Piše: Petar Milatović Ostroški

Sa vještačkom inteligenciom umjesto ljudskog mišljenja dobijama vještačko, neljudsko pišljenje koje zapišava sve što su umovi, u hrišćanskoj eri 2025. godina (ili po starom srpskom kalendaru još uvijek 7533. godine), stvarali iz oblasti filosofije, retorike, psihologije, dramaturgije, muzike, slikarstva, literature, a da ovo nije nikakva proizvoljnost dovoljno je da upitate bilo kog svršenog srednjoškolca koja su najznačajnija djela jedanaest najpoznatijih filosofa u istoriji: Arostotela, Platona, Sokrata, Epikteta, Konfučija, Akvinskog, Loka, Kanta, Ničea i Sartra.

U 99 odsto slučajeva ispitanici neće znati da nabroje njihova najznačajnija djela, u što sam se lično uvjerio testirajući srednjoškolce u Podgorici, Beogradu, Beču, Pragu, Minhenu, jer su skoro svi koristili mobilni telefon i Gugl da nađu tražene podatke o navedenim filosofima, što znači da već sada imamo intelektualne invalide koji će sjutra da budu nastavnici, profesori i akademici.

Pameti, primi moje saučešće!

Ubjeđuju me da vještačka inteligencija ima svoje prednosti i tada im doskočim pitanjem: Hoće li moći vještačka inteligencija da piše ljubavnu poeziju kao: Bajron, Ljermontov, Jesenjin, Majakovski, Cvetajeva, Puškin, Ahmatova, Blok, Neruda, Tagore, Rilke, Gete, Šekspir, Vitman, Prever, Aragon, Elijar, Lorka i nekoliko hiljada vrhunskih liričara?

Literaturo, primi moje saučešće jer antitalenti već postaše „književnici“!

Ubjeđuju me da se vještačka inteligencija razvije u dva smjera: psihološki i fiziološki.

E tu sam ih čekao kao ozebli sunce!

Hoće li tamo neka sklepana mašina da potvrdi na svom primjeru da je psihiologija skup akademskih, kliničkih i industrijskih disciplina koje se bave proučavanjem, objašnjenjem i predviđanjem ponašanja, razmišljanja i osjećanja ljudskih odnosa i njihovih potencijala?
Hoće nikad, a ni poslije toga!

Hoće li tamo neka sklepana mašina da riješi fiziološke probleme čovjeka, hoće li umjeti da proučava funkciju zdravog i bolesnog organizma, hoće li umjeti da se bavi svim disciplinama anatomije.
Hoće opet nikad, a ni poslije toga!

Da ne nabrajam dalje iz oblasti egzaktnih i drugih nauka.

Da zaključim, vještačka inteligencija je za prirodne glupake čije je jedina svrha da se prazne glave popnu do vrha!

(Slovoslovlje)

Tagovi