Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da će 22. decembra biti potpisan sporazum o izgradnji brze pruge Beograd-Niš, navodeći da se nastavlja sa politikom ravnomjernog regionalnog razvoja Srbije.
– Kada je regionalni razvoj u pitanju, nema grada i mjesta u kojem u proteklih deset godina nije urađen neki kilometar lokalnih puteva ili da nije ulagano u magistralne puteve, fabrike, radna mjesta, životnu sredinu, vrtiće, škole, bolnice. Potrudili smo se da razvijamo svaki kraj naše zemlje i da nam cijela zemlja ide napred – rekao je Mali u Skupštini Srbije.
On je naveo da je u proteklih deset godina otvoreno 250 fabrika, kao i da je nezaposlenost rekordno niska.
– Uradili smo i južni i istočni krak Koridora 10 kako bi taj dio Srbije učinili dostupnijim i atraktivnijim (za investitore) – rekao je Mali odgovarajući na kritike da se ne ulaže u jug Srbije.
Navodeći da će za desetak dana biti potpisan sporazum za izgradnju brze pruge Beograd-Niš, Mali je rekao da će to biti dodatni podsticaj za razvoj juga Srbije i cijele naše zemlje.
Mali je komentarisao i predloge opozicije da treba uvesti porez na ekstraprofit za kompaniju Ziđin, rekavši da oni koji to govore treba da kažu kako je takođe moguće da zbog toga investitor napusti Srbiju i da više hiljada ljudi ostane bez posla.
– Ziđin zapošljava 7.000 ljudi na istoku Srbije. Da li smo zaboravili kako je to izgledalo prije deset godina? Prosječna plata u toj kompaniji je danas 110.000 dinara. Zamislite kada takvom investitoru kažete ‘nama se snilo, pa i milo da uvedemo porez na ekstraprofit, a oni kažu, hvala lijepo, mi odosmo iz Srbije – rekao je Mali.
Ministar je upitao ko bi u tom slučaju preuzeo odgovornost. Mali je tokom rasprave rekao i da je u Srbiju do novembra uloženo četiri milijarde evra direktnih stranih investicija.
(Tanjug)
