Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas Prihvatni centar za izbjeglice u Vranju sa ukrajinskim ambasadorom Vladimirom Tolčakom, u kojem su smješteni izbjegli iz Ukrajine.
– Srećan sam što vidim mnogo radosne djece u vašem novom domu, i želim vam da što prije dočekate mir i vratite se svojim domovima. A ko god bude želio da živi i radi u Srbiji neka se osjeća kao kod svoje kuće. Sve što mislite da možemo da pomognemo spremni smo da uradimo, i moram da vam poručim da saosjećamo sa vama. Želimo da vaša djeca imaju normalno i pristojno djetinjstvo – kazao je Vučić okupljenima.
Vučić je istakao da se nada da su u Srbiji osjetili srce dobrih domaćina, i da želi da ljudi vide koliko ih Srbi vole, pošto je i naš narod prolazio kroz muke i patnje kroz istoriju.
Ukrajinski ambasador se zahvalio na gostoprimstvu, i za to što je ljudima omogućeno da pobjegnu od rata i tragedije na sigurno, a potom se ponovo obratio predsjednik.
Vučiću je u jednom trenutku prišla žena koja mu je ispričala da je doktorka, i da traži posao i spremna je da radi u Srbiji, na šta je Vučić pozvao ministra Zlatibora Lončara kako bi se informisao šta je moguće uraditi po tom pitanju.
Vučić je dodao da je odgovornom politikom moguće prevazići mnoge probleme, ali da cio kontinent čeka teško vrijeme.
– Ljudi žele da žive svoje normalne živote, i ne žele da saslušaju argumentaciju. Niko nije otkazao odlazak na more, svi žive kao da je sve i dalje normalno. Mi ćemo sve učiniti da situacija ostane normalna. Hrane ćemo imati dovoljno, vidim da je ponovo pomama za izvozom nekih proizvoda. Zimu ćemo dočekati što spremniji – dodao je on.
Ne isključuje da posjeta Lavrova da ugrozi posjetu Olafa Šolca
Na pitanje novinara da li će šef ruske posetiti Srbiju, što je danas potvrdila i Marija Zaharova, Vučić je rekao da su se u medijima pojavili mnogi tendenciozni naslovi.
– Ja sam vidio na nekima od vaših medija da ste rekli kako je Zaharova negirala nešto što sam ja rekao. Naravno da je posjeta planirana, ja sam govorio o nekim drugim stvarima tada. Vidjećemo narednih dana – odgovorio je on.
Predsjednik je rekao i da ne isključuje da posjeta Sergeja Lavrova može da ugrozi posjetu njemačkog kancelara Olafa Šolca.
Zabrana bogodluženja u Prištini neće naići na osudu međunarodne zajednice
O zabrani bogosluženja u prištinskom hramu je rekao da ga to uopšte ne čudi.
– To je bahatost i arogancija nekih ljudi. Šta ja tu da radim, to govori o njima. Nažalost to nikada neće naići na osudu međunarodne zajednice. Sve što neko učini protiv Srba nije nikakav problem- kazao je Vučić.
Vučić se ponovo vratio na pitanje energetike, i rekao da su i u Americi drastično skočile cijene goriva.
– To nije do nas. To nam utiče i na inflaciju i na sve. Neko će da pravda ovim, neko onim, i na kraju svi stradamo zbog onoga što se zbiva. Ali preživjećemo, pošto do zime gorivo neće drastično poskupjeti. Možda pet do deset dinara. A zimi, to niko ne može da vam kaže. Borićemo se i mi ćemo da punimo naša skladišta, ali naša skladišta su mala. Sada razgovaramo sa Englezima da pravimo skladišta za sirovu naftu i za dizel. Ali za to treba više godina – rekao je on.
Predsednik je još jednom rekao da glad može izazvati još veći talas izbeglica.
– Ako ne krene žito iz ukrajinskih luka to je pakao. Za Egipat, za veliki dio sveta. Teške su suše bile ove godine u Argentini. Mnogo je problema, sve je to uvezano, i nafta, i gas, i struja i hrana – dodao je Vučić.
Vučić o neplaćenom porezu vječitih rivala: Platite porez ako ste toliko jaki
Vučić je govorio i o dugovanjima sportskih klubova, o kojima je već pričao, a nakon čega je uslijedilo više saopštenja vječitih.
– Pa izgleda da niko ne duguje. Ali narod će da vidi. Ne želim nikoga da krivim, samo hoću da podignem stepen odgovornosti za plaćanje poreza. Tako i ljudi kada uđu u restoran, pa neće da traže fiskalni račun. Onda se neko bogati na račun vašeg deteta. Mi smo tim fiskalnim računom finansirali ovaj auto-put kojim smo došli. Mi više ne živimo u socijalističkom samoupravljanju, ljudi moraju da budu realni. I svi moramo da tražimo fiskalni račun – kazao je on.
Predsjednik je dodao i da ako su toliko jaki i imaju armije navijača, moraju da plate porez.
– Platite porez. Nema pardona ni prema kome, znate li koliko je država pomagala. Najekskluzivniji splavovi su zatvoreni. Možete misliti kolika je ludnica u Poreskoj upravi, a mene niko ne smije da pozove. Srećom. Oni imaju stotine hiljada i miliona dnevni prihod a nula je prijavljeno. Time ukradu 15-20 penzija dnevno. Zašto to radite ljudi – kazao je Vučić.
Država mora da funkcioniše onako kako funkcioniše svaka zemlja na svijetu, istkao je on.
– Nije tu pitanje dugovanja državi, već svakom građaninu. Videli ste da rekonstruišemo gotovo 50 kilometara auto-puta. Pa to neko treba da plati – kazao je on.
(Novosti online)


