Pokušavamo da budemo najtransparentniji, etika je važnija od bilo čega. U ovoj Vladi ovdje ne možete da pronađete jedan cent korupcije. Prethodna vlada je poziciju premijera i ministra koristila da se finansijski obezbijedi, ova to ne želi. Ona treba da napravi preobražaj Crne Gore, poručio je premijer Zdravko Krivokapić povodom sto dana rada vlade.

Krivokapić je naveo i da je zabrinjavajuć neodgovoran odnos bivše vlasti prema državi.

Jedan od ključnih problema je, kako je kazao,  onaj što se tiče finansiranja iz Abu Dabi fonda. Druga se, kako dodaje, tiče brojnih koncesija koje su date i firmama prije nego što su one postale privredni subjekat.

„Nepotizam je prisutan na svakom koraku, i svakom građaninu je jasno o čemu se radi. Treća karakteristika je uticaj politike na tužilaštvo, što je pokazala i afera Snimak“, dodao je on.

Prema njegovim riječima, nevjerovatno je ko sa kakvim znanjem može da radi u državnoj upravi.

Krivokapić je istakao da je težnja ove Vlade i zdravlje i ekonomija. Ovom prilikom se zahvalio i zdravstvenim radnicima koji pokušavaju da spase svaki ljudski život.

Osvrnuo se i na nepotpunu podršku onih koji su glasali ovu Vladu.

„Mogli smo bolje, očekivanje je jedno mogućnosti su drugo, pokušali smo jedno drugo da uskladimo“, dodao je on.

Krivokapić je naglasio da je možda najznačajnija karakteristika ova koja je vezana za borbu sa kovidom.

„Svi dobro znate, da smo se tek tada suočili sa problemom nabavke vakcina. Doći do vakcina na način kao što smo definisali je umješnošt, sve kapacitete smo pokretnuli da bismo dobili te vakcine. Ono što je naš cilj je da dočekamo turističku sezonu spremni. Najvjerovatnije to podrazumijeva da će 35 posto stanovništva biti vakcinisano početkom juna mjeseca. To je garancija da uz imunologiju koju smo stekli dovoljan preduslov da ovo tržište bude prepoznato kao ono u koje dolaze turisti“, kazao je on.

Bez obveznica Vlada ne bi postojala

Tvrdi da nije bilo obveznica, danas ova Vlada ne bi postojala.

„Ovoj Vladi se pripremaju razni scenariji, na svakom mjestu imamo opstrukciju. Zamislite sada da nemate u kasi nijedan cent, bankrot bi se desio 31. januara. Ovo je znak da je ovo najbolji potez koji je neko mogao da uradi i omogućio plate i penzije. Ako neko smatra da ima bolji model zašto nam nije predložio, zašto nešto nije uradio“, upitao je on.

Krivokapić je naglasio ako se budemo odvajali, nijedna Vlada na ovom svijetu ne može pomnoći Crnoj Gori.

Krivokapiću je bitna i podrška međunarodne zajednice, to je, kako dodaje, nešto što garantuje da oni prepoznaju da je Vlada opredijeljena ka evropskom putu koji podržava 80 odsto građana.

Tvrdi da je u Crnoj Gori najveće bogatstvo čovjek. Krivokapić je razočaran kadrovima koje dobijaju i analiziraju na sjednicama Vlade.

„Mogu da mi svi zamjere i oće. Opredjeljenje ove Vlade je jasno, a to je kompetentnost. Ja razumijem političke partije i njihove stavove, znam da se još nijesmo odmakli od nekog ambijenta – sve ovo radi nečijeg glasa.  Moramo svi zajedno da promijenimo svijest da nije bitan glas, nego je bitno znanje. Nije priča o glasovima, nego o Crnoj Gori.  Neprimjereno je da u Crnoj Gori koja ima bogatstvo ljudi , ne možete da pronađete najbolje. Kritikujte, svakoga ko nije dostojan da bude negdje recite“, naglasio je on.

Krivokapić je naglasio da će se truditi da ova godina bude godina pravde, sa posebnim naglaskom na socijalnu pravdu.

“Iako postoji socijalni karton, on će biti drugačije napravljen i tačno provjeravan-šta je tačno a šta netačno. Tako da ne može neko da vozi “Majbah” a dobija socijalu”, navodi premijer.

Istakao je da je svako dobro došao da pomogne.

„Ovo je priča za budućnost, ako želimo da idemo u budućnost moramo da budemo strpljivi. Molim vas, ne štedite ovu Vladu po bilo kojim osnovama. Mi želimo Crnu Goru koja treba da bude prosperitetna da bi naša djeca imala budućnost“, zaključio je on.

Što se tiče otvorenosti granica u regionu vodili su se evropskim principima.

„Ono što je na Zapadnom Balkanu a nije u EU mora da ima slobodan protok ljudi, time smo se vodili. Bio sam za to da se ne zatvaraju škole i vrtići, ali brojke govore suprotno“, rekao je on.

Budžet će biti usvojen

Krivokapić je, odgovarajući na pitanja novinara, ponovio da će budžet biti donijet u zakonskom roku, do 31. marta.

Kazao je da se 18. marta usvaja program rada Vlade, a neposredno nakon toga nacrt budžeta, koji je neophodno usvojiti što prije.

„Mislim da bi bilo nedgovorno da nacrt budžeta ne bude usvojen, i to što prije. Ako ne bude tako, svi će da napadaju Vladu da radi sa privremenim budžetom i mjerama, iako je to, pošteno rečeno, na granici zakonskih normi. Na granici, nisam rekao da je protivzakonito“.

Državna uprava

Doći će do smanjenja radnika iz državne uprave.

„Niko ko je radan i zna da radi svoj postao bez obzira iz koje je partije neće dobiti otkaz. Samo neradnici i oni koji nogom nijesu kročili na svoje radno mjesto. Neće biti revanšizma, znanje će da preovladava“, kazao je on

On je istakao da se priprema zakon da lažne diplome neće moći da uđu u Crnu Goru.

„Veliki broj ljudi sa lažnim diplomama radi u državnoj upravi“, dodao je on.

Izbori u Nikšiću

Na pitanje da li planira osnivanje partije, premijer naglašava da će ako bude postojala Demohrišćanska partija, sigurno biti član te partije.

Istakao je da svi treba da budu razočarani  što su izbori u Nikšiću pretvoreni u jednu nevjerovatnu utakmicu.

„Nikšić je slobodarski grad,  na njene građane ne možete uticati. Međutim to se možda promijenilo zbog lošeg statusa. Ovdje postoji trka dvije strane jedne koja je dovela građane dovde, a druga koja bojim se ima gazdu van Crrne Gore. Ne znam ko ovdje nudi pomirenje, to će građani ocijeniti“, naglasio je on.

Tvrdi da nije uključen u kampanju u Nikšiću.

„Izbjegavam da idem kod sestre u Nikšić da me ne bi povezivali. Ako je moj saradnik bio član neke liste, to je moguće po ustavu. Mi ne pripadamo ni jednoj partiji“, rekao je on.

Sahrana u Trebinju

„Ja vama nemam šta da krijem. Ja sam otišao lično do Trebinja da bi oda o počast čovjeku koji je bio epsikop čija eparhija ulazi u sastav Crne Gore. On je bio i moj prijatelj, to je moja obaveza i kao vjernika, sahrana je bila u subotu i bilo je privatno. Sa mnom je bio Spajić, možete da provjerite da li je iko uzeo dnevnicu i da li je ovo nešto što je mimo zakona. Vi mene doživljavate da sam nedosledan, to nije tačno. Ja još nijesam spoznao vjernika koji neće da poljubi  krst koji stoji na nekom kovčegu. Ja sam sa sobom imao dilemu šta da radim, da li da skinem masku na trenutak. Odlučio sam da skinem masku“, dodao je on.

Čestitao priznanje Kosova

Na pitanje da li je čestitao nezavisnost tzv. Kosova, kazao je da je uradio sve što jedan premijer koji je potpisao Sporazum tri lidera koalicije nakon izbora u kojem se obavezuje da neće povući priznanje.

„Kada sam potpisao sporazum mi smo znali jasno za šta preuzimamo odgovornost i prihvatio sam sve što jedan premijer treba da uradi. Nijesam se vodio ličnim stavovima nego pozicijom koju imam. Mislim da sam kazao jasno“, rekao je on.

Zakoni

„Nijesmo odustali od Zakona o porijeklu imovine, mi smo odlučili da formiramo grupu koja će sve to da ugradi sve prijedloge koje su nam stigli od PzP, URE i ambasade Velike Britanije.  Zakon o lustraciji preispitujemo, uradićemo sve da dođemo do rješenja koji je dobar za Crnu Goru. Zasigurno nećemo odustati od toga zakona“, ponovio je on.

Ova Vlada se opredijelila da poštuje vladavinu prava. Šta će biti oko pravosuđa ne želim da nagađam, želim da sačekam stav Venecijanske komisije da vidim šta se tu može raditi. Nekako je neprirodno da svi konstatujemo da niko nije zadovoljan Tužilaštvom a da se ništa ne mijenja. Treba da nam neko ukaže koji su najbolji instrumenti, u pet razgovora sam pomenuo neko ime. Treba laura iz Rumunije, pa da hapsi koga treba, ako se ona ne desi onda imamo pararelne sisteme.

Afere

Krivokapić je rekao da sve što su uradili, urađeno je sa namjerom da sve afere koje su otkrili da dožive pravdu.

„Pravda nije u Vladi nego u pravosuđu i tužilaštvu. Pravosuđe nije odradilo svoj posao, slučaj gospodina Kovačevića je slučaj gospidina Marovića. Vlada želi da pravda zakuca na sva vrata, i da svi osjetimo da je to pravda. Nemamo dokaze da je Kovačević prešao preko graničnih prelaza. Kako je prošao i da li je prošao nemamo saznanja za sada. Doći ćemo do toga. Samo da ne bude kao slučaj Marović, nešto se tu dešava. Zašto je jedan čovjek iznad zakona i zašto ga štiti neko“, upitao je on.

Što se tiče Zakona o tužilaštvu, čeka se mišljenje Venecijanske komisije.

„Sa političkim liderima nijesam imao kontakt, treba da analiziramo to mišljenje da vidimo šta bismo mogli da uradimo. Ako tražite mipšljenje Venecijanske komisije dobićete sijaset predloga, šta možee da ugradite šta ne. Ne mogu da vam kažem kakav će biti stav neke partije. Svi mi znamo da Tužilaštvo ne funkcioniše“, kazao je on.

Tagovi