Predsjednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici, nakon čega slijedi realizacija gađanja iz navedenih sredstava ratne tehnike na poligonu „Pasuljanske livade“. Prikazu su prisustvovali i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, predsjednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i predsjednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik.
Vučić se obratio javnosti
„Čestitam svima Vidovdan. Građani Srbije mogu da budu mirni i spokojni, Vojska Srbije je svakoga dana sve snažnija i jača. Danas ste vidjeli neke sisteme koje niste mogli ranije, neke smo dobili prije nekoliko dana. Neke ćemo početi da proizvodimo za par dana. Želim da ljudi znaju, ukoliko bi Srbija bila predmet agresije, gubici neprijatelja bi bili dramatično veliki. Malo ko bi se usudio da nas napadne“, rekao je on.
O izjavi Andreasa Šidera kojom je pozdravio najavu njegove ostavke na mjesto predsjednika, Vučić kaže: „Veoma se radujem i srećan sam što je on zadovoljan, i vjerujem da će biti posebno obradovan kada sagleda izborne rezultate. Da ljudi u Srbiji znaju, nije to neki moj protivnik, već čovjek koji mrzi Srbiju, koji traži nezavisno Kosovo, govori da smo mi genocidni“.
Prikaz naoružanja
Predsjedniku je prikazan avion MiG-29 sa navođenim raketama. „Uspjeli smo da obezbijedimo da nam MiG-ovi obavljaju funkciju bombardera i lovaca“, rekao je on. Vučiću su prikazane navođene bombe FAB-500, kao i kineske rakete CM-400. „Imamo kineske, američke, ruske, francuske rakete i srpske. Ova CM-400 je strašna raketa. Suština je da budete što precizniji i da nanesete neprijatelju što teži udar“, dodao je Vučić.
Predsjedniku je prikazan i helikopter Mi-35M, za koji je istakao da ima „poseban, vrlo zlokoban zvuk“. Pregledao je i dron CH-95, te naglasio značaj digitalizacije armije. „Naša vojska je sve snažnija, a tek ćemo biti snažni kada krene vojni rok. U martu krećemo, pre toga će krenuti birokratske procedure, a od marta počinje služenje kratkog vojnog roka“, najavio je predsjednik.
Takođe su prikazani:
Modularni višecevni lanser raketa „Oganj“.
Nova municija za haubice „Nora“, uključujući precizni projektil GT-1.
Rakete „Alas“ za precizna gađanja.
Višecevni lanser raketa „Vampir“, za koji je predsjednik objasnio dejstvo termobarične rakete.
Ručni lanser raketa „Mistral“, radarski sistemi domaće izrade, kao i izraelski dron-samoubica „Lanius-X“, čiju proizvodnju Srbija počinje za nekoliko dana.
Vučić je zaključio da će se ići na dalju dopunu vojne opreme nakon sastanka sa vrhom Vojske Srbije.
(ALO)

Odbrambeni sistem Srbije je sve jaci
DIVNO! BRAVO
Naša vojska zaslužuje poštovanje i podršku.
Nasa armija je snazna i jaka , moderna, zahvaljujuci predsedniku Vucicu !