“U skladu sa srpskom tradicijom i bogatom vojničkom istorijom srpskog naroda i države Srbije, Srpska liga (SL) predlaže da se naziv Vojske Srbije preimenuje u Srpsku vojsku, i da se ponovo u formalnu upotrebu vrate stara obilježja koja su bila karakteristična za srpskog vojnika, kao što su oficirske i vojničke šajkače koje bi činile dio formalne uniforme pripadnika Srpske vojske”, izjavio je Aleksandar Đurđev, predsednik Srpske Lige, dodajući da je ova inicijativa dio ranije kampanje Srpske lige, u kojoj je kao temelj obnove srpske državnosti, predstavlja promjenu naziva državnih institucija koji u sebi imaju pojmove ”Srbije” ili ”republički/a”, u ”srpski/a”.
“Poznato je da najslavniji period srpske vojske upravo krasila uniforma, u čijem sastavu je bila kapa šajkača, zato smo dužni da poštujemo svoje slavne pretke i da nikad ne zaboravimo svoju istoriju, a jedan od načina za to je vraćanje starih srpskih vojničkih simbola u ponovnu upotrebu i izmjena imena Vojske Srbije u Srpska vojska”, ističe Đurđev.
“Svjedoci smo da je danas u Srbiji, a posebno u zemljama u okruženju, na udaru sve što ima pridjev ‘srpski’ ispred sebe, o čemu svjedoči i praksa da se u nazivima zvaničnih institucija naše države ne upotrebljava ovaj pridjev, zato se zalažemo za promjenu postojećih i primjenu novih imena državnih institucija, javnih ustanova, preduzeća, sportskih saveza, pa tako, na primjer, umesto Vlada Republike Srbije novi naziv bi glasio Srpska vlada, Vojska Srbije – Srpska vojska, Narodna skupština Republike Srbije – Srpska narodna skupština, Narodna banka Srbije – Srpska narodna banka, Pošta Srbije – Srpske pošte, Fudbalski savez Srbije – Srpski fudbalski savez i slično”, napominje Đurđev.
Predsjednik Srpske lige posebno je istakao značaj sprege između Ministarstva odbrane, odnosno Vojske Srbije i Ministarstva za brigu o selu, jer su nam mnoga pogranična brdsko-planinska seoska područja pusta i predstavljaju kao takva bezbjednosni izazov.
,,Ministar Milan Krkobabić je, izlažući svoj program za preporod sela Srbije, istakao da briga o selu ne smije biti usputna nostalgija, već imperativ, ne samo socio-ekonomski, već i bezbjednosni. Prazna sela, posebno pogranična, su nebezbjedna sela. Prazna sela znače i manjak zdrave i sposobne omladine koja bi činila vojsku i branila državu ako zatreba. Nema jake srpske vojske bez srpskog seljaka, nema jake države bez srpskog domaćina. E takva dva domaćina, Miloš Vučević koji je preporodio Novi Sad i Milan Krkobabić, vode resore odbrane, odnosno brige o selu i važno je da zajedno i koordinisano rade na odbrani i spasu srpskog sela, jer to je put u spas cijele Srbije – zaključio je Đurđev.

O vojsci treba da pričaju vojnici koji su u njoj a nr idioti.