Italija je na ivici energetske krize, pišu svjetski mediji naglašavajući da su posledice rata na Bliskom istoku već osećaju u sferi globalnog energetskog tržišta. Prema informacijama koje stižu iz te države četiri velika italijanska aerodroma, Bolonja, Milano Linate, Trevizo i Venecija, suočavaju se sa mogućim ograničenjima u snabdijevanju avionskim gorivom. Upozorenje koje je stiglo govori o smanjenim zalihama kod kompanije Air BP Italia, ključnog dobavljača goriva. Prema dostupnim informacijama, prioritet će imati hitni medicinski letovi, državni avioni i dugolinijski letovi koji traju više od tri sata. Ostali letovi mogli bi se suočiti sa restrikcijama barem do 9. aprila.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni odlučila je da preduzme neočekivan korak, tajnu diplomatsku misiju u zemlje Persijskog zaliva, u pokušaju da obezbijedi ključne izvore nafte i gasa, i time pokuša da utiče na smanjenje krize.

Putovanje, obavijeno velom tajne i sprovedeno uz stroge bezbjednosne mjere, počelo je u Džedi, gdje se Meloni sastala sa saudijskim prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom. Već narednog dana nastavila je ka Kataru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima. O razmjerama zabrinutosti govori i činjenica da je posjeta bila skrivena čak i od većine političkog vrha, dok su italijanske obavještajne službe snažno savjetovale protiv puta, čak su uspjele da iz plana izbace i posjetu Kuvajtu, piše Politiko.

 

Tagovi