

Zbog toga, on je dužan da podnese ostavku na javnu funkciju u roku od 30 dana od dana prijema predmetnog dopisa i obavijesti Agenciju o navedenom.

Zakon o sprečavanju korupcije, odnosno njegove izmjene, jedan je od IBAR zakona, odnosno propisa koje je Crna Gora trebalo da usvoji da bi dobila pozitivan Izvještaj o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR).

Crna Gora je pozitivan IBAR dobila na Međuvladinoj konferenciji (IGC) Crne Gore i Evropske unije (EU) u Briselu 26. juna.

Iako su usvojene, izmjene Zakona o sprečavanju korpucije su oštro kritikovane u dijelu javnosti. I Venecijanska komisija je, između ostalog, navela da je nacrt ostao u osnovi isti kao zakon koji je trenutno na snazi, uz nekoliko prilagođavanja u tekstu odredbi.

Zakon je na sjednici Vlade, prilikom njegovog usvajanja, kritikovala većina članova Vlade i tražila, između ostalog, da se bolje definiše dio o poklonima, zastari postupka, životnom stila funkcionera, da se vrate nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva (SDT)…

Predloženim izmjenama sužena je nadležnost SDT-a, tako da ono zbog visoke korupcije ne goni sve javne funkcionere, već samo “visoke”, zatim da u njihovoj nadležnosti više ne budu ni krivična djela koja se odnose na povrede izbornih prava, niti za krivična djela koja se tiču zloupotrebe položaja u privrednom poslovanju i zloupotrebe ovlašćenja u privredi, ako pribavljena imovinska korist prelazi iznos od 40.000 evra.

 

(Vijesti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.