Fudbaleri Irana i Novog Zelanda odigrali su neriješeno 2:2 u prvom kolu Grupe G na Svjetskom prvenstvu, u jednom od najuzbudljivijih mečeva dosadašnjeg toka turnira.
Iako su mnogi očekivali da će po imenima i reputaciji ovo biti jedan od manje atraktivnih duela, ekipe su na Sofi stadionu u Los Anđelesu priredile pravi spektakl sa četiri gola, velikim brojem prilika i konstantnim ritmom od prvog do posljednjeg minuta.
Novi Zeland je poveo već u šestom minutu. Kris Vud je odlično zadržao loptu i grudima je spustio za Elajdžu Džasta, koji je snažnim udarcem iz prve savladao Alirezu Beiravanda za 1:0.
Nedugo zatim Vud je mogao i sam da se upiše u strijelce, ali nije uspio da se snađe u kaznenom prostoru.
Iran je nakon lošeg početka postepeno preuzeo inicijativu. Prvi je zaprijetio kapiten Mehdi Taremi, koji je snažnim udarcem sa distance pogodio stativu, što je bio uvod u bolje izdanje njegove ekipe.
Izjednačenje je stiglo u 32. minutu kada je iskusni Ramin Rezajan najbolje reagovao u šesnaestercu i pogodio za 1:1.
U nastavku je tempo ostao na visokom nivou, a Novi Zeland je ponovo stigao do vođstva u 55. minutu. Ponovo su u glavnim ulogama bili Vud i Džast. Nakon nove odlične asistencije Vuda, Džast je drugim golom na utakmici vratio prednost svojoj reprezentaciji.
Ipak, Iran nije odustajao. „Prinčevi Persije“ nastavili su sa napadima i nagrada je stigla u 64. minutu kada je Mohamad Mohebi zatresao mrežu za konačnih 2:2.
Do kraja susreta obje ekipe pokušavale su da stignu do pobjedonosnog gola, ali se rezultat nije mijenjao, pa je podjela bodova na kraju bila najrealniji ishod.
Svjetsko prvenstvo, Grupa G – 1. kolo
Iran – Novi Zeland 2:2 (1:1)
Strijelci: Rezajan 32, Mohebi 64 – Džast 6, 55
U drugom meču grupe:
Belgija – Egipat 1:1 (0:1)
Strijelci: Hani 66 (autogol) – Ašur 19.
(Mozzart Sport)
