Najava još jednog Premijerskog sata u Skupštini Crne Gore ponovo aktivira istu staru dilemu: hoće li se Milojko Spajić konačno pojaviti i odgovarati na pitanja poslanika ili će samo ponoviti “tehničke” izgovore?
Jer, praksa do sada nije bila baš u znakovima ozbiljnosti. Premijer je već višestruko propustio odlazak u parlament na Premijerski sat, a ponekad ni druge parlamentarne obaveze nije dočekao — sa obrazloženjima da ima „ranije preuzete obaveze“ ili da mu termin „ne odgovara“.
Poslanici i kritičari iz javnosti ističu da je Premijerski sat, koji bi trebao biti jedna od najvažnijih institucija parlamentarne kontrole Vlade, često odlagan ili otkazivan posljednji čas, ponekad baš na inicijativu Vlade — što opozicija tumači kao svjesno izbjegavanje odgovaranja na pitanja. Naravno, ako ste građanin koji očekuje transparentnost, možda ste se zapitali i jedno drugo: dok se premijer znao ne pojavljivati u Skupštini, društvenim mrežama su se povremeno širile šale i kritike da neki u Vladi imaju “više vremena za koktel” nego za direktnu komunikaciju sa poslanicima i javnošću.
Najnoviji takav kontekst stigao je u komentarima nakon što su mediji zabilježili da je Spajić, umjesto da odgovara na jasna pitanja o stanju u državi, pristao na ekskluzivni intervju i potom izbjegao novinare — dok su kritičari na društvenim mrežama ironično komentarisali da premijer uvijek “nađe vremena za piće ili intervju”, ali ne i za parlamentarne obaveze.
Da stvar bude ironičnija, njegov nedavni nastup u organizacijii Američke privredne komore , koji je trebao biti prilika za razgovor o ekonomiji i poslovnom ambijentu, završio je tako da je Spajić izbjegao da odgovara na pitanja domaćih novinara nakon događaja. Umjesto da stane pred mikrofone i pojasni stavove o aktuelnim političkim temama, prošao je pored medijskih ekipa bez zadržavanja i kratko poručio da će se „vrlo brzo oglasiti” što je izazvalo dodatno nezadovoljstvo među novinarima koji su očekivali konkretne odgovore. Ova situacija se uklapa u širu percepciju da se premijer sve češće oglašava ne u javnim debatim medijima i parlamentu nego kroz kontrolisane intervjue sa odabranim stranim partnerima, na događajima gdje je pitanje kontrolisano i „pogodno“ i putem društvene mreže X.
Ovih dana opozicija i dio javnosti sve glasnije postavlja pitanje: je li Premijerski sat postao samo forma bez sadržaja? To se posebno odnosi na vrijeme kad Vlada i parlament očekuju odgovore o ekonomskim izazovima, bezbjednosnoj situaciji i evropskim integracijama teme koje zaslužuju više od tehničkih objašnjenja i ritualnog izbjegavanja debate.
Hoće li ovaj put premijer doći i odgovarati poslanicima, ili će se nastaviti trend “važnijih obaveza”, ostaje da se vidi. Ali jedan efekat je već vidljiv svaki naredni Premijerski sat sve više postaje test ozbiljnosti izvršne vlasti, a manje kontrolni mehanizam kakvog ga je parlament predvidio.

Posle 12 aprila pola ce ih guzice pokupiti sa Zapadnog Balkana.
A što bi i dolazio ? Od njega ne možeš ništa kršteno čuti. Slušam čoveka oko tog brda,malog velikog pa ne mogu vjerovati svojim ušima. Projekat koji smo viđeli i radovi na terenu ne obećavaju skori završetak. Bar ne u ovom vijeku. Zdravo ti bio moj premijeru… Naravno,sa tobom i onaj mislilac predsjednik.
Ne opterećuje se dolazi drugo vrijeme….
Што да губи вријеме с опозицијом?
Има пречијех…блокаде путева на све стране….сви се окуражили..раније нису смели…то ти је тзв.НАРОД