Koordinisanom akcijom inspekcijskih službi u Starom gradu Kotoru ostvaren je impresivan rezultat u borbi protiv nelegalne trgovine i prometa falsifikovane robe, potvrđujući još jednom efikasnost rada Direkcije za tržišnu inspekciju i svih institucija uključenih u sistem inspekcijskog nadzora.
Tokom akcije, sprovedene na inicijativu Koordinacionog tijela za usklađivanje i praćenje inspekcijskog nadzora, privremeno je oduzeta veća količina robe u vrijednosti od oko 180.000 eura, za koju postoji sumnja da povređuje prava intelektualne svojine. Kontrolama su obuhvaćena četiri objekta i izrečeno je osam prekršajnih naloga u ukupnom iznosu od 8.000 eura.
Ministarstvo ekonomskog razvoja posebno ističe profesionalnost, operativnost i posvećenost inspektora Direkcije za tržišnu inspekciju, koji su, u saradnji sa predstavnicima Uprave carina i inspekcije rada, uz snažnu koordinaciju Koordinacionog tijela, sproveli opsežnu i efikasnu akciju usmjerenu ka suzbijanju nelojalne konkurencije, nelegalne trgovine i prometa falsifikovane robe.
Ministarstvo ekonomskog razvoja poručuje da će kontrolne aktivnosti biti nastavljene i dodatno intenzivirane u susret ljetnjoj sezoni, sa jasnim ciljem, zaštite tržišta, zakonitog poslovanja, domaće ekonomije i interesa građana i turista.
Crnoj Gori su potrebni konkretni rezultati i efikasne institucije, a upravo ovakve koordinisane akcije potvrđuju da sistem može brzo, odlučno i odgovorno odgovoriti na izazove nelegalne trgovine i sive ekonomije.

“Koordinisanom akcijom inspekcijskih službi u Kotoru, prema pisanju “Dana”, od 17.05.26.g., ostvaren je impresivan rezultat u borbi protiv nelegalne trgovine i prometa falsifikovane robe, potvrđujući još jednom efikasnost rada Direkcije za tržišnu inspekciju i svih institucija uključenih u sistem inspekcijskog nadzora, saopštilo je Ministarstvo ekonomskog razvoja. Kako se navodi u saopštju, privremeno je oduzeta veća količina robe u vrijednosti od oko 180.000 eura, za koju postoji sumnja da povređuje prava intelektualne svojine”, iščupano iz konteksta! Veoma interesantno! Ali, u obrazloženju se ne navodi o čemu se konkretno radi, a radi se o nelegalnoj prodaji robe krivotvorenih svjetski poznatih marki, a najviše ženskih tašni, sandala, novčanika marki “Lui Vuiton” i “Šanel” i kopije svjetskih brendova! To se dešava u Kotoru, još od 2021.g. i dolaska “stranih investitora” u Kotor, kada su “strani investitori” u jednoj brzopoteznoj akciji (“blitzkrieg”), preko noći, zakupili gotovo sve lokale u Kotoru! Sve navodi na to da je ovo bila dobro osmišljena akcija, koju su koordinisali neki ljudi sa primorja, koji rade za interese države “stranih investitora”! Ovi se lokali nalaze na potezu “sjeverna gradska vrata od Škurde – južna gradska vrata od Gurdića”, u dužini od oko 500 m. i od “sjevernih gradskih vrata od Škurde” do “Pjace od oružja”, u dužini od 250 m! Znači, ogromnu većinu lokala u dvije ulice, ukupne dužine od 750 m. su otkupili “strani investitori”, koji uglavnom prodaju kožne predmete, lažnih marki, suvenire i zlatan nakit! Većina lokala, većih od 10 m2, su vlasništvo Opštine Kotor, a ima mnogo više velikih lokala, od 20 m2 do preko 100 m2, koji su na vrlo sumnjiv način izdati “stranim investitorima”, po višestruko višim cijenama zakupa, čime su onemogućili domaće privatnike da rade, zbog nelojale konkurencije! “Strani investitori” nisu pitali za cijenu kvadrata! Sada se postavlja pitanje da li su “strani investitori”, na ovaj prostor došli u sklopu neke akcije svog državnog projekta, i prodora njihove države na ove prostore, jer se priča da njih država subvencioniše, plaćajući im unapred prostor! Treba vidjeti ko je iz Opštine Kotor odgovoran za izdavanje ovih poslovnih prostora i da li su oni izdati po zakonu (raspisani tenderi i sl.)! A, što ako se radi o korupciji?! I na kraju zašto nije objavljeno iz koje države dolaze ovi “strani investitori”, ili je to još uvijek tabu tema?! Baš me zanima, hoće li se ikada otkriti javnosti kojoj nacionalnosti iz inostranstva pripadaju ovi “investitori”?! Ako, u EU saznaju o porijeklu ovih investitora, to neće biti preporuka za uspješno otvarnaje poglavlja na putu u neupitnu EU!
Vrlo interesantna pojava! Radio Kotor, ni jednom riječju, ni na svom informativnom portalu, niti uživo u eteru, nije prokomentarisao i obavijestio građane Kotora, o ovom sramnom događaju! Njih se to ne tiče! Jer falsifikatori poznatih svjetskih brendova, koji legalno prodaju svoju bofl robu u buticima po Kotoru, za njih nije bruka! Za radio Kotor se time ne nanosi bruka gradu Kotoru, ali s druge strane oni pokušavaju da zaštite one strukture iz Opštine Kotor, koje su dovele ovakve investitore u Kotor! Sami vrh Opštine Kotor je odgovoran za prećutno dovođenje ovih „investitira“ iz inostranstva, ustupajući im lokale po znatno većim cijenama od tržišne vrijednosti kvadratnog metra i izazivajuć naglii porast cijena nekretnina! Vrlo je indikativno da se već punih 5 godina ćuti o ovim „investitorima“, kojima njihova matična država, subvencioniše zakupnine lokala, samo da oni održe prisustvo u gradu zemlje koja ih je s razlogom i sa umišljajem poslala u Kotor i Crnu Goru! Za Opštinu Kotor, nije bito što oni otvoreno prodaju falsifikovanu robu poznatih svjetskih brendova! Nijedna inspekcijska služba Opštine Kotor nije za 5 godina prisustva ovih falsifikatora, u Kotoru, izvršila provjeru porijekla i kvaliteta robe, kao i provjeru njihovg poslovanja! Kotor umjesto da postane svjetsko ime po svom kulturnom nasljeđu, polako postaje grad poznat po kriminalnim klanovima „Kavač“ i „Škaljari“ , kao i po falsifikovanoj, lažnoj robi! To nije dobar imidž za grad Kotor, star 2 milenijuma! Što se krije iza prećutne saglasnosti Opštine Kotor i izdavanja lokala svjetskim falsifikatorima?! Da nisu možda u pitanju mito i korupcija?! Inače u ulicama u Kotoru gdje se nalaze butici, se može čuti samo jedan jezik nepoznat na ovim prostorima, koji nema evropsko porijeklo! Kažu da je izvršena provjera u samo 4 lokala! A, što je sa onih nekoliko desetina lokala u vlasništvu ovih zakupaca falsifikatora, jer svi oni prodaju robu istog lažnog porijekla!
Ja sam bio zakupac jednog manjeg lokala-suvenirnice (14 m/kv), ali sam u nelojalnoj konkurenciji sa Turcima, izvisio i ostao bez posla i morao sam se preorijentisati na običnu trgovinsku radnju u okolini Kotora! Moja sestra je kupila kod nekih Turaka, fejk-torbicu marke „Lui Vuiton“. Kaže mi da joj je gazda lokala prvo tražio 120 evra i na kraju je spustio cijenu na 80 evra! Ne mogu vjerovati, na što je došao moj Kotor! Dovoljno je samo vidjeti gro turista koji dolaze u Kotor, sa autobusima druge generacije, koji su takve platežne moći da čak nisu u stanju da kupe jedan magnet sa imenom grada! To sam se ja uvjerio dok sam držao suvenirnicu! Ostali turisti dolaze uglavnom iz zapadne Evrope, a njih se može lako prepoznati po ruksacima na leđima i planinskim štapovima za hodanje! Oni odsjedaju u hostelima po gradu, gdje je noćenje 10 evra u kolektivnom smještaju. U jednoj sobi 10 kreveta! Jad i bijeda od Kotora! Plus toga, komunalna policija nije u stanju da protjera jednu 9. članu romsku porodicu, nepoznatog porijekla, koji nemaju nikakvu dokumentaciju niti dozvolu boravka! Ovde žive na divlje, a poznati su po tome što imaju 7 djece, koja po cijeli dan ispuštaju krikove, zaokupljajući pažnju turista! Ponašaju se nekulturno, viču, svađaju se međusobom i tuku! Zastrašujući prizor u Kotoru!
Tvoj kotor je uvjek bio sranje kultura i turizam i „sljegnute crnjogore“ su dva razlicita pojma
Neka ministarka turizma gđa/gđica Simonida Kordić, koja je inače iz H-Novog, dođe na jedan dan u Kotor i neka inkognito provede vrijeme u Kotoru, lagano obučena, da je niko ne prepozna i neka pokuša da kupi robu koju prodaju investitori iz Turske! Uvjeriće se u sve navode o falsifikatorima, koji se izdaju za investitore i privatnike! Neka ode u neki od butika koji prodaje kožne stvari! Roba je vjerovatno od prave kože, ali lažnih brendova. Da li je potrebno državi Crnoj Gori i gradu Kotoru, koji su inače na lošem glasu po kriminalnim klanovima „škaljarci“ i „kavčani“, da još dobije jedan negativana epitet u svijetu, da bude poznat po prodaji falsifikovasne robe, poznatih svjetskih brendova! Državni organi bi trebali da u jednoj iznenadnoj akciji, pregledaju robu koja se prodaje u Kotoru i da zatvore takve lokale i kazni i protjera falsifikatore iz Kotora! Ovakvo ponašanje stranaca ruši ugled državi Crnoj Gori i Kotoru!
Kotor nije samo poznat po kriminalnim klanovima „Škaljari“ i „Kavač“, po legalnoj prodaji falsifikovanih svjetskih brendova u buticima u Kotoru, koje drže „investitori“ iz Turske. Prema pisanju današnjih „Vijesti“, Kotor će izgleda postati poznat i po jednom nelegalnom kazinu, koji radi na divlje, bez licence, već nekoliko godina! Ovaj kazino je poznat i po tome što je vrlo često mijenjao imena, da bi sakrio tragove! Prvo se zvao “Win”, pa onda “Paša”, zatim “Casino Cattaro”, da bi sada u zadnje vrijeme promijenio ime u “Admiral”! Dobro je poznato da pomenuti divlji objekat nije uopšte plaćao komunalije, za vrijeme vladavine DPS, a ne vjerujem da je i sada išta bolje! Kod vlasti u Opštini Kotor ne postoji volja da se ovaj divlji objekat privede pravdi!