Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srpskoj naprednoj stranci, ukoliko bi se izbori održali danas, ne bi bilo lako da pobijedi, ali da bi, kako je ocijenio, drugim političkim akterima bilo još teže.

Vučić je, tokom vožnje autobusom u okviru svečanog puštanja u saobraćaj dionice Moravskog koridora Preljina – Adrani, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše istraživanje agencije „Faktor plus”, prema kojem bi SNS osvojila 47,1 odsto, a studentska lista 30,7 odsto glasova, ponovo pozvao građane da prisustvuju skupu koji će biti održan 27. juna ispred Narodne skupštine u Beogradu.

„Što se tiče procenata za političke stranke, da su danas izbori, nama ne bi bilo lako, ali drugima bi bilo možda još teže da pobijede, tako da ja to tako definišem. Svakako, biće jedna teška utakmica”, istakao je Vučić. Kako je rekao, samo je ukratko pogledao rezultate tog istraživanja, jer ga takvi podaci najmanje zanimaju.

„Zanimaju me druge stvari. Ne postoji, čini mi se, nijedno mjesto u Evropi gdje imate pozitivan trend kretanja. To vam je sad Mađarska, vjerovatno zbog promjene vlasti, a ljudi misle da se Srbija kreće u dobrom smjeru. To su strašno važne stvari, mnogo sam srećan što je u Srbiji i dalje pozitivan trend, što ljudi vjeruju svom rukovodstvu i što vide da se zemlja kreće u dobrom smjeru. To je za mene jedno važno istraživanje”, kazao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje kako komentariše poruke da je auto-put otvorio „da bi se blokaderi besplatno vozili”, predsjednik je rekao da su i oni građani Srbije.

„I obezbijedili smo im da idu džabe. Besplatno”, dodao je Vučić.

Na pitanje o kritikama u pojedinim opozicionim medijima na račun ljudi koji pješače ka Beogradu na sutrašnji skup, Vučić je rekao da se „svako kreće u granicama svoje pokvarenosti”.

Govoreći o navodima pojedinih medija koji pišu o njegovom njemačkom savjetniku Jergu Heskensu, Vučić je naveo da je Heskens radio i u prethodnoj vladi i da ga je angažovao jer ga smatra sposobnim stručnjakom.

„Ponosan sam na njegov rad. On je Čačku doprinio na taj način što je obezbijedio 1.080 radnih mjesta u kompaniji ‘Vorwerk’. Ja bih doveo teško. Ja sam poslije toga, zajedno sa Sinišom Malim i ostalima, obezbjeđivao uslove za njih, ali nam je taj čovjek po tom pitanju mnogo pomogao. I dobro su me podsjetili, sad kad budem dijelio odlikovanja da i njemu dam jedno odlikovanje za izuzetan rad i trud. Tako da hvala im na tome što su me podsjetili, jer ponekad zaboravim veoma zaslužne ljude u svemu onome što su Srbiji doprinijeli”, dodao je predsjednik.

Na pitanje kako komentariše ocjene da je Srbija postala „servisna ekonomija”, Vučić je rekao da je Srbija jedna od najbrže rastućih ekonomija u Evropi.

„Daleko smo mi da bismo se poredili sa moćnom Njemačkom, ali mnogo brže rastemo i mnogo brže smanjujemo tu razliku između nas i njih nego bilo ko drugi”, istakao je Vučić.

Dodao je da se uvijek raduje otvaranju novih auto-puteva i istakao da Srbija ima odličnu saradnju sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj i Evropskom investicionom bankom.

„Imamo super saradnju sa EBRD-om, EIB-om, stvarno super saradnju, veoma sam srećan. To su agencije Evropske unije, veoma sam srećan zbog te saradnje. Oni ne finansiraju izgradnju puteva već šest-sedam godina, rade samo pruge i sve drugo, puteve neće niko više da finansira. Putevima ćemo, kada izgradimo još ovih 435 kilometara, da budemo u prve tri zemlje Evrope po kvalitetu i broju kilometara auto-puteva proporcionalno našoj teritoriji”, dodao je predsjednik.
Predsjednik komentarisao zabranu ulaska Vučićeviću u Crnu Goru

Predsjednik Srbije izjavio je povodom zabrane ulaska glavnom i odgovornom uredniku Informera Draganu Vučićeviću u Crnu Goru, da ljudi ne smiju da budu kažnjavani zbog drugačijeg mišljenja i najavio da će Srbija, ukoliko ta odluka ostane na snazi, morati da primijeni recipročne mjere.

Dodao je da je Crna Gora izabrala da se obračunava sa ljudima koji misle drugačije. „U državnim odnosima, nažalost, morate da se rukovodite principom reciprociteta. Žao mi je zbog mnogih u Crnoj Gori koji su se bavili hibridnim ratovanjem protiv Srbije, napadali nas, a svaki petak dolazili da provedu to veče u Beogradu na vodi. Sad će biti drugačiji odnos države Srbije”, rekao je predsjednik Vučić.

Naveo je da su Beograd o ovoj zabrani obavijestile bezbjednosne službe, kao i da se očekuje zvanična potvrda informacije.

„Volio bih da isprave to kao veliku grešku, jer ne smijete da kažnjavate ljude koji drugačije misle i koji govore ono što se nekome ne dopada. U protivnom, mi to nismo željeli, mi nikada to nismo željeli, nikada nismo reagovali na njihove najbrutalnije napade, na čitavu hajku i harangu koju vode već više godina protiv Srbije, protiv srpskog državnog rukovodstva. Nikada nismo donijeli neku sličnu odluku. Nažalost, moraćemo da pristupimo recipročnim mjerama”, naveo je Vučić.
(politika)

Tagovi