Ne postoji logično objašnjenje za to što premijer, nakon izlaska Demokratske narodne partije iz Vlade upravo zbog pitanja srpskog jezika, državnih simbola, zastave i himne, govori da je to pitanje za Skupštinu, a istovremeno kao premijer predlaže ustavne promjene.Ignoriše ono što je već potpisano i potvrđeno, a što bi trebalo sprovesti ukoliko želimo unutrašnju stabilnost i ako želimo da postanemo naredna članica Evropske unije, saopštio je predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević za Euronews.

Kako je naveo ustavne promjene nijesu uslov za članstvo u Evropskoj uniji.

“Ono što je sigurno jeste da će Demokratska narodna partija glasati za ratifikaciju članstva Crne Gore u EU kada za to dođe vrijeme.Što se tiče ustavnih promjena, mogli ste vidjeti konsultacije između PES-a, Demokrata, Socijalističke narodne partije i ostalih članova parlamentarne većine sa ambasadorom Evropske unije Johanom Satlerom, kako bi se postigao kompromis i konsenzus za usvajanje ustavnih promjena.Vidjeli ste i da je DPS sa dijelom opozicije izašao sa svojom platformom koja podrazumijeva određene uslove da bi podržali ustavne promjene”, dodaje on.

Zbog toga očekuje da će PES i DPS prije postići dogovor uz posredovanje Satlera nego što će Demokratska narodna partija podržati ustavne promjene u kojima nema srpskog jezika.

“Mi nećemo podržati bilo kakve promjene u oblasti pravosuđa dok premijer Spajić i Vlada ne zauzmu jasan stav prema radu tužilaštva i pojedinih sudova u Crnoj Gori”,  istakao je on

Kako dodaje, imte situaciju da Skupština bira vrhovnog državnog tužioca, ali ga ne može smijeniti.

“Takođe imate situaciju da izvještaj tužilaštva ne dobije podršku u parlamentu, kao što se dogodilo na posljednjoj sjednici, a da za to ne postoji nikakva odgovornost niti moralna obaveza da se podnese ostavka”, dodaje on.

Knežević je naveo da je ponuda DNP-a da se izmijeni zakon o tužilaštvu i jasno definiše da Skupština koja bira vrhovnog državnog tužioca može i da ga razriješi ukoliko ne obavlja posao na zadovoljavajući način.

“Takođe želimo da glavni specijalni tužilac bude biran i razrješavan od strane Skupštine Crne Gore, a ne Tužilačkog savjeta. To je naša ponuda cijeloj Skupštini, i vlasti i opoziciji, da se fokusiramo na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Poslije svega što je gospodin Marković uradio, pokušavajući da izbjegne odgovornost u slučaju Telekom, postavlja se pitanje da li je štitio porodicu Đukanović ili je štitio Ustav i zakone ove države na osnovu podrške koju je dobio u parlamentu.” naglasio je on.

Afera Telekom

“Kada govorimo o aferi Telekom, podsjetiću da postoji snažna presuda u Sjedinjenim Američkim Državama koja se odnosi na očiglednu korupciju u tom predmetu.Potpuno je nejasno zašto je gospodin Marković bio toliko zainteresovan da taj slučaj zastari i da izbjegne odgovornost. Takođe je nejasno zašto je Specijalno državno tužilaštvo bilo spremno da prihvati takav razvoj događaja.

Danas imamo paradoksalnu situaciju u kojoj ljudi koje smo izabrali počinju da izbjegavaju odgovornost za sopstvene postupke. Zatvaraju se u svoje kancelarije, predstavljaju statistike, grafikone i podatke, pokušavajući da uvjere građane da je u crnogorskom pravosuđu sve kako treba. Međutim, oni nijesu izabrani da stvaraju iluzije pred građanima Crne Gore, već da se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije”, naglašava Knežević

Kako dodaje, kada pogledate najbliže saradnike Markovića, vidjećete da su, kako dodaje, mnogi od njih politički stasali u vrijeme DPS-a, pod vođstvom Mila Đukanovića i bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

“Zbog toga me ne iznenađuje ponašanje tužilaštva koje često djeluje kao da dolazi kod njih na kafu, a ne da sprovodi zakon”, naglšava Knežević.

O izboru Perića

Na pitanje o optižbana od strane javnosti da DNP pravi koaliciju sa DPS-om izbog izbora Srđana Perića za predsjednika Skupštine glavnog grada, Knežević odgovara:

“Želio bih da prokomentarišem jednu klasičnu besmislicu – da bivši članovi DPS-a iz trećeg ešalona, koji su sada u PES-u ili nekim drugim partijama, optužuju druge za saradnju sa DPS-om.Ti ljudi za vrijeme DPS-a nijesu mogli ni da priđu centrima odlučivanja, ni u Vladi ni u vrhu Demokratske partije socijalista.

Mi smo vrlo jasno saopštili da nećemo praviti ni postizborne ni predizborne koalicije sa DPS-om. Takođe smo jasno poručili da, ukoliko ne podrže našeg kandidata za predsjednika Skupštine, gospođu Ivanu Mašković, koja nikada nije pravila koalicije sa DPS-om i koja je vratila svoj mandat kada se nije slagala sa politikom Darka Pajovića, to će samo pokazati njihove stvarne namjere. Ona je osoba koja se nikada nije kompromitovala na političkoj sceni.

Naš cilj bio je da zaustavimo određene procese u državnoj upravi i spriječimo raspolaganje ogromnim sredstvima iz budžeta, koja se mjere stotinama miliona eura. Istovremeno su pokušavali da građanima prodaju priču o Veljem brdu, koje sam već nazvao „livadama  magaraca“, jer je očigledno riječ o projektu koji treba da skrene pažnju sa stvarnih problema”, naglasio je on.

Vrijeme će pokazati ko je sa DPS-om

Kako dodaje, građani se suočavaju sa ozbiljnim egzistencijalnim pitanjima, a neko pokušava da ih ubijedi da će Velje brdo riješiti sve ono što se nagomilavalo tokom tridesetogodišnje vladavine Mila Đukanovića, pa čak i probleme nastale poslije promjene vlasti.

“Zbog toga mi je teško da prihvatim optužbe da Demokratska narodna partija pravi bilo kakvu koaliciju sa DPS-om”, naglašava Knežević.

Kako dodaje, smatra da je jedan od rijetkih političara koji jednako kritikuje i prethodnu i sadašnju vlast,

“Vrijeme će vrlo brzo pokazati ko je zapravo u suštinskoj koaliciji sa DPS-om. Podsjetiću da je gospodin Živković više puta govorio o sastancima sa gospodinom Spajićem u Berlinu i o razgovorima koji su se ticali mogućih koalicionih aranžmana.

Vjerujte mi, nije slučajno što određeni procesi nijesu završeni i što se već govori o rekonstrukciji Vlade do kraja godine. Da li će to biti po modelu Dritana Abazovića ili na neki drugi način – to su nijanse. Ali ako prestane institucionalni progon porodice Đukanović, odnosno Ace Đukanovića i Mila Đukanovića, ne isključujem mogućnost političke saradnje između DPS-a i PES-a,” istakao je Knežević.

Koalicija sa NSD-om

Na pitanje o sudbini koalicije sa NSD-om Knežević kaže da imaju dobre prijateljske odnose, ali svakako imamo različite poglede na način ostvarivanja političkih ciljeva.

“Gospodin Mandić ima puno pravo da vodi politiku za koju smatra da je najbolja za Novu srpsku demokratiju, kao što i ja imam pravo da, zajedno sa organima Demokratske narodne partije, vodim politiku za koju smatram da je najbolja za naše birače. Jasno je da postoje određene razlike u strateškom pristupu i političkom djelovanju. Ipak, vjerujem da nam je krajnji cilj isti. Siguran sam da ćemo u narednom periodu razgovarati o budućnosti naše političke saradnje”, kazao je Knežević

Kako je dodao, činjenica je da se Demokratska narodna partija trenutno nalazi u opoziciji, dok je Nova srpska demokratija dio vlasti.

“Priznaćete da to nije baš uobičajena situacija i da će ona imati određene političke posljedice i za DNP i za NSD. Gospodin Mandić ima legitimno pravo da vodi politiku na način koji smatra najboljim za svoju stranku i svoje birače. Sama činjenica da smo napustili Vladu pokazuje da različito gledamo na metode političke borbe i na način ostvarivanja ciljeva za koje smo se zalagali još tokom kampanje 2020. godine.

Podsjetiću da sam upravo ja nosio izbornu listu u veoma teškom periodu, kada je uhapšen Milo Božović, kada mnogi nijesu bili spremni da preuzmu odgovornost, kada smo doživjeli neuspjeh na predsjedničkim izborima i kada su mnogi bježali od tadašnjeg Demokratskog fronta. Ta lista je tada osvojila 15 odsto glasova.

Nikada me nijesu interesovale funkcije i pozicije.Mogao sam da budem predsjednik Skupštine. Mogao sam da budem dio Vlade Milojka Spajića. Ali mi smo napustili Vladu zbog principa.I na to sam ponosan”, istakao je Knežević.

Zadovoljan trendom rasta DNP-a

“Upravo zbog takvog principijelnog djelovanja Demokratske narodne partije danas bilježimo rast podrške među građanima.Siguran sam da ćemo na narednim parlamentarnim ili lokalnim izborima ostvariti veoma dobar rezultat”, naglasio je Knežević

Rast je dovoljan da budemo nezaobilazan faktor u formiranju buduće vlasti. Radi se o dvocifrenoj podršci. Ne mogu sada da iznosim konkretne brojke jer ih nijesam saopštavao ni u drugim emisijama, ali sam veoma zadovoljan trendom rasta DNP-a.

Pogledajte samo napade kojima smo bili izloženi tokom posljednje dvije ili tri sedmice zbog potpuno autonomnih i legitimnih odluka koje smo donijeli. To pokazuje da se Demokratske narodne partije zaista plaše. Da nas se ne plaše, niko nas ne bi napadao niti bi obraćao pažnju na nas”,  naglašava Knežević

Na pitanje kada očekuje parlamentarne izbore, Knežević navodi da će ih biti u narednih godinu dana.

” Prema pojedinim procjenama, parlamentarni izbori mogli bi biti održani već na jesen. mogu da kažem da ću učiniti sve da do parlamentarnih izbora dođe.Ja sam sada opozicija.Nastaviću da kritikujem i razotkrivam Vladu Milojka Spajića na svakom koraku. Ukazivaću na korupciju, na veze sa organizovanim kriminalom i na probleme u bezbjednosnom sektoru. Sljedeća velika tema biće koncesija za crnogorske aerodrome.

Smatram da je riječ o klasičnom primjeru korupcije u koji su uključeni pojedini članovi Vlade. Takođe vjerujem da se radi o ugovoru koji je štetan po nacionalne interese Crne Gore i da ga treba zaustaviti kako bismo sačuvali jedan od posljednjih značajnih državnih resursa. Država ne smije da rasprodaje svoju imovinu bez jasnog interesa i odgovarajuće naknade,” naglasio je Knežević

Naglasio je da je u Tužilaštvu već formiran predmet oko koncesije aerodroma.

“Tužilaštvo je već formiralo predmet povodom onoga što sam rekao u Skupštini. Iskreno se radujem pozivu Specijalnog državnog tužilaštva da iznesem sva svoja saznanja o procesu davanja koncesije i o pritiscima koji se vrše kako bi se promijenio stav Komisije i kako bi južnokorejski ponuđač bio favorizovan.

Čim budem saslušan, obavijestiću javnost o svemu. Prvo ću dati izjavu tužiocu, a odmah nakon toga saopštiću javnosti sve što sam rekao nadležnim organima. Građani će imati priliku da čuju sve detalje iz prve ruke”, kazao je on.

Odluku o saradnji s NSD-om donijće DNP

“O tome neće odlučivati Milan Knežević kao pojedinac. O tome će odlučiti Demokratska narodna partija. Razgovaraću sa kolegama, uključujući i gospodina Mandića, o budućoj saradnji, bilo da je riječ o koaliciji ili nekom drugom modelu političkog djelovanja.Ali konačnu odluku donijeće stranački organi”, istakao je on.

Odnos sa Beogradom

“To je narativ koji je preuzela Vlada Milojka Spajića. Kroz različite medijske kampanje i hibridne aktivnosti pokušava se predstaviti da je Beograd glavni krivac za sve što se dešava u regionu.Iskoristiću ovu priliku da pozovem sve ministre u Vladi Milojka Spajića koji se nacionalno izjašnjavaju kao Srbi da od premijera zatraže smjenu Ranka Krivokapića sa pozicije posebnog savjetnika ili saradnika Ervina Ibrahimovića.

Očigledno je da Ranko Krivokapić ima značajan uticaj na vođenje spoljne politike Crne Gore. Ako Milojko Spajić to ne uradi, onda bi ti ministri trebalo da napuste Vladu. Nije dovoljno samo objaviti saopštenje u kojem kritikujete Ranka Krivokapića, a zatim nastaviti da sjedite u istoj Vladi sa njim. To je politički nekonzistentno”,  upozorio je Knežević

Krivokapić je, kako je dodao, po njegovom mišljenju, jedan od glavnih kreatora antisrpske politike u Crnoj Gori.

“On je bio jedan od autora ustavnih rješenja koja su dovela do današnjih podjela i jedan od ključnih ljudi koji su godinama podsticali antisrpsku atmosferu.Zbog toga smatram da je sada trenutak da se jasno kaže da li Vlada podržava njegove stavove ili ne.

Ako ministri koji se izjašnjavaju kao Srbi smatraju da su njegove izjave neprihvatljive, onda treba da traže njegovu smjenu.Ako to ne urade, građani će sami izvući zaključke”,  kazao je Knežević

Crna Gora i EU

“Da je Demokratska narodna partija ostala u Vladi, bio bih mnogo uvjereniji da Crna Gora može postati članica Evropske unije do 2028. godine. Nakon izlaska Demokratske narodne partije iz Vlade, naše šanse su značajno manje. Rekao bih da su smanjene na deset odsto. Zbog toga nijesam siguran da Crna Gora može ostvariti taj cilj do 2028. godine. Ipak, sve zavisi od političkih okolnosti i od toga kakva će vlast biti formirana u narednom periodu.

Ako bi se nakon izbora formirala nova vlada i ako bih ja bio njen predsjednik, učinio bih sve da Crna Gora što prije postane članica Evropske unije.

Smatram da je evropski put važan za razvoj države, za jačanje institucija i za poboljšanje životnog standarda građana. Međutim, taj proces ne smije da podrazumijeva odricanje od identitetskih pitanja koja su važna za veliki broj građana Crne Gore”, kazao je Knežević.

Evropske integracije i očuvanje nacionalnog, kako dodaje, identiteta ne moraju biti suprotstavljeni ciljevi.

“Uvjeren sam da je moguće postići i jedno i drugo. Zbog toga ćemo nastaviti da se borimo za ono što smatramo važnim, istovremeno podržavajući evropski put Crne Gore”, zaključio je on.

(Adria)

Tagovi