Predsjednik Kolumbije Gustavo Petro pozvao je na hitan sastanak Ujedinjenih nacija i Organizacije američkih država povodom dramatičnih dešavanja u Venecueli, navodeći da je glavni grad Karakas izložen raketnom napadu.
Kako je Petro objavio na društvenoj mreži Iks, situacija u venecuelanskoj prijestonici je izuzetno ozbiljna i zahtijeva hitnu reakciju međunarodne zajednice.
„Karakas se trenutno bombarduje. Pažnja svijetu: napali su Venecuelu. Ispaljuju rakete. OAS i UN moraju odmah da održe sastanak“, napisao je kolumbijski predsjednik.
Prema izvještaju Asošiejted presa, objavljenom 3. januara, u Karakasu je zabilježeno najmanje sedam snažnih eksplozija, dok je više letjelica u isto vrijeme prelijetalo iznad grada. Agencija navodi da su se eksplozije čule u noćnim satima, ali da za sada nema zvaničnih podataka o uzrocima niti o eventualnoj materijalnoj šteti.
Ranije je Rojters, pozivajući se na izjave očevidaca, javio da je u južnom dijelu Karakasa, u blizini velike vojne baze, u subotu ujutru došlo do nestanka električne energije. Stanovnici tog dijela grada naveli su da su rano ujutru čuli snažne i neuobičajene zvukove.
Zvanične vlasti u Karakasu za sada nisu saopštile detalje o uzrocima eksplozija, niti o mogućem uticaju incidenata na ključnu infrastrukturu. Istovremeno, međunarodni mediji nastavljaju da se pozivaju na izjave očevidaca, koji opisuju uznemirujuću situaciju u venecuelanskoj prijestonici, dok se očekuju daljnji zvanični podaci i reakcije međunarodnih institucija.
(Politika)