Na sjeveru Kosova i Metohije s pažnjom je danas propraćeno obraćanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je potvrdio da će se u Briselu sastati sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem.

Kišan dan u Kosovskoj Mitrovici i ovog puta Srbi provode u neizvjesnosti jer je ostalo manje od 10 sati do početka primjene druge faze odluke prištinskih vlasti kojom je predviđen početak kažnjavanja Srba koji u saobraćaju budu učestvovali sa tablicama Republike Srbije.

Preregistracija koju je osmislila Priština ne ide po planu što potvrđuje i jučerašnje saopštenje tzv. kosovskog MUP-a u kom piše da je svega 26 vozača preregistrovalo svoje automobile sa srpskih na RKS tablice, a da je u prethodna dva mjeseca izrečeno 1.500 ukora zbog nošenja srpskih tablica na vozilima na sjeveru Kosova i Metohije.

U samom gradu primjetna su dva vozila italijanskih Karabinjera koji su stacionirani na glavnom mostu na Ibru koji dijeli sjeverni i južni dio Kosovske Mitrovice, dok danas nije primjetno prisustvo Euleks policije na samom mostu kao ni pješačkih patrola koje su bile vidljive prethodnih nekoliko dana.

Duž puta koji vodi iz pravca Kosovske Mitrovice do Raške Sputnik ne primjećuje pojačani saobraćaj. Na dva mjesta, u Rudaru i na ulazu u Leposavić stacionirani su pripadnici Kfora, koji samo nadgledaju situaciju, a pripadnike tzv. kosovske policije nisu primijetili do samog prelaza Jarinje.

U blizini administrativnog prelaza na Jarinju saobraćaj se odvija bez dužeg zadržavanja, a na kilometar od samog prelaza pojačano je prisustvo kosovskih specijalnih jedinica policije koji ovog jutra nisu zaustavljali vozila, kao što su radili u danima za nama.

Atmosfera u samom gradu je napeta, a građani, koji nisu voljni za izjave što zbog napetosti, što zbog kiše koja pada neprekidno duže od 16 sati, u prolazu sležu ramenima i tek po koji od nih dobaci da je sve rečeno još onda kada su Srbi napustili prištinske institucije.

„Ne znam, biće šta bude, mi odavde nemamo gdje, ovo je naša kuća i nećemo se povinovati željama Aljbina Kurtija“, kaže za Sputnjik stariji čovjek koji se vraćao iz jutarnje kupovine.

Neki od građana kažu da žure jer večeras počinje slava Aranđelovdan koji puno ljudi na sjeveru Kosova i Metohije slavi.

„Izašao sam da uzmem još neke od namirnica koje nam fale za doček slave. Iskreno da vam kažem ne znam ni koliko će mi ljudi doći, vidite da je situacija loša“, rekao nam je jedan od svečara.

Večeras od ponoći trebalo bi da počne primena druge faze odluke o preregistraciji, a s obzirom da će razgovori u Briselu početi tek u ranim jutarnjim satima napetost i neizvjesnost da li će tzv. kosovska policija početi sa kažnjavanjem Srba na sjeveru ostaje rebus koji će svoje rešenje dobiti već večeras iza ponoći.

(Sputnik)

Tagovi