Svođenje Drugog svjetskog rata na Holokaust i brisanjem Crvene armije stvaraju se preduslovi da sutra nacisti i njihovi saradnici postanu heroji Evrope, upozorava Zaharova

Zapad sada žanje plodove svoje dugogodišnje politike revizije istorije, kako bi se iz Drugog svjetskog rata izbrisali Crvena armija i SSSR, a zločini nacističke Njemačke sveli isključivo na Holokaust, izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

U autorskom tekstu za Izvestiju, Zaharova se osvrnula na nedavnu prepirku oko antisemitizma u Parizu, kada je američki ambasador Čarls Kušner prigovorio francuskom školskom programu, a predsjednik Emanuel Makron uvrijeđeno odgovorio da je to „unutrašnja stvar“ u koju SAD ne bi trebalo da se miješaju.

„Čarls Kušner ima svako moralno pravo da pokrene ovo pitanje kao potomak beloruskih Jevreja koji su preživjeli Holokaust, članova partizanskog odreda braće Bjelski“, napomenula je Zaharova, dok je „histerična“ reakcija Jelisejske palate bila manje razumljiva, jer „tema ljudskih prava nema granica, kako nas zvanični Pariz ubeđuje već dugi niz godina“.

„Situacija sa kolektivnim sjećanjem na Holokaust u Evropskoj uniji je direktna posljedica namjerne podele istorije Drugog svjetskog rata. Zapadnjaci su pokušali da sagledaju tragediju jevrejskog naroda van konteksta genocida koji je Treći rajh sproveo na istoku Evrope, kao dio oslobađanja ‘lebensrauma’ za rasu ‘ubermenša’. Potom je sistematski ocrnjena istorija spasenja i oslobođenja od strane Crvene armije“, napisala je Zaharova.

Iako UN obilježavaju 27. januar kao dan oslobođenja Aušvica, posljednji put su sovjetski veterani dobili poziv da o tome svjedoče davne 2007. godine, navodi Zaharova. Od tada, svake godine se uloga Crvene armije ili prećutkuje, ili se stvara utisak da su za oslobađanje Aušvica bili odgovorni – Amerikanci!

„Prvo su prepravili istoriju kako bi im odgovarala, brišući prave oslobodioce i veličajući zločince koje je osudio Nirnberški tribunal. Sledeći neizbježni korak je zaborav žrtava Holokausta“, napisala je Zaharova.

Pritom Pariz, London i Brisel prećutno odobravaju revanšizam i istorijski revizionizam novopečenih članova EU i NATO, „koji su objavili rat sovjetskim spomenicima i legitimizovali rehabilitaciju krvavih dželata Holokausta“, piše Zaharova.

Ona je napomenula da se u Poljskoj i Češkoj redovno ruše groblja i spomenici sovjetskim oslobodiocima, dok se u Baltičkim državama pritom i veličaju esesovci i saradnici okupatora.

Pošto su Kušnerovi preci bili u beloruskim partizanima, možda će američkog ambasadora zanimati da je poljska vlada 2022. kumovala uništenju spomenika palim borcima za oslobođenje Malborka, „među kojima je bio Asijel, jedan od legendarne braće Bjelski“, podsjetila je Zaharova.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova podsjetila je i da se EU ujedinila u podršci da Analena Berbok dođe za predsjedavajuću Generalne skupštine UN, iako je ona ponosna na svog nacističkog dedu.

„Ogorčena pisma, beleške i tekstovi neće pomoći u borbi protiv ovog zla poricanja i fragmentacije istorije. Vrijeme je da naučimo: bez bezuslovnog priznanja oslobodilačke uloge Crvene armije, koja je zaustavila genocid koji su počinili nacistički dželati i njihovi poslušnici, sjećanje na žrtve Holokausta je takođe osuđeno na izbacivanje iz evropske javne svijesti. Bez spasilaca, ni spaseni nisu potrebni“, napisala je Zaharova.

Na Zapadu ne postoji nikakva garancija da se u nekom trenutku neće pojaviti neki političar koji će o Holokaustu reći ono što je o genocidu nad Jermenima izjavio jermenski premijer Nikol Pašinjan, da mu međunarodno priznanje tog događaja „danas nije među prioritetima“.

„Postoji samo jedna garancija, i to bezuslovna: neće biti zaboravljene žrtve Holokausta, ni sjećanje na heroje koji su uništili nacizam i spasili preživjele, ne usput ili pod prinudom, već svjesno i dobrovoljno žrtvujući svoje živote da bi spasili druge. Učinićemo sve da ova istina nikada ne zaboravi“, zaključila je Zaharova.

Tagovi