Potpredsjednik Nik Đeljošaj je kazao da Vlada želi projekte koji stvaraju dodatnu vrijednost, a ne samo ulaganje u nekretnine.

– U vremenu globalne ekonomske neizvjesnosti i rastućih zahtjeva za održivim razvojem, naš prioritet je da stvaramo stabilan i predvidiv poslovni ambijent – onaj koji investitorima pruža sigurnost, a građanima nove mogućnosti za kvalitetniji život i rad – kazao je Đeljošaj.

Istakao je da Crna Gora jasno potvrđuje svoju evropsku perspektivu i opredijeljenost ka modernoj tržišnoj ekonomiji.

– Naš cilj nije samo privlačenje investicija, već privlačenje onih koje donose dugoročnu vrijednost, znanje i održiv razvoj – istakao je potpredsjednik Vlade.

Naveo je da Vlada kontinuirano radi na unapređenju regulatornog okvira, jačanju institucija i digitalizaciji procedura, kako bi omogućili jednostavnije i transparentnije poslovanje.

– Poseban značaj imaju tržište nekretnina i turizam – ključni pokretači ekonomskog rasta. Naš cilj je pažljivo planiran razvoj, u skladu sa infrastrukturom i principima održivosti, uz očuvanje prirodnih resursa.

Želimo projekte koji stvaraju dodatnu vrijednost: savremene turističke komplekse, kvalitetne stambene i poslovne sadržaje i nove mogućnosti za zapošljavanje – kazao je Đeljošaj.

Istakao je da turizam ostaje jedan od stubova ekonomije, ali buduća konkurentnost zavisi od kvaliteta sadržaja, infrastrukture i autentičnog iskustva.

– Zato težimo razvoju održivog i cjelogodišnjeg turizma. Povezivanjem investicija, turizma i urbanog razvoja možemo stvoriti snažan i održiv ekonomski ciklus, na korist privrede i građana.

Vlada Crne Gore ostaje posvećena partnerstvu sa privredom i investitorima, jer samo kroz dijalog možemo odgovoriti savremenim izazovima – kazao je Đeljošaj.

Predsjednica PKCG Nina Drakić je rekla da je sad pravo vrijeme da se upitamo kakve investicine želimo. Kako je istakla, nije važno samo koloko ih je, nego i  njihova  struktura i obim su veoma važne za investicije.

– U posljednjih godina u ulaganja u nekretnine su najobimnija, ali Crnoj Gori trebaju investicije i u druge grane privrede, što je jedno od najznačajnijih pitanja konkurentnosti.

Naš evopski put nije samo politički proces, već je prije svega snažan ekonomski podstrek, što je važno za  investicije, kao i kreiranje efikasnu investicionu politiku – kazala je Drakić.

Predsjednik Opštine Budve Nikola Jovanović je kazao da Crna Gora i region imaju ozbiljan potencijal za invisticije, ali se pokazalo da su pitanje saobraćaja, urbani razvoj, održivost i funkcionalnost jednako važni, kao garant kvalitetnog života građana.

Dodao je i da razvoj veoma značaj iz ugla regionalne saradnje.

– Veoma je važno i da postoji kvalitetna saradnja javne uprave i kapitala, kao uslov za odgovornije upravljanje razvojnim procesima – kazao je Jovanović.

Lazar Mišurović u ime organizatora je kazao da je konferencija sazvana da ponudi konkretna rješenja onima koji odlučuju o sudbini ove države.

– Danas kada se pred Crnom Gorom otvaraju nove prilike treba da promislimo ne samo gdje treba sa budemo, nego i kakva drzava treba da budemo. Crnoj Gori su prijeko potrebne investicije – rekao je on.

On je Gordani Vujačić iz Dnevnog centra za djecu „Biser“ u Budvi uručio je donaciju u ime organizatora.

(Dan)

Tagovi