Dok se u javnosti postavlja pitanje porijekla bogatstva Aca Đukanovića, do danas Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije javno potvrdilo da je pokrenulo istragu o njegovoj imovini ili finansijskim tokovima u zemlji i inostranstvu.

Đukanović je uhapšen zbog sumnje da je nelegalno držao oružje, a pritvor mu je određen zbog opasnosti od bjekstva. Ponuđeno je jemstvo od pet miliona eura, i to je upravo pitanje za SDT – hoće li i kada početi da ispituje imovinu Aca Đukanovića.

Poslanik Boris Bogdanović (Demokrate) nedavno je istakao da je zavedena imovina Aca Đukanovića u Crnoj Gori samo dio njegove ukupne imovinske “imperije” i pita se šta posjeduje u inostranstvu. On naglašava da je javni interes da se istraži porijeklo sredstava i eventualne nepravilnosti.

Civilne organizacije, uključujući MANS, već godinama ukazuju na potrebu transparentnosti i insistiraju da pravosudni organi istraže sve finansijske tokove moćnih pojedinaca.

Do sada je SDT fokusirano na krivični predmet vezan za oružje, dok pitanja o novcu, kapitalu i međunarodnim poslovnim interesima ostaju neistražena. Javnost zahtijeva da istraga ne ostane ograničena samo na oružje, već da obuhvati sve aspekte imovine i finansija Aca Đukanovića.

U svojim javnim istupima, Bogdanović je naglasio da postoji interes građana da se otkrije kompletna slika finansijskih tokova istaknutih moćnih pojedinaca, posebno onih koji su bili bliski centrima političke moći godinama unazad. On je pozvao nadležne državne organe, uključujući SDT, da preispitaju ne samo pitanje oružja oko kojeg je Đukanović uhapšen, nego i porijeklo i legitimnost imovine koja se prema dostupnim podacima mjeri u desetinama miliona.

Pitanje je dodatno pojačano time što SDT ni do sada nije iznijelo jasan stav o tome da li se dokumentacija zaplijenjena tokom pretresa Aca Đukanovića koristi u dopunjenom predmetu koji obuhvata finansijske istrage ili bilo kakvu analizu finansijskih tokova, akcija ili kapitala koje je Đukanović imao ili još uvijek ima duž crnogorskih i inostranih poslovnih mreža.

Tagovi