Srbija se danas opet našla na dnevnom redu Evropskog parlamenta, a rasprava je održana pod nazivom „Politička kriza u Srbiji“.

Sa govornice u plenarnom sazivu u Strazburu mahom se čula podrška pojedinih evroposlanika protestima u Srbiji.

Beogradu se zamjerilo da ima duple standarde, odnosno da „dok govori da razumije svoj evropski put“, ostaje posvećena Ruskoj Federaciji.

Poslanici iz grupacije Evropski konzervativci i reformisti ukazali su da EU ne smije da izgubi Srbiju i gurne je potpuno u ruke Kine i Rusije.

Komesarka za proširenje i susedstvo Marta Kos istakla je da prioritet Evropske komisije ostaje napredak Srbije na putu ka EU i da taj put nudi rješenja za mnogo pitanja koja se nalaze u zahtjevima demonstranata.

„Građani imaju pravo na okupljanje koje treba da se izražava mirno u skladu sa zakonom, nasilje ne smije da bude dozvoljeno, policija treba da obezbjeđuje bezbjednost. Ukoliko se reforme dobro implementiraju, one će imati transformativni karakter i biće dobre za građane Srbije i približiće zemlju članstvu u Evropskoj uniji“, rekla je Kos.

Ona je istakla da Evropska komisija izražava zabrinutost zbog napada na demonstrante i da zahtijeva istragu.

„Vlasti u Srbiji su se obavezale na ove reforme i radujemo se ukoliko se one budu implementirale. Mi tražimo i usklađivanje sa spoljnom politikom Evropske unije i mi tražimo da sve buduće članice stanu uz nas. Ali takođe, moguće je i nazadovanje“, poručila je Kos.

Tagovi