Tokom trke sa bikovima na festivalu San Fermin u španskom gradu Pamploni, danas su povrijeđene tri osobe, saopštila je direktorka Univerzitetske bolnice u španskoj pokrajini Navara Estrela Petrina.
Prema privremenom medicinskom izvještaju, 23-godišnji učesnik festivala iz pokrajine Gipuskoa, na sjeveru Španije, zadobio je ubod rogom u desnu ruku na dionici trase poznatoj kao Telefonika i prebačen je u bolnicu. Riječ je o prvoj povredi rogom bika na ovogodišnjem festivalu San Fermin i prema prvim informacijama, on nije životno ugrožen.
Još dvije osobe zbrinute su u areni za borbu sa bikovima. Jedna osoba zadobila je nagnječenje noge sa deformitetom, a druga krvarenje iz ruke nakon pada. Obje su zbrinute na licu mjesta i nije bilo potrebno da budu prebačene u bolnicu. Trojica povrijeđenih tokom prve trke, koji su zadobili nagnječenja, u međuvremenu su otpušteni iz bolnice.
U trci u Pamploni učestvuju bikovi rase Cebada Gago, poznate kao jedna od najopasnijih u istoriji ovog događaja, a tokom prethodnih nastupa ove rase 63 osobe su povrijeđene ubodima rogova. Iako su jutros izazvali strah među učesnicima zbog svoje reputacije – kao krupni, snažni i nepredvidivi bikovi, trka je protekla mnogo mirnije nego što se očekivalo, a krdo je stazu dugu oko 850 metara prešlo za dva minuta i 26 sekundi, znatno brže nego prošle godine, kada je trčanje trajalo pet minuta i 22 sekunde.
Bikovi su se tokom prolaska kroz ulice Pamplone držali zajedno i pratili volove koji su ih predvodili do arene. Na najprometnijim dijelovima trase, uključujući Trg Konzistorijal i ulicu Merkaderes, bilo je padova i gužve među učesnicima, ali nije bilo ozbiljnijih posljedica.
Organizatori su saopštili da su pojedini učesnici prekršili pravila pokušavajući da dodiruju bikove i drže ih za rogove, što je zabranjeno i može da dovede do novčanih kazni. Uprkos tome, životinje su stigle do arene bez većih problema i smještene su u torove.
U večerašnjoj borbi u areni učestvovaće šest bikova: Filofosa, težak 565 kilograma, Branador (555 kilograma), Palillero (585 kilograma), Pintado (565 kilograma), Cepillito (575 kilograma) i Manijero (590 kilograma). Sa njima će se suočiti matadori David Galvan, Roman i Manuel Diosleguarde, kome će to biti prvi nastup u Pamploni. Ovogodišnji festival San Fermin odvija se usred toplotnog talasa.
U Navari je na snazi narandžasti meteoalarm zbog visokih temperatura, a vlasti građanima preporučuju da izbjegavaju boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana i da se redovno hidriraju vodom. Duž trase kojom prolaze bikovi raspoređeno je 17 punktova hitne medicinske pomoći, otprilike na svakih 50 metara. Na devet punktova nalaze se ljekari, medicinske sestre i spasioci, dok na preostalih osam dežuraju spasilačke ekipe. Na raspolaganju je i ambulanta u areni za borbu s bikovima, kao i 16 vozila Hitne pomoći duž cijele trase. Zdravstvenim službama koordinira centar 112-SOS Navara, uz učešće Crvenog krsta, organizacije DUA, Javne zdravstvene službe Navare i drugih službi za hitne intervencije.
(sputnikportal.rs)
