Udruženje podstanara Crne Gore obratilo se javnosti povodom sve izraženijeg problema stambene nesigurnosti u zemlji.
U Crnoj Gori više od 23.000 podstanarskih domaćinstava – Budva prednjači sa 32,6%
Iz Udruženja su ukazali na podatke MONSTAT-a na osnovu kojih u Crnoj Gori postoji više od 23.000 podstanarskih domaćinstava, s naročitim osvrtom na Budvu koja nesumnjivo prednjači po broju građana koji su bez riješenog stambenog pitanja.
Prema riječima Udruženja, u Budvi taj procenat iznosi čak 32,6 odsto!
Ovo sve, ocijenili su iz Udruženja podstanara, jasno pokazuje razmjere problema sa kojim se suočava veliki broj građana i porodica.
„Podstanarstvo više nije privremeno rješenje, već dugoročna realnost za desetine hiljada ljudi u Crnoj Gori. Posebno zabrinjava činjenica da su u pojedinim opštinama ovi procenti izuzetno visoki, naročito u turističkim i urbanim sredinama gdje su cijene stanovanja naglo porasle“, napomenuli su.
Oni su takođe naveli i podatke o opštinama sa najvećim udjelom podstanarskih domaćinstava:
Budva – 32,6%
Tivat – 20,1%
Herceg Novi – 15,3%
Podgorica – 14,0%
Bar – 13,4%
Kotor – 10,2%
Cetinje – 6,9%
Pljevlja – 6,6%
Berane – 6,0%
„Ovi podaci potvrđuju da je stambena nesigurnost najizraženija upravo u sredinama gdje je ekonomska aktivnost najveća, a pritisak na tržište nekretnina najjači“, prokomentarisali su.
Udruženje podstanara smatra da je vrijeme da se ovo pitanje konačno tretira kao jedno od ključnih društvenih i razvojnih pitanja u Crnoj Gori.
„Zbog toga najavljujemo izradu „Atlasa podstanarstva i stambene nesigurnosti u Crnoj Gori“, kao prvog sveobuhvatnog dokumenta koji će objediniti zvanične podatke o stanovanju po opštinama, odnos cijena zakupa i prihoda građana, kao i realni stepen stambene nesigurnosti.
Cilj ovog dokumenta je da se stanje stanovanja u Crnoj Gori prvi put sagleda kroz jasne činjenice i podatke, kako bi se otvorio put ka konkretnim i dugoročnim rješenjima.
Pozivamo nadležne institucije, lokalne samouprave i stručnu javnost da se uključe u ozbiljno i odgovorno rješavanje pitanja stanovanja.
Vrijeme je da pravo na dom postane prioritet javnih politika u Crnoj Gori“, zaključili su iz Udruženja podstanara.
