Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić  obratio se novinarima iz Tirane, gdje učestvuje na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana.

On je istakao da je zadovoljan današnjim razgovorima koji su bili izuzetno iskreni i konstatovao je da nijeli bila greška što je bio prisutan danas u glavnom gradu Albanije.

Vučić se najprije osvrnuo na današnju provokaciju prištinskih vlasti u Zubinom Potoku i Sjevernoj Kosovskoj Mitrovici.

– Nažalost, zbog njihovih odluka i nepoštovanja Briselskog sporazuma, danas su ponovo slali policajce na sjever. Samo se pitate kog dana će neka nova provokacija da se dogodi što može da poremeti stabilnost i mir. Dobro je da, bar prema sadašnjim podacima nemamo saznanja o stradalima i vjerujem da je moguće da tako ostane. Ne znam šta je u glavama tim ljudi koji žele da izazivaju sukobe i tenzije. Pred nama nije lak period. Ostajemo zajedno sa svojim narodom na KiM, ali je važno i da sa Albancima pokušamo da dogovorimo sve što je moguće, da očuvamo mir – naveo je Vučić i dodao:

– Svako ko nije za to da juče prizna nezavisnost Kosova taj je čovjek iz prošlosti, valjda su za budućnost oni koji bi trebalo da urade sve što oni žele. Uobičajeni narativ. Ovo mu dođe kao ljepši dio priče- rekao je Vučić na pitanje o Osmani.

On je naveo novi njemačko-francuski predlog o Kosmetu nije bitno promijenjen kada se radi o najvažnijim stavkama za Srbiju.

– Mi smo spremni da razgovaramo. Janso smo stavili do znanja šta su naše crvene linije i šta ne možemo da prihvatimo. Nastavićemo da razgovaramo – rekao je Vučić.

Vučić je saopštio da mu nije problem da se sretne sa Aljbinom Kurtijem, ali da je mnogo važnija stvar možemo li do bilo kakavog rešenja da dođemo.

– Nema sumnje da ćemo u budućnosti ozbiljno raditi da postignemo neko kompromisno rešenje. Pravo pitanje nije kada i gdje ću se susresti sa Kurtijem- uradiću to kada nam predlože iz EU. Pravo pitanje je šta će biti sadržaj tog kompromisnog rešenja. Dobijamo razne poruke sa raznih strana o sadržaju toga. Mi smo unaprijed rezervisali neko saopštenje koje smo trebali da dostavimo novinarima, ali to nismo učinili. Ne mogu da kažem da sam 100 posto protiv njega (francusko-njemačkog predloga) ili za, o tom dokumentu moramo da raspravljamo i onda ćemo vidjeti. Moramo da razgovaramo jedni sa drugima, treba da se uzdržimo jednostranih akcija, ovo je nešto što može da naudi cijelom procesu, ovo je nešto što ne možemo da dozvolimo. Moramo da budemo garant mira i stabilnosti u regionu – rekao je Vučić.

Istakao je da vremenski okvir ne može da postoji.

– Ne može da ima, čuli ste danas i Borelja. Koliko je to neozboiljno da postoji vremenski okvir. Da za tri mjeseca rešimo nešto što nismo mogli da riješimo 100 i više godina. I ako ne riješimo u roku od tri mjeseca onda šta. Onda pišemo amandmane svetom Petru da nam on produži rok za još tri mjeseca. To je neozbiljno i neodgovorno. Kada čujete da neko insistira na rokovima za nešto, a nismo u stanju deset godina da se implementira ZSO, jer jedna strana to ne želi, onda pitate kako mislite, pa mora valjda da se implementira Zajednica srpskih oština, pa da pričamo o nečemu drugom. Pa koji rokovi onda? Ne piše naravno, jer su ljudi mudri dovoljno i znaju da je to nemoguće. Ali moramo da pronalazimo kompromisna rešenja, da bismo sačuvali glave i Srbima i Albancima, da bismo sačuvali živote ljudi, naše ekonomije, da bismo mogli da idemo napred. Mislim da je današnji sastanak bio blagorodan i ljekovit po tom pitanju – rekao je Vučić.

On je ponovio da Srbija nije uvela sankcije zbog sopstvenog iskustva iz 90-ih.

– Mi nemamo ništa protiv da  oni napišu činjenice da se mi nismo saglasili sa sankcijama. To je činjenica. Ne mogu da vam govorim od svim detaljima. Ja sam rekao da je odnos prema sankcijama odnos prema nama Srbima i građanima Srbije. Rsuija je uvela sankcije Srbiji  1992. mi nismo Rusiji. To je pitanje poštovanja prema nama i prema onome šta smo prošli, devet godina trpeći sankcije kojima smo bili izloženi i vidjevši šta one donose narodu, te nije prirodno  da mi u tome učestvujemo. Različiti su naši odnosi po pitanju teritorijalnog integriteta ili po pitanju energetske infrastrukture u Ukrajini, kao što je rušena u Srbiji, taj stav je malo drugačiji. Mi imamo svoj stav, ali smo dobro razumjeli odluku EU i na koga se ona odnosi. Dobro sam razumio i diskusiju osam članova. Pitali su me direktno i direktno sam odgovorio. Pitaću narod i parlament u Srbiji i Vladu Srbije,  pomalo i sebe. Ja mnogo držim do toga da mi odlučujemo o svojoj budućnosti, a ne neko drugi – rekao je Vučić.

Predsjednik Srbije je prokomentarisao prekid emitovanja sadržava Nove S i N1 zbog navodnih problema sa slobodom medija.

– Niko njima nije zamračio kanale, već su to učinili sami. Ako sami kažu da imaju problema sa slobodom, to je ozbiljan problem vlasnika koji im ne dozvoljava, jer se oni ne bore za vas. Zašto danas – ne mogu da vam objasnim koliko je to bila važna tema i koliko se neko potresao. Saglasan sam da treba da se razgovara o medijskim slobodama, naročito u tim medijima – rekao je Vučić.

(Novosti online)

 

Tagovi